Vidutinis lietuviškos knygos tiražas – 1,5 tūkst. egzempliorių. O Andriaus Tapino „Vilko valanda” jau peržengė 25 tūkst. egzempliorių ribą. Ją vejasi ir šiemet išleista „Maro diena”. Apie lietuviškos knygos sėkmės receptą, pigią ir brangią reklamą, šalies politinę ir kultūrinę situaciją autorius diskutavo su Kriaunų žmonėmis. Beje, Kriaunų bibliotekoje rašytojas svečiavosi jau antrą kartą.
Apie „stimpančius pankus”
A. Tapino knygos – neabejotinas įvykis lietuvių literatūroje. Kniaukiančiai, kad tauta prilipo prie televizorių ir planšetinių kompiuterių, inteligentijai buvo suduotas skaudus smūgis į paširdžius. Tauta visgi skaito: netgi lietuviams ganėtinai nedėkingo žanro – fantastikos, o ypač specifinės jos srities „stimpanko” – knyga „Vilko valanda” niekais pavertė net drąsiausias prognozes: tiražas jau viršijo 25 tūkst. egzempliorių. Kai kurie skaitytojai juokavo, kad joje, deja, „stimpančių pankų nerado”. Jų ir neturėjo būti – „stimpankas” kuria alternatyvų pasaulį, kurio technologijos paremtos garo mašinų naudojimu. „Tautos dorovės” sergėtojų nemalonę autorius rizikavo užsitraukti ir kiek netradiciškai aprašęs mūsų kultūros ikonas: „Vilko valandoje” – Joną Basanavičių, „Maro dienoje” – Mikalojų Konstantiną Čiurlionį ir Žemaitę. Autorius išdavė paslaptį, jog knygos sėkmę lemia ne tik laki rašytojo vaizduotė, bet ir rimtas darbas prie istorinių šaltinių ir dokumentų. „Iš pradžių knyga atrodo tarsi mylima mergina, po to – žmona, o galiausiai tampa uošve, kurią norisi kuo greičiau išleisti į pasaulį”, – teigė jis.
Tarp „Vilko valandos” skaitytojų – ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kaip sakė rašytojas, ji prasitarė knygoje radusi vertingų įžvalgų apie dabartinę visuomenės situaciją. O per antrosios knygos „Maro diena” pristatymą Vilniaus knygų mugėje prezidentė iškrėtė pokštą – pasiūlė A. Tapinui kartu nusifotografuoti narve su daugiaprasmiu užrašu „Užkrato pavojus”.
Apie nepigią reklamą
Minėtas narvas buvo skirtas „Maro dienos” reklamai. Jame buvo apgyvendinti „zombiai” – nugrimuoti aktoriai. „Buvo tokių, kurie bambėjo – kokia pigi reklama. Na, galima sakyti, kad kažkam ji pasirodė neskoninga, lėkšta ar kitaip nepatiko. Bet su teiginiu „pigi” nesutikčiau: jūs žinote, kiek kainavo nugrimuoti aktorių? O jie vaidino keturias dienas”, – kriauniečiams pasakojo A. Tapinas. Geriausiu reklamos indikatoriumi tapo vaikai. „Knygų mugėje koncertavo vaikų folkloro ansamblis. Vaikai taip susižavėjo „zombiais”, kad nenorėjo atsitraukti nuo narvo. O jų vadovės man sako: „Darykite ką nors. Juk mums po 15 min. pasirodymas.” Na, aš ir sakau vaikams: zombiai nori papietauti. Palikit patį mažiausią, o kiti galite bėgti į pasirodymą. Matytumėt, kaip jie skaičiavo, kuris ten mažiausias. Nusifotografavome su vaikais ir jie sėkmingai nuėjo koncertuoti”, – pasakojo A. Tapinas.
Apie kultūrą ir kontrolę
Kriauniečiai svečią užpylė klausimais. Jiems rūpėjo, kas sugalvoja klausimus „Auksinio proto” laidai, kurią A. Tapinas veda kartu su Arūnu Valinsku. Pašnekovas išdavė paslaptį, kodėl kartais žaidėjai nesugeba atsakyti netgi lengvų klausimų, kuriuos nesunkiai įveikia žiūrovai. „Nes studijoje atsakinėjantieji patiria nemenką stresą: juos slegia įtampa, atsakomybė, noras varžytis dėl itin vertingo prizo. O ir mes, vedėjai, kartais savo klausimais jiems „padedame”, – sakė A. Tapinas.
Jis sulaukė ir klausimo, kodėl šiandieninės televizijos rodo tiek daug „smurto ir sekso”. „O iš kur jūs žinote? Vadinasi, pati žiūrite”, – klausiančiajai šmaikščiai atsakė jis bei paaiškino skirtumus tarp visuomeninio transliuotojo ir komercinių televizijų. Taip pat prasitarė, kad net geriausios kultūros laidos nėra taip žiūrimos, kaip žemiausio lygio žiūrovams pataikaujanti „socialinė dokumentika”. Pašnekovės, atkakliai ginančios savo nuomonę esą kažkas turi prižiūrėti ir kontroliuoti tokias laidas, A. Tapinas retoriškai klausė: „O kas bus kontrolierius?”
Renginio viena šeimininkių, Kriaunų pagrindinės mokyklos direktorė Stasė Idienė klausė, kodėl abiejų knygų veikėjai – mieli nevykėliai Simutis ir Mikelis – yra kilę iš Pernaravos, mat ir pati iš tų kraštų kilusi. Kriaunų bibliotekos vadovė Audronė Telšinskienė prašė detaliau papasakoti apie autoriaus pomėgį – amerikietiškąjį futbolą. Išsekus klausimams, A. Tapinas noriai bendravo su skaitytojais, dalino autografus.
Susitikimo akimirkos – nuotraukų galerijoje.
Lina Dūdaitė