Birželio 1-ąją – Tarptautinę vaikų gynimo dieną – įprasta rašyti apie mažiesiems rodomą dėmesį. Deja, skaičiai – nelinksmi liudininkai: užpernai valstybė Rokiškio rajono vaikų stovykloms skyrė 161, pernai – 120, o šiemet – vos 16 tūkst. litų. O ir pastarieji – tik rajono biudžeto. “Vaikai juk negali pasipriešinti…” – konstatavo faktą jaunimo reikalų kuratorė Danutė Kniazytė. Ji sakė, jog tokios situacijos jos darbo praktikoje neatsimena…
Nėra buvę…
Pasak Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Danutės Kniazytės, mokinių vasaros stovykloms iš rajono biudžeto skirta labai nedidelė suma – vos 16 tūkst. litų. Dar pernai ši suma buvo dvigubai didesnė. Stovykloms bus panaudota 19,5 tūkst. litų, skirtų socialiai remtiniems vaikams maitinti. Pirminiais skaičiavimais, už šias lėšas 10 dienų stovykloje galės ilsėtis 250 vaikų.
Lyginant su praėjusiais metais, apie šiuos skaičius neverta nė kalbėti. Pernai vaikų vasaros poilsiui savivaldybė ir vyriausybė skyrė apie 120 tūkst. litų. Kuratorė sakė, jog jos darbo praktikoje tokios situacijos nėra buvę: savivaldybė viena finansuos vasaros poilsį, o vyriausybė neprisidės visiškai niekuo. Tiesa, kaip gelbėjimosi ratas numatytos Europos Sąjungos (ES) fondų lėšos, tačiau jas skirs tik stacionarioms stovykloms. “Nors šiemet ir turim tokią stovyklą, tačiau neatitinkam kai kurių reikalavimų ir negalim net dalyvauti konkurse gauti lėšų”, – sakė skyriaus specialistė.
Dalyvauti negali
Stacionari stovykla – tai turistinė bazė, atitekusi Jaunimo centrui ir pirmus metus įsikūrusi buvusioje Žiobiškio pagrindinėje mokykloje. Anot D.Kniazytės, norint dalyvauti konkurse, reikia turėti bent vienerių metų stacionarios stovyklos praktikos. Be to, vienu metu turėtų stovyklauti ne mažiau kaip 50 vaikų. Tuo tarpu higienos reikalavimai Žiobiškyje leidžia ilsėtis 36 asmenims. Šios sąlygos Rokiškiui trukdo net bandyti iš ES fondų gauti pinigų normaliai stovyklai.
Pernai daugiau nei už 100 tūkst. litų rajone stovyklavo 1,5 tūkst. vaikų. Šios vasaros skaičiai kitokie… “Bus taip, kaip bus”, – sakė D.Kniazytė. Jos žodžiais, pirmiausia valstybė atėmė iš tų, kurie negali pasipriešinti – vaikų, senelių, neįgaliųjų.
Savivaldybė gavo 26 paraiškas, pretenduojančias į minėtus menkus pinigus. Stovyklų organizatorių buvo paprašyta paraiškas rašyti tik tuo atveju, jei 70 proc. stovyklos išlaidų kas nors finansuos: bus gauta lėšų iš kito projekto, tėvų, surinkta 2 proc. Gyventojų pajamų mokesčio lėšų, rems verslininkai… ” Raudonomis raidėmis tai surašėme jau skelbdami konkursą”, – sakė jaunimo kuratorė.
Visiems po truputį
Patenkinti visas paraiškas reikėtų 71 tūkst. litų, todėl rajono savivaldybės komisija ne vieną valandą laužė galvas, kaip padalinti pinigus. Prioritetu pasirinkta minėta bazė Žiobiškyje bei stovyklos, kurios rūpinsis vaikais visą parą, tarkim, keliaus. Svarbu, anot p. Kniazytės, buvo ir tai, kad stovyklos organizatoriai pasirūpino rėmėjais ir neliks organizuoti stovyklėlės, tarkim, už 300 Lt.
Visos 26 paraiškos finansuotos po truputį. Rokiškio jaunimo centro stovyklai, kuri vyks penkiomis pamainomis, skirta daugiausia – 4 300 Lt. Jaunimo kuratorė D.Kniazytė sakė, jog 7-12 metų vaikų tėvai vienai pamainai gali nupirkti kelialapius po 150 Lt. Kūno kultūros ir sporto centras gavo 1 400 Lt, Rokiškio muzikos klubas-stovykla – 1 tūkst. litų, projektas “Po rajoną be žiūronų”, kurį rengia Pandėlio pradinės mokyklos mokiniai, – 800 Lt. Vos po 300 Lt skirta 11 stovyklų. Paklausta, kaip įsivaizduoja stovyklą, kuri bus rengiama už tokią sumą, D.Kniazytė sakė, jog komisijoje virė diskusijos, ar verta finansuoti visus projektėlius, tačiau kai kurie stovyklų organizatoriai teigė, kad jiems praverstų ir mažiausia biudžeto parama.
Reda MILAKNIENĖ