Prieš keletą metų Ornitologų draugija vykdė projektą ir gandrams įsikurti buvo statomi specialūs stulpai. V. Bičiūnaitės nuotr.

Į „Gimtojo…“ redakciją paskambinęs Obelių miesto gyventojas informavo, kad lopšelio-darželio teritorijoje, ant elektros perdavimo atramų, antrus metus iš eilės gandrai bandė susikrauti lizdą. Praėjusį pavasarį AB „Energijos skirstymo tinklai“ (ESO) darbuotojai gandralizdį nukrapštė. Istorija pasikartojo ir šįmet.

Obelietis tikino suprantantis, kad gandralizdžiai gali apgadinti elektros perdavimo linijas, tačiau nerimą jam kelia tai, jog su lizdu galėjo būti išmesti ir gandrų kiaušiniai. Vyras sakė neturintis nuotraukų, tik norintis istoriją paviešinti…

Sakosi suderinę

ESO atstovas ryšiams su visuomene Martynas Burba „Gimtajam…“ pakomentavo įmonės poziciją dėl gandralizdžių. Jis teigė, kad, Ornitologų draugijos duomenimis, Lietuvoje apie 60 proc. visų gandralizdžių yra susukti ant elektros skirstymo tinklo atramų. Dėl to bendrovė susiduria su iššūkiu užtikrindama gyventojams patikimą ir saugų elektros energijos tiekimą, nes dėl nesaugių gandralizdžių padidėja gedimų tikimybė ir kyla pavojus ne tik gyventojams, bet ir patiems paukščiams. Kiekvienas ant atramos esantis gandralizdis bet kuriuo metu gali tapti potencialiu elektros oro linijos gedimo šaltiniu, kadangi lizdai yra sunkūs, susidaro didelės svorio perkrovos, ypač pučiant smarkiam vėjui ar lyjant, nes gandralizdis įmirksta, tampa nestabilus, jo svoris padvigubėja.

Per metus užfiksuojama apie 2 tūkst. gedimų dėl gandralizdžių, įrengtų ant elektros linijų atramų. Dėl to įvairių nuostolių patiria ir bendrovė, ir elektros energijos vartotojai. „Pastaruoju metu ESO fiksuoja vis didėjantį elektros energijos vartotojų nepasitenkinimą, reiškiamos pretenzijos ne tik dėl elektros energijos kokybės, bet ir dėl vartotojų patiriamų nuostolių, tiekimo saugumo“, – tikino M. Burba. Gandralizdžius nuo elektros atramų tenka nukelti tuomet, kai dėl jų fiksuojami elektros tiekimo sutrikimai, kai atrama yra avarinės būklės, kai oro linija demontuojama ir keičiama į požeminę kabelių liniją.

Anot M. Burbos, pasitaiko atvejų, kai ESO darbuotojai gandralizdžius nukelia sulaukę gyventojų prašymų: skundžiamasi elektros tiekimo sutrikimais ir dėl to patiriamais nuostoliais, aplinkos teršimu.

Šiuo metu ESO ant elektros atramų nebestatanti specialių platformų, skirtų paukščiams. Esant poreikiui, įrengtos, tačiau nenaudojamos platformos perkeliamos ten, kur prašo vietos gyventojai. „Vis dėlto, tai išimtiniai atvejai, nes dauguma šiuo metu įrengtų platformų yra naudojamos. Dabar visoje Lietuvoje ant elektros atramų įrengta apie 3 tūkst. saugių platformų gandrams“, – sakė bendrovės atstovas. M. Burba tikino: kiekvienu atveju atsakingai įvertinama situacija, veiksmai derinami su Aplinkos apsaugos agentūra.

Plačiau skaitykite ketvirtadienio „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: