ESO: elektros stulpai nėra natūrali gandrų buveinės vieta
Kasmet šimtai perėti į Lietuvą sugrįžusių gandrų suka lizdus ant elektros stulpų, kur jiems įsikurti retsykiais padeda ir žmonės. ESO atstovai teigia nuolat sulaukiantys dešimčių prašymų lizdus pašalinti, todėl bendrovė kviečia gyventojus ir savivaldybes kartu apsaugoti tiek žmones, tiek gandrus. Šie paukščiai, prilietę elektros laidus, neretai yra mirtinai traumuojami, o dėl „byrančių“ lizdų gali įvykti elektros tinklo gedimai, keliantys grėsmę patiems žmonėms.
Elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinės vieta, taip pat ir dirbtinių lizdaviečių įrengimas ant jų atramų nėra pati tinkamiausia išeitis ne tik elektros tinklui, bet ir gandrams. ESO ragina visuomenę atsakingai žiūrėti į paukščių apsaugą: nekurdinti gandrų ant elektros stulpų.
Mėgstamiausia – žmogaus kaimynystė
M. Kirstuko teigimu, daugelis gandrų jau sugrįžo ir įsikūrė savo lizduose, kur ta pati pora gali perėti daugelį metų. Baltieji gandrai itin mėgsta žmogaus kaimynystę, todėl dažniausiai peri sodybose ar greta jų. Žinoma, būna, gandrai įsikuria atokiau nuo žmonių, tačiau tai – tik pavieniai atvejai.
Neretai gandrai lizdą susisuka ant elektros stulpų, o lizdas ant laidų – didžiulis pavojus patiems paukščiams. Toks lizdas, ypač per lietų, sukuria elektros srovės nutekėjimą, todėl daugelis tokių lizdų Lietuvoje ant specialių metalinių platformų buvo pakelti aukščiau laidų. Taip saugiau gandrams, be to, negadinama elektros linijų įranga.
Prieš keletą metų beveik visoje Lietuvoje ant elektros perdavimo linijų buvo įrengta nemažai apsaugos priemonių, skirtų sumažinti gandrų ir kitų paukščių žūčių.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“
Greta ŠLIURPAITĖ