Politinė reklama
Pokalbis su Lietuvos socialdemokratų partijos Nr. 8 kandidatu į Seimo narius daugiamandatėje apygardoje Vytautu VILIU.
– Ar mėgstate skaityti spaudą?
– O kaipgi?! Tik to laiko pritrūksta. Žmogus be informacijos tarsi nė neegzistuoji. Dirbi ir turi dairytis – ką gi kiti gero ir pažangaus sukūrė, padarė, ką galėtum pritaikyti savo darbe. Ir savo aplinkoje, ir savo valstybėje privalome vikriai taikyti pažangius metodus, naujoves, o kai ką nusižiūrėti iš kitų šalių.
Mes žavimės Japonijos ekonomika, pasiekimais, o juk ji pirmoji pritaikydavo kitur sukurtas naujoves, išradimus. Man įstrigo vieno Amerikos lietuvio pasakymas: “Jei nori būti turtingas, turi “vogti” akimis ir ausimis.”
– Kaip smarkiai per pastaruosius metus keitėsi Jūsų prenumeruojamų leidinių skaičius?
– Pastoviausias, aišku, – “Gimtasis Rokiškis”. Kiti leidiniai tapo “praeiviais”. Įdomesni tie, kurie objektyviai pateikia informaciją – “Verslo žinios” ir kiti. Mūsų pasaulį užkariauja internetas. Visur labai reikia atsirinkti tiesą, ne tik spaudoje. Man sekasi gyvenime sutikti daug puikių žmonių.
– Argi kada nors domėjotės seniūnijos žmonių skaitomumu?
– Taip. Domiuosi, nes rūpi perduoti seniūnijai aktualią informaciją per spaudą. Žinau, kad daugiausia yra prenumeruojamas rajono laikraštis. Pačias aktualiausias žinias perduodame žmonėms skelbimų lentose, bibliotekose. Labai svarbu, kad jie daugiau žinotų apie valdžios – kokia ji bebūtų – darbus, ketinimus. Būna politikų, kurie patekę į aukštesnius postus pasidaro visažiniai: aukštai sėdžiu, geriau žinau. Nė velnio! Čia ir atsiranda atotrūkis tarp valdžios ir žmonių: įstatymai – sau, gyvenimas – sau. Labai svarbus grįžtamasis ryšys – kaip veikia tas ar kitas įstatymas. Tenka susidurti su kai kuriomis nuostatomis, kurios – nei į tvorą, nei į mietą. Iš seniūnijos prisibelsti ir įrodyti, kad reikėtų kitaip taikyti ar net keisti įstatymą, sudėtinga. Ilgiau pabuvusieji valdžioje nebelabai suvokia, kaip žmonės gyvena.
– Ar pats užsukate pavartyti laikraščių į kaimo biblioteką?
– Taip. Būtinai. Juk visos spaudos neužsiprenumeruosi. Ir beveik kiekviename leidinyje randi bent po vieną įdomų straipsnį.
Mūsų seniūnija turi šešias bibliotekas. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad nuo bibliotekininkų asmeninių savybių priklauso ir skaitomumas, ir tos teritorijos gyventojų kultūrinis lygis, išprusimas. Džiaugiuosi, kad mūsų seniūnijos bibliotekininkės – savo darbo asės, šviesuliukės. Ir mūsų kaimų bei miestelių žmonės smalsūs, su jais bet kokiu klausimu gali padiskutuoti, pasitarti, gauti gerų pasiūlymų ir patarimų. Man, seniūnui, belieka pasinaudoti “visuomeniniu” protu, siekiant bendro tikslo – turi visi geriau gyventi čia ir dabar.
– Tenka išgirsti nuomonę, jog vietos laikraštis lemia krašto žmonių charakterį. Kaip manote, ar tai tiesa?
– Taip, jis mums daro įtaką. Jei vietos laikraštyje bus tik pigių sensacijų ir neigiamų dalykų, gero nelauk. Informacija reikalinga apie viską, tik ne vienapusiška. Suprantu, kad nėra lengva ir tiražą išlaikyti, ir būti šviesiu leidiniu. Visos Lietuvos žmonių nuotaikas lemia informavimo priemonės. Jei žmogui kartą pameluosi, prarasi jo pasitikėjimą. O dirbti, turint didelį žmonių pasitikėjimą, yra malonu, tai teikia gyvenimo džiaugsmo. Stengiesi, dirbi, o kai pamatai, kad rinkimuose žmonės tave palaiko, jautiesi taip, lyg tau pasakytų ačiū. Tada gali su ūpu tęsti tuos darbus.
– Ar tikite viskuo, ką rašo laikraščiai?
– Turiu įsigilinti, kaip sakoma, vos ne rankomis paliesti. Pateikti išsamią informaciją nėra paprasta. Skaitytoją domina sensacijos, naujovės, įspūdžiai. O tai – ne visada tiesa. Štai ir apie Ignalinos atominę nerandu objektyvios informacijos, nors tu ką. A.Čekuolis labai šauniai ir įtikinamai aiškina, kad atominė mažai išmeta CO2. O apie radioaktyvumą – nė žodžio. Ar tai objektyvi informacija? Tarpusavio pasitikėjimas lemia labai daug. Šalies ekonomikos augimas įmanomas, jei žmonės pasitiki valdžia. Kaip ir šeimoje: jei ji darni, gali kalnus nuversti, jei ne, – vargo vakarienė.
Nemanau, kad mes greitai imsime gyventi kaip šveicarai, tačiau tuomet, kai atsiras pasitikėjimas valdžia, galėsime pasiekti geresnių rezultatų. Seimu tiki vos 10 proc. šalies žmonių. Tai tikrai nepadeda priimti sprendimų, ypač nepopuliarių. Įgyti žmonių pasitikėjimą nelengva, o prarasti jį paprasta.
– Ar esate kada nors įsivėlęs į laikraštinę polemiką?
– Tai buvo gilioje politinėje jaunystėje, kai mes su Jonu Korenka buvome rajono tarybos nariais. Bandžiau ieškoti “tiesos” ir apginti kolegą. Užteko žodinės polemikos su “Gimtojo Rokiškio” žurnalistais: įgavau patirties, pažinau jų virtuvę ir nuo to laiko nustojau piktintis man nepatinkančiu žodžiu spaudoje. O šiaip vadovaujuosi A.Linkolno posakiu: “Man tas žmogus nepatinka, reikia su juo susipažinti iš arčiau.” Taip man patarė ir mano vaikai.
– Ar skaitote horoskopus?
– Praktiškai ne. Netikiu jais. Kur kas svarbiau žinoti orų prognozes, ypač laukiant šventės “Kuc kuc Kamajuos”. Naudodamasis proga visus kviečiu dalyvauti Kamajų Respublikos šventėje spalio 6-7 d. Na, o spalio 14-ąją skubėti į Lietuvos Respublikos Seimo rinkimus. Juk Kamajų Respublika privalo turėti savo atstovą šalies parlamente!
Partijos sąraše kandidato Nr. 134
Politinė reklama bus apmokėta iš Lietuvos socialdemokratų partijos rinkimų sąskaitos.
Užs. 61.
Kalbėjosi Rita BRIEDIENĖ