Po remonto buvusi kalvė bus pritaikyta muziejaus edukacinei veiklai. Joje bus demonstruojami kalvystės amatai
Po remonto buvusi kalvė bus pritaikyta muziejaus edukacinei veiklai. Joje bus demonstruojami kalvystės amatai

Projekto “Rokiškio dvaro sodybos kumetyno Nr. 2 pritaikymas turizmo reikmėms”, finansuojamo Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų,  tikslas – nekilnojamojo paveldo objektą – Rokiškio dvaro sodybos kumetyną kompleksiškai pritaikyti kultūriniam turizmui, viešosioms reikmėms.

Saugomas valstybės
Pagal Nacionalinės turizmo plėtros 2007-2013 metų programos 7.9.2 punktą, Rokiškio rajono savivaldybės teritorija įeina į Rytų Aukštaitijos turistinį maršrutą. Didelę architektūrinę vertę turinti Rokiškio dvaro sodyba, kuri yra įtraukta į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą ir paskelbta valstybės saugojama, yra svarbi ir turizmo potencialu. Šis  architektūrinis kompleksas pelnytai gali didžiuotis sodybos kumetynu, fiziškai pasenusiu, bet žadančiu atgimti iš naujo. Jis įtrauktas į Nacionalinių autoturizmo trasų specialiojo plano projekto sprendinius, kaip lankytinas kultūros ir technikos paveldo objektas.

Nenaudojamas dešimtmečius

Prieš trisdešimt metų kumetynui, stovinčiam prie posūkio į Krašto muziejų, netoli tvenkinių,  Biržų restauravimo dirbtuvių specialistai perdengė stogą. Tiek ir tebuvo padaryta: tris dešimtmečius statinys stovėjo nenaudojamas.
Tęsiant Rokiškio dvaro restauravimo darbus, atkreiptas dėmesys ir į šį architektūrinį paminklą. Rokiškio savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistai parašė projektą, ir pastato rekonstrukcijai iš specialiosios Ekonomikos ir konkurencingumo didinimo programos, finansuojamos ES lėšomis, buvo gauta 1 mln. 339 tūkst. litų. Rajono savivaldybė įsipareigoja skirti ne mažiau nei 47 tūkst. 184 Lt, arba vos 3 proc. šios sumos. Projekto vykdymo laikas – 2010 m. birželio 2 d. – 2011 m. lapkričio 30 d.

Padaryta bus daug
Už gautas lėšas bus atlikta daugybė darbų: restauruojamas fasadas, keičiami langai, lauko ir vidaus durys, grindys. Be to, numatytas kumetyno stogų šiltinimas ir naujų dangų įrengimas. Gauti pinigai leis pastate įrengti modernias šildymo, vėdinimo sistemas, pastarieji procesai bus automatizuoti. Sename pastate taip pat bus įrengta karšto vandens tiekimo sistema, elektros vidaus tinklai, apsauginė ir gaisrinė signalizacijos.
Suprojektuoti ir lauko inžineriniai – įvadiniai elektros, šilumos, vandentiekio ir lietaus nuotekų, magistraliniai elektroninių ryšių – tinklai. Be to, planuojama sumontuoti vaizdo stebėjimo sistemų įrangą, modernų apšvietimą, nupirkti baldus bei kompiuterinę įrangą.
Kadangi statinys – paminklosauginis objektas, planuojami ir archeologiniai bei kitokie taikomieji tyrimai. Šiuo metu rangovai ieško firmos, kuri galėtų atlikti minėtus darbus.
Šiai dienai įvykdyti viešieji pirkimai techniniam projekto koregavimui, statinio statybos techninei priežiūrai ir rekonstrukcijos darbams atlikti.
Kumetyno restauravimo darbų konkursą laimėjo jungtinės veiklos partneriai – uždarosios akcinės bendrovės “Rokiškio apdaila”, “Henvida”, “Fima” ir “Statybų trikampis”.

Vystys amatus
Rokiškio dvarą, kurio svarbią dalį sudaro Rokiškio krašto muziejus, aplankė apie 46,6 tūkst. žmonių. Atsižvelgiant į pradinę kumetyno patalpų paskirtį – gyvenamoji ir kalvės – bei poreikį skatinti regiono amatų plėtrą, restauruotą pastatą numatoma pritaikyti Aukštaitijos dailės galerijai. Ekspozicijų salėse bus organizuojamos parodos, vykdomos edukacinės programos, čia bus galima ne tik apžiūrėti eksponatus, bet ir įsigyti amatininkų gaminių. Rokiškio rajono savivaldybės galimybės vien tik biudžeto lėšomis restauruoti objektą ir pritaikyti jį turizmo reikmėms yra mažos, o privačių investuotojų susidomėjimas nekomercinės paskirties objektu – dar mažesnis. ES paramos ir rajono savivaldybės lėšomis įvykdžius šį projektą, būtų išsaugotas ir kultūriniam turizmui kompleksiškai pritaikytas kultūros paveldo objektas, kuris kasmet pritrauktų apie 3 tūkst. lankytojų.

Kokia projekto nauda Rokiškiui ir jo žmonėms?

Nijolė ŠNIOKIENĖ,
Rokiškio krašto muziejaus direktorė

Lietuvoje į kultūros vertybių registrą įrašytos 582 dvaro sodybos. Tik 70 dvarų yra naudojami: juose įkurti muziejai, bibliotekos, jie pritaikyti gyventi.
Rokiškio dvaro sodybą sudaro 16 išlikusių autentiškų pastatų, tačiau tik 5 jų sutvarkyti ir naudojami. Todėl didelis džiaugsmas, jog labai greitai prasidės dar vieno pastato – buvusio dvaro kumetyno – remonto darbai. Šis pastatas įdomus tuo, kad jame išlikusios autentiškos kalvės patalpos. Jose dirbo dvaro kalvis, vėliau ten buvo Rokiškio tarybinio ūkio kalvė.
Dvaro kumetynai statyti XIX a. Juose atsispindi istorizmo laikotarpio architektūros formų ieškojimai, originalumu pasižymi panaudotos skirtingos statybinių medžiagų – akmens ir raudonų plytų – jungtys, kūrybingai atkartotas Šv. Mato bažnyčios negotikinis laiptuotų frontonų motyvas. Taigi restauruotas pastatas atsiskleis visu savo grožiu, juolab, menotyrininkų manymu, Rokiškio dvaro sodybos pastatų architektūra atspindi visos Lietuvos architektūros stilių įvairovę.
Po remonto buvusi kalvė bus pritaikyta muziejaus edukacinei veiklai. Čia bus demonstruojami kalvystės amatai, o kitose salėse – įrengtos ekspozicijos, talpinami muziejaus fondai. Muziejuje sukaupta beveik 100 tūkst. eksponatų, kuriems labai trūksta saugyklų.
Dvaro pastatų restauravimas rokiškėnams tapo įprastu ir jau ilgą laiką trunkančiu procesu. Pirmojo ES finansavimo etapo 2008-2009 m. lėšų užteko sutvarkyti dvi oficinas, vartininko namelį, įrengti vandentiekio ir nuotėkų tinklus, kurių muziejuje nebuvo. Kitiems pastatams parengta pilna techninė dokumentacija.
Po mažą dalelę restauruojamas Rokiškio dvaro ansamblis kursto gražiausius ne tik mūsų, muziejininkų, bet ir krašto žmonių jausmus – pasididžiavimą, kad Rokiškio dvaro sodyba per šimtmečius liko nesudarkyta, kad ji, nors ir ilgai tvarkoma, palaipsniui gražėja ir atveria įspūdingiausius savo istorijos puslapius.

Danguolė URBUTIENĖ,
Turizmo ir informacijos centro direktorė

Kaip ir kiekvienas projektas, kuriuo kažkas atnaujinama, atkuriama, neša gerumą žmogui. Šitoks nuostabus mūsų dvaras! Perlas. Jam bus leista sutviskėti. Argi tai gali būti blogai? Kumetyno restauravimas ypač vertingas turistiniu požiūriu. Neabejoju, kad tuomet, kai jis atvers duris lankytojams, atsiras didesnė paslaugų pasiūla. Be to, sumažės turizmo sezoniškumas. Restauruotame kumetyne planuojamos edukacinės programos leis formuotis turizmo paslaugų kokybei. Juk tokios edukacijos kaip “Sūrio kelias”, jau seniai aišku, labai padeda vilioti turistus į Rokiškį. Trumpai tariant, šis projektas – 10 balų miestui ir jo įvaizdžiui. Ir ne tik turistiniu požiūriu. Patiems rokiškėnams irgi smagu, kad plečiasi bei gražėja lankomiausia miesto vieta.  Žmogus visada jaučiasi geriau, kai jo miestas vertas žavėtis ir didžiuotis juo, kai bičiuliams ir svečiams yra ką pasiūlyti aplankyti. Taip mes saugome savojo krašto savastį.

Rimvydas PUPELIS,
Dailininkas

Restauruoti senuosius statinius yra būtina vien dėl jų istorinės ir architektūrinės vertės. Taip pat veikia ir moralinis aspektas: pastatai, statyti žmonių, neturi sunykti: juos reikia restauruoti ir naudoti pagal paskirtį. Sutvarkius kumetyno aplinką, pritaikius ją kultūros reikmėms, ši vieta taps dar didesniu traukos centru, nei buvo iki šiol. Juk nėra Rokiškyje tiek daug vietų, kur su malonumu užsibūtum daugiau nei dvi valandas. Tokia yra tik erdvė tarp muziejaus ir Šv. Mato bažnyčios. Kai atsiras dar vienas sutvarkytas pastatas, vėl bus naujos veiklos, judėjimo aplink jį, papildomų darbo vietų, gal net ekonominės kaitos, naujų idėjų… Kitaip tariant, vyks gyvenimas. Visame pasaulyje taip daroma. Aplinkos tvarkymas ir gražinimas – ne išradimas, o normalus šios dienos darbas. Tikiuosi, ateis laikas ir kitiems dvaro sodybos pastatams. Kai viskas bus sutvarkyta, turėsime nuostabų architektūrinį kompleksą.

Reda Milaknienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: