Danguolė Kondratenkienė (viduryje) prie dr. I. Sevki Atasagun (Turkija) modernios ligoninės.
Danguolė Kondratenkienė (viduryje) prie dr. I. Sevki Atasagun (Turkija) modernios ligoninės.

VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras (PASPC) dviem savo darbuotojoms suteikė galimybę dalyvauti dviejų savaičių stažuotėse Turkijos ir Vokietijos gydymo įstaigose. Prie VšĮ Biržų rajono savivaldybės pirminės asmens sveikatos priežiūros centro koordinuojamo Leonardo da Vinčio programos projekto „Profesinių įgūdžių tobulinimas. Užsienio šalių patirtis“ prisijungusios rokiškėnės patirties ir įspūdžių sėmėsi užsienio gydymo įstaigose.

Didžiausią įspūdį paliko moderni sveikatos apsaugos sistema
Kovo 1-14 d. Rokiškio PASPC direktorės pavaduotoja slaugai Danguolė Kondratenkienė drauge su penkių šalies rajonų kolegomis stažavosi Nevsehiro (Turkija) miesto gydymo įstaigose. Kovo 30–balandžio 12 d. galimybę susipažinti su Vernigerodo (Vokietija) miesto pirminių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vykdomomis prevencinėmis programomis turėjo ir įstaigos bendrosios praktikos slaugytoja Jolita Lapelienė.
Per dvi stažuotės savaites Turkijoje D. Kondratenkienei teko lankytis valstybinėse bei privačiose ligoninėse, ankstyvosios vėžio diagnozės, atrankos ir mokymo centre, Nevsehiro burnos ir dantų sveikatos centre, Visuomenės sveikatos agentūroje. „Didžiausią įspūdį paliko tenykštės sistemos modernumas: poliklinikose nėra jokių ambulatorinių kortelių – viskas suvesta į elektronines sistemas, vaistai išrašomi taip pat naudojantis šia sistema. Ji apjungta su visu Turkijos farmacijos tinklu, tad pacientas vaistus perka su savo ID kortele bet kurioje vaistinėje. Jei vaistus išrašo gydytojas (net ir vitaminus), jie yra nemokami. Primokėti tenka tik kai kuriais atvejais“, – stažuotės Turkijoje įspūdžiais pasidalino D. Kondratenkienė ir pridūrė: „Įsiminė ir tai, jog Turkijoje pacientai nesirenka šeimos gydytojų, skirtingai nei pas mus, o jie tiesiog paskirstomi teritoriniu principu. Nėra ten ir pacientų lankymo namuose paslaugos. Esant būtinybei vietos gyventojai paprasčiausiai išsikviečia greitąją medicinos pagalbą. Be to, išėję į pensiją gydytojai dirbti gali tik privačioje gydymo įstaigoje.“

Apie orią vokiečių senatvę
ir vykdomas ligų
 prevencines programas
Dvi savaites Vokietijoje viešėjusi J. Lapelienė susipažino su Uberlingo (Vokietija) akademijos veikla, kolegų darbo specifika, medicininio draudimo Vokietijoje ypatumais, lankėsi paliatyvaus gydymo klinikoje, plaučių ligomis sergančiųjų ligoninėje, priklausomybių centre ir kt. „Įspūdį paliko ypač geros paliatyvios slaugos sąlygos: sveiki ir ligoti senoliai savo dienas leidžia modernia technika, baldais ir visu reikalingu personalu aprūpintuose namuose. Ten apsilankęs supranti, kas yra ori senatvė“, – pasakojo J. Lapelienė ir pridūrė: „Tuo tarpu vykdomų ligų prevencinių programų atžvilgiu mūsų šalies pirminės asmens sveikatos centrai ne kažin kuo tesiskiria nuo Vokietijos: ir ten, ir čia vykdomos analogiškos gimdos kaklelio piktybinių navikų, priešinės liaukos bei storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos, mamografinės patikros ir kt. prevencinės programos. Vokiečiai nevykdo asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programos, tuo tarpu mūsų gydymo įstaigose nevyksta odos vėžio ankstyvos diagnostikos prevencinė programa. Skirtumas tas, kad Vokietijoje  mergaičių ir moterų vakcinavimas nuo gimdos kaklelio vėžio yra nemokamas, o pas mus už šias vakcinas pacientė turi sumokėti.“        

Užs.  992

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: