Pastarųjų savaičių karščiausia tema – smurtas prieš vaikus. Mirtinai sumušto patėvio ir motinos pagalbos nesulaukusio keturmečio kėdainiškio istorija buvo paskutinis kantrybės lašas, pakėlęs į protestus visuomenę.
Privertė atsimerkti
Prie protesto akcijų prisijungė meno, kultūros ir sporto žvaigždės. Pilietiška visuomenės dalis išjudino Seimo, socialinės apsaugos, vaiko teisių ir kitų institucijų, atsakingų už mažųjų visuomenės narių saugumą, stagnuojančią kasdienybę. Imta ieškoti kaltų, kodėl Lietuvoje prieš vaikus kasdien naudojamas smurtas, kodėl smurtą šeimoje patiriantys mažamečiai, nepilnamečiai paliekami augti su biologiniais tėvais, nors apie jų asocialų gyvenimo būdą žino socialiniai darbuotojai, seniūnai, vaiko teisių specialistai. Šie po eilinės tragedijos gūžčioja pečiais, kad šeimos šaldytuve yra maisto, girtaujama ne kasdien, vaikai į mokyklą eina švarūs.
Į dienos šviesą ištraukta metų metus „nematyta“ problema: socialinių darbuotojų ir vaiko teisių apsaugos specialistų darbo grafikai. Tiksliau, kodėl į smurtaujančias šeimas vykstantys policijos pareigūnai po darbo valandų negali prisikviesti šių specialistų pagalbos? Pareigūnai sako, jog pagal įstatymą jie neturi teisės paimti vaikų iš smurtaujančių šeimų be mažamečių ar nepilnamečių atstovų. Bet tą daro, nes palikti juos girtuokliams tėvams tolygu palikti grėsę sveikatai ar net gyvybei keliančioje situacijoje.
Kovota „popieriuose“
Smurtas prieš vaikus du dešimtmečius valdininkų tušuotas įvairiomis ir labai brangiomis prevencijos programomis, projektais, lekcijomis, lankstinukais. Popierinės pagalbos kovoje su smurtu – apstu. Pavyzdžiui, 2015 m. išdidžiai startavęs Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotas socialinis projektas „Būkime stipresni už smurtą prieš vaikus“. Jo tikslas – pristatyti visuomenei kovos su suaugusiųjų smurtu prieš vaikus problematiką ir aktualijas. Į projektą kviesta įsitraukti visa šalies visuomenė. Panašių iniciatyvų, „suvalgiusių“ milijonus šalies biudžeto ir ES lėšų, – daugybė, rezultatas – auganti smurto statistika. Šiuo metu visų sluoksnių visuomenė kviečiama prisijungti prie pilietinės peticijos prieš vaikų smurtą.
Plačiau skaitykite šeštadienio „Gimtajame…“