„Aš Jums atleidžiu“
Meras Ramūnas Godeliauskas posėdžio pradžioje pareiškė, kad tarybos narys Irmantas Tarvydis, vadovaujantis Civiliniu kodeksu, turėtų jo viešai atsiprašyti: „Tarybos narys anksčiau yra paskelbęs, kad aš pažeidžiau Viešųjų ir privačių interesų deklaracijos įstatymą, kadangi manau, kad buvau apšmeižtas neteisėtai, ir pats kreipiausi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją su prašymu išaiškinti, ar aš, meras, pažeidžiau šį įstatymą, kadangi nebuvau deklaravęs, kad mano sūnus Marius dirba UAB „Dojus Agro“. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija išnagrinėjo mano prašymą, aiškino, kad pažeidimas negali būti įrodinėjamas prielaidomis, spėlionėmis ar hipotezėmis“, – sakė meras ir paaiškino, kad minėtoji komisija nustatė, jog nėra pagrindo įžvelgti viešųjų ir privačių interesų konfliktą.
Po tokio pareiškimo stojo tyla – I. Tarvydis rajono vadovo neatsiprašė. Meras tęsė: „Na, gerai. To nesitikėjau, ir negalvojau, kad bus sunku tai padaryt. Tai tiesiog pasakysiu, kad aš jums atleidžiu. Manau, kad tą laiką ir energiją aš galiu skirt ir panaudot kur kas geresniems tikslams. Jūs to nevertas.“
Varžoma žodžio laisvė?
Svarstant savivaldybės tarybos veiklos reglamento projekto pakeitimus, atmosfera posėdžių salėje taip pat kaito. „Reglamento straipsnis skelbia, kad visi tarybos nariai turi teisę pasisakyti ne darbotvarkės klausimais, jeigu taryba nusprendė. Taip išeina, ar gausi pasisakyti, priklausys nuo to, kaip į tai pažiūrės dauguma? Tačiau pasisakyti juk yra tarybos nario teisė! Ar mes tegalim laisvai klausti, kalbėti apie aktualias problemas tik kartą per pusę metų, t. y. per mažumos valandą?“ – stebėjosi tarybos narė opozicijoje Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė.
Tarybos narys Gintaras Girštautas teiravosi: „Ką tik turėjom pavyzdį, kai meras prieš posėdį pateikė pranešimą, kurio nebuvo įtraukta į darbotvarkę ir neatsiklausė tarybos narių sutikimo. Taip išeina, turi būti užkirstas kelias tokiems pranešimams?“
Opozicijos lyderis Antanas Vagonis komentavo: „Buvo aiškiai mūsų opozicijos prašyme išsakyta, ko norim. Ogi daugiau demokratijos. Kad kiekvienas laisvoj šaly gyvenantis žmogus neužkliūtų, kad ar meras, ar tarybos narys, ar svečias, kad jisai turėtų teisę pasisakyti ir kad tai nepriklausytų nuo valios, kokia šiandien yra taryba arba kokia šiandien nuotaika tarybos narių. Kiekvienam iš mūsų gali atsitikti bet kas.
Nelabai suprantu, kodėl mes vieni kitų pradėjome bijoti, ir kad jūs, politikai, bijote žodžio, uždedate pantį, kuris visiškai nereikalingas. Bet koks tarybos narys pagal įstatymą turi teisę pasisakyti, ir mes negalim sukurti reglamento, kuris prieštarautų Lietuvos Respublikos įstatymui, kuris riboja laisvę pasisakyti. Aš suprantu, kad turi būti tvarka, sutinku, kad žmogus, kuris nori pasakyti, turi pranešti iš anksčiau, bet nesu už tai, kad kas nors varžytų žodžio laisvę. Ir jums visiems linkiu nepakliūti į tokią situaciją, kai jūs norėsite kažką pasakyti, o kolegos taryboje sakys jums NE.“
„Čia ne teatro arena“
Tarybos narys Vytautas Saulis tikino, jog šiuo klausimu prisidiskutuota iki „dantų skausmo“: „Šitas reglamentas neužkerta kelio paklausti. Reikia atitinkamu metu, atitinkamu laiku užsiregistruoti. Mes tik norim sunormint visą šitą tvarką. Jeigu mes posėdžio metu pradėsim uždavinėti klausimus, nesusijusius su darbotvarke, tai kada svarstysim darbotvarkės klausimus? Niekas iš jūsų balso neatima.“
„Demokratija toks dalykas, kad viešumas turi būt. Kuo daugiau žmonės žinos, kas dedasi, kuo mažiau bus užkišamos gerklės šnekėt, ir žmonėms bus paprasčiau apsispręsti – ką kitai kadencijai rinkti, ko nerinkti, kas etiškai pasielgė, kas neetiškai, kas melavo. Turim kaimyną rytų pašonėje, tai gal ne į tą pusę žiūrėkim, o į vakarus?“ – replikavo I. Tarvydis.
Tarybos narė Dijana Meškauskienė teigė mananti, kad tokiomis diskusijomis kuriama problema lygioje vietoje: „Tarybos nariui leidžiama pranešti nenumatytą posėdžio darbotvarkėj informaciją, padaryti ne ilgesnį kaip trijų minučių trukmės pareiškimą posėdžio pradžioje, pabaigoje ar prieš pradedant svarstyti naują klausimą. Kai tarybos nario informacija nesusijusi su svarstomais klausimais, jam leidžiama ją pranešti, jei tarybos narys apie tai pranešė posėdžio pradžioje, ar taryba nusprendė įtraukti jo informaciją į posėdžio darbotvarkę. Tai kurioje vietoje ir kam neleidžiama pasisakyti?“
Posėdžio metu meras ragino tarybos narius susiimti: „Čia ne teatro arena, kur reikia būtinai pasirodyti.“
Tai yra demokratija Rokiškyje ar jos nera, taip ir nesupratau?
Gerai suvartė į miltus opozicionierių