Vakcina – tarsi tuoj užsidegsianti žalia šviesa
R. Turonis, pasiskiepijęs vakcina nuo COVID-19 infekcijos, džiugia žinia pasidalino savo „Facebook“ paskyroje: „Mokslo ir proto šventė. Įskiepytas „AstraZeneca“. Nerealios emocijos. Lyg prie šviesoforo po ilgo ilgo laukimo užsidegė geltona šviesa. Dar kelios akimirkos, ir bus žalia. Dėkoju visiems mokslininkams, tyrėjams, savanoriams, kurie išbandė, ir visiems, kurie organizuoja vakcinacijos procesą. Mes laimėsim!“
Paklaustas, ar nebuvo nerimo dėl vakcinos, kuria pastaruoju metu nepasitikėjimą pareiškia ne vienas šalies gyventojas, vyras sako neabejojęs vakcinos nauda, todėl jokios baimės nebuvo. „Vienintelis minusas, kurį įžvelgiau, tas, kad reikia ilgai laukti antrojo šios vakcinos skiepo, jis numatomas po 84 dienų. Paties skiepo tikrai nebijojau – daug skaitau, domiuosi, žiūriu, todėl ir pranešimai, kad nuo šios vakcinos 50-iai žmonių iš milijono pasitaiko kraujo krešėjimas, neišgąsdino. Teko skaityti, kad skrendantiems lėktuvu tokia tikimybė 500 kartų didesnė. Žinoma, visada yra tam tikros rizikos, bet nebijojau“, – tvirtai teigė R. Turonis.
Šalutinis poveikis – lengvas ir trumpalaikis
R. Turoniui, kaip ir daugeliui paskiepytų žmonių, taip pat teko pajusti šalutinį vakcinos poveikį, tačiau simptomai buvo trumpalaikiai ir lengvi. „Skiepo dieną buvo šiltas oras, tačiau grįžęs į namus pasijutai lyg -30 patekęs į +20 laipsnių temperatūros patalpą. Buvo keista. Šiek tiek skaudėjo petį, dūrio vietą. Kitą dieną jaučiausi lyg žemę pardavęs, nebuvo ūpo dirbti, norėjosi pagulėti. Temperatūra nebuvo pakilusi, po vakcinacijos dažno kaulų laužymo nejutau, nebuvo ir raumenų skausmų. Taigi simptomai buvo lengvi, dėl to nedejuojama. Netgi džiaugiausi, kad jie yra, vadinasi, skiepas veikia, organizmas prisitaiko ir jei virusas bandytų prisikabinti, mano imuninė sistema pasiruošusi kovoti“, – džiaugėsi pašnekovas.
Saugumo pojūtis
Ar pirmoji vakcinos dozė jau sukuria saugumo jausmą? „Imunitetas susiformuos po antrosios dozės, tačiau vos tik pasiskiepijęs ėmiau jaustis truputį saugesnis. Domėjausi ir sužinojau, kad „AstraZeneca“ yra stipri vakcina ir jau po pirmosios dozės susidaro antikūnų. Labai džiaugiuosi mokslo atradimais, nes mane, kaip ir daugelį, pandemija ir karantinas veikia neigiamai, norisi kuo greičiau pakeisti šią padėtį. Būtent vakcinacija yra pagrindinis įrankis, kuo daugiau žmonių pasiskiepys, tuo greičiau viskas baigsis“, – apie stiprėjantį saugumo jausmą pasakojo R. Turonis.
Vakcinaciją pašnekovas prilygino vairuotojo pažymėjimui. „Pasiskiepijęs juokavau lyg gavęs vairuotojo pažymėjimą, tik skiepas yra teisė į laisvesnį gyvenimą, kai vėl galėsime važinėti, dalyvauti renginiuose, atsidarys kavinės ir restoranai“, – sakė vyras.
Mokslas ir netektis paskatino priimti tinkamą sprendimą
Lapkričio mėnesio pradžioje COVID-19 infekcija pasiglemžė Romo tėvelio, a. a. Prano Turonio gyvybę. Tąkart Romas savo „Facebook“ paskyroje dalijosi netekties išgyvenimais: „Rašau, kad žmonės išgirstų ir suprastų – virusas žudo. Saugokime save ir kitus. Padėkime vienas kitam atitolinti artimųjų netektį. Juk labai skauda“.
Tačiau skaudi netektis – ne vienintelė priežastis vakcinuotis.
„Man labai gaila, kad tėtis nesulaukė šio skiepo, labai apmaudu, labai liūdna – jis tikrai būtų skiepijęsis. Mano mama, uošviai, giminaičiai ir draugai jau skiepijosi, tuo labai džiaugiuosi, jaučiuosi pakylėtas. Žinoma, tėčio mirtis prisidėjo prie sprendimo skiepytis, tačiau tai nebuvo pagrindinė priežastis. Pagrindinė paskata – pasitikėjimas: aš tiesiog pasitikiu mokslu, pasitikiu ir ją sukūrusiais žmonėmis, pasitikiu Europos vaistų agentūra, kuri tyrė vakcinų tinkamumą žmonėms. Matau, kas darosi Izraelyje ar Didžiojoje Britanijoje, kur žmonės gali gyventi laisviau, todėl norisi, kad kuo daugiau vakcinų atvežtų į Lietuvą, norisi, kad žmonės nebijotų skiepytis“, – tvirtai teigė R. Turonis.
Pokštas greitai išaiškintas, tačiau žinia – svarbi
Balandžio 1-ąją, Melagių dieną, R. Turonis nusprendė papokštauti ir savo „Facebook“ paskyroje rašė: „Šiandien iškilmingai pareiškiu, kad keičiu orientaciją – tampu antivakseriu. Išmintingi žmonės įtikino, kad vakcinos yra blogis, keis žmogaus genus ir kitaip žalos organizmą. Nuo viruso neapsaugos, o jei pasiskiepysiu, po metų dvejų eisiu pas šventą Petrą prašytis į rojų. Bet jis neįleis, nes skiepas yra nuodėmė. Lietuvi, burkis prie lietuvio ar lietuvės ir nesileisk skiepijamas.“ Neilgai trukus vyras pranešė pokštavęs: „Žinokit, vis dar gėda, kad vos neišsukau iš mokslu grįsto kelio.“.
R. Turonis savo „Facebook“ paskyroje dalijasi skiepų nauda, skatina žmones skiepytis, todėl jo teiravomės, ar pokštai – tinkamas būdas platinti svarbią žinią.
„Buvo vienas kitas draugas, kritikavęs mane dėl šio įrašo, neva žmonės nesupras mano humoro, nesupras pokšto ir mane palaikys antivakseriu. Bet juo pabuvau labai trumpai, vos kelias valandas, tiesiog norėjosi pajuokauti. Kuo daugiau apie tai bus šnekama ne tik rimtai, net ir humoro forma, tuo daugiau žmonių supras, kad skiepai yra geras dalykas. Protingi turi suprasti, kad vakcinacija yra apsauga ir ji labai reikalinga“, – sakė R. Turonis.
Algirdas Minkevičius – patenkintas gavęs abi skiepo dozes
71-erių rokiškėnas Algirdas neslepia džiaugsmo dėl atsiradusio saugumo jausmo po abiejų vakcinos dozių.
– Kokia vakcina skiepijotės?
– Su žmona užsiregistravome skiepytis ir po mėnesio sulaukėme skambučio iš poliklinikos – mane kartu su žmona pakvietė atvykti. Toks sutapimas – ryte pranešė, kad būsime skiepijami „AstraZeneca“, o tądien ši vakcina buvo sustabdyta, todėl mums teko „Pfizer“. Tačiau nebūtume atsisakę ir „AstraZenecos“. Norėjosi pasiskiepyti, kad šita, atsiprašant, „kvaraba“, nebeplistų. Jei visas pasaulis skiepijasi, tai kaip mums, seneliukams, to nedaryti?
– Ar jautėte šalutinių poveikių?
– Po pirmojo skiepo nei aš, nei žmona nejautėme jokio šalutinio poveikio, tačiau po antrojo praėjus maždaug 8 valandoms ėmė mausti alkūnių ir kelių sąnarius, šiek tiek pakilo temperatūra. Tačiau šie negalavimai buvo lengvai iškenčiami.
– Kaip jaučiatės dabar? Ar atsirado saugumo jausmas?
– Labai džiaugiuosi, kad esu paskiepytas. Net daugiau jėgų atsirado – nežinau, ar tai įsitikinimas, ar ne, bet tikrai jaučiuosi geriau ir saugiau. Teko kalbėti su pažįstamu, pasidžiaugiau jam, kad su žmona gavome po du skiepus. Jis teiravosi, ar tikrai nesijautėme blogai? Užtikrinau, kad viskas gerai. Jis dar klausė, kaip jam gauti skiepą. Patariau skambinti į poliklinikos registratūrą, atsistoti į eilę ir laukti. Skiepai nėra blogai, atvirkščiai, reikia skiepytis, todėl ir kitus skatinu nebijoti ir sustabdyti per pasaulį plintantį šį virusą.
Projektą iš dalies remia:
šaunuoliai