Pasėja mokykloje, derlių nuima namuose

J. Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinyje jauniesiems ūkininkams vadovauja biologijos mokytoja Virginija Gudonienė. Kodėl ji ėmėsi šios veiklos? „Smagu, kad buvę mokiniai stoja į Aleksandro Stulginskio universitetą (buvusią Žemės ūkio akademiją) ir baigę užsiima sodininkyste, ūkininkauja. Smagu, kad ūkininkavimo užuomazgos padarytos mokykloje. Rajone turime ne vieną žinomą ūkininką ar sodininką, lankiusį mūsų būrelį. Jam vadovauti ėmiausi todėl, kad esu biologijos mokytoja, turiu bičių, žemės, man smagu rankas panerti į žemę“, – didžiavosi mokytoja. Į būrelį gimnazistai renkasi antradieniais, čia jie susipažįsta su ūkininkavimo pradmenimis. Tądien, kai lankėmės, jie mokėsi pikuoti pomidorus. Laukelio mokyklos teritorijoje jie neturi, tad augalai sėjami induose ir auginami kabinete ant palangių, o paaugusius mokiniai išsidalina ir nešasi į namus, kad šie toliau vešėtų. Jau sudygo žemuogės, pipirmėtės.

Per žiemą jie mokosi gaminti kai kuriuos patiekalus. Taip pat dėmesys skiriamas ekologijai.

Žiūrėdamas per langą dirbti neišmoksi

Būrelyje nėra atsitiktinių žmonių, namuose visi susiduria su žemės darbais. Vieni tęsia bitininkų šeimos tradicijas, kitų tėvai ūkininkauja arba turi sodus, daržus.

Natalis ir Dovilė vyko į Kaziuko mugę Kaune. Vežėsi pieno ir kitų produktų, kiaušinių iš tėvų ūkio. Pirmą dieną prekiauti trukdė prastas oras, bet antrąją puikiai sekėsi, išpardavė visą produkciją. Kai kurie lankytojai specialiai atėjo pirkti iš jaunųjų ūkininkų, nes taip norėjo juos paskatinti. Kiti yra buvę Vilniaus dienų renginiuose, tada vežėsi vaistažolių, obuolių, medaus. Ir tada produkciją išpirko.

Mažakalbiai gimnazistai pagyvėjo paklausti apie smagiausius nutikimus. Pasirodo, įdomiausios yra birželio mėnesį vykstančios stovyklos, į kurias suvažiuoja viso rajono jaunieji ūkininkai. Viena jų vyko tautodailininko Romualdo Kaminsko sodyboje. Jis demonstravo, kaip sėjami, auginami, nuraunami linai. Jaunieji ūkininkai mokėsi krauti šieną. „Jų rankos buvo pūslėtos, bet atsigaudavo vakarais prie laužo“, –  prisiminė mokytoja.

Gimnazistų nuomone, su žemės ūkiu, agronomija susijusias studijas turėtų rinktis tik tie, kurie tiesiogiai yra susidūrę su žemės darbais, nes vien žiūrėdamas per langą jų specifikos neišmanysi.

Neapsieina be etnokultūros

J. Tūbelio progimnazijoje įsikūrusiems pradinių klasių jauniesiems ūkininkams vadovauja mokytoja Rita Vaitiekauskienė. Ji yra ir Rokiškio jaunųjų ūkininkų asociacijos tarybos pirmininkė.

Būrelio branduolį sudaro 3c klasės mokiniai, bet yra ir pirmokų. Pasak vadovės, ūkininko sąvoka labai plati. Tai žmogus, gebantis ne tik sėti, sodinti, auginti, realizuoti produkciją, bet ir mokantis linksmintis, nusimanantis apie jį supantį pasaulį. „Tai žmogus su kokybės ženklu“, – įsitikinusi mokytoja, todėl užsiėmimuose pateikia etnokultūros pavyzdžių. Didžiausias jos konsultantas yra Lukas, išmanantis nemažai ūkininkavimo paslapčių. Jis vyko prekiauti ir į Kaziuko mugę Kaune, vežėsi raugintų kopūstų. Kaip juos raugti, žino visi būrelio nariai – sustoję ratu žaismingu eiliuotu tekstu pasakoja raugimo technologiją, rankutėmis rodo, kaip stipriai reikia suspausti kopūstus.

Nuo karvių iki tarakonų

Gabija, Aistė, Deimantas, Smiltė, Enola rungtyniaudami tarpusavyje ima vardinti, kokius gyvulius augina jų tėveliai ar seneliai. Jų ūkiuose laikomos avys, karvės, triušiai, arkliai, auginamos gėlės, net tarakonai. Bene ilgiausiai vardina Dominykas – jo namuose ir kieme gyvena šinšila, papūga, įvairios antys, egzotinių veislių vištos, dedančios spalvotus kiaušinius.

Ūkio paslapčių mokosi žaismingai

Per būrelio užsiėmimus vaikai gamino naminius kvepalus, komponavo Vėlinių  puokštes, advento vainikus, mokėsi sėti, sodinti, atpažinti augalus, mokėsi su darbo procesu susijusių žaidimų, tad mokytojos skirta užduotis – pasakyti, kokio sudžiovinto augalo stiebelį jie laiko rankose – kai kuriems nėra sunki. Vienas traškėdamas greitai lūžta, vadinasi, tai šiaudas. Antrojo stiebas storas, neperlaužiamas, jo atplaišos neįmanoma sutraukyti rankomis, jį įmanoma susmulkinti tik žirklėmis ar kitu aštriu daiktu. Ilgai diskutavę spėja – tai pluoštinė kanapė. Demonstruojama animacinio filmuko ištrauka sufleruoja, kad toks pat patvarus augalas yra dilgėlė, nes iš jos sesutė mezga marškinius savo broliams. Aptariama, kur šiandien panaudojami šie augalai, ir po du sėdama vyti… pančių. Regis, paprastas darbas virsta gana sudėtingu, nes reikalauja sutarimo. Pasipila emocijos, juokai, kurie tarsi sako – ši veikla vaikams prie širdies.

Progimnazijoje veikia ir antrasis jaunųjų ūkininkų būrelis, kurį lanko 5–8 kl. mokiniai. Jam vadovauja Aina Vilkauskienė. Taigi pradinukai turi kur mokytis, kaip sugyventi su gamta.

Projektą iš dalies remia

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kaimas
Kaimas
2019 1 balandžio 21:19

Šaunuolės mokytojos ir mokiniai linkiu sėkmės.

Rekomenduojami video: