Vilniaus universitetas (VU) kelintus metus vykdo ilgalaikę iniciatyvą „Grįžtanti atmintis“. Ja siekiama prisiminti ir pagerbti Vilniaus universiteto bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų veiksmų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto ir neteko galimybės baigti studijas bei įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą. Taip nukentėjusių VU bendruomenės narių yra beveik tūkstantis. Laikantis istorinio teisingumo principo jiems yra teikiami simboliniai VU atminties diplomai.
Šiais metais tarp Atminties diplomu nominuojamų asmenų yra nemaža grupė 1949 m. ištremtų universiteto studentų ir nacių okupacijos pradžioje pašalintų žydų kilmės studentų. „Tarp nominuotųjų – Panemunėlyje gyvenę Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos auklėtinė Matlė Olkinaitė ir jos brolis Elijas Leiba Olkinas. M. Olkinaitė buvo jauna poetė, Humanitarinių mokslų fakulteto Filologijos skyriaus prancūzų kalbos ir literatūros grupės studentė, o E. L. Olkinas – Medicinos fakulteto farmacijos studentas“, – informavo gimnazijos direktorė Diana Guzienė.
Įprastai simboliniai diplomai įteikiami patiems nominantams arba artimiesiems, tačiau šį kartą jie balandžio 2 d. buvo perduoti įstaigai – Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijai, kuriai atstovavo direktorė D. Guzienė. Su ja iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo gimnazijos akademinės „MeHuSo“ klasės mokiniai bei jų kuratorė mokytoja Irena Laužadienė, vaižgantaičiai ir mokinių savivaldos atstovai. Ceremonijoje kalbėjęs VU profesorius Arūnas Streikus akcentavo, kad visi, kuriems yra įteikti simboliniai Atminties diplomai, yra įpareigoti saugoti nominuotųjų atmintį ir vykdyti istorijos sklaidą. Jis džiaugėsi, kad J. Tumo-Vaižganto gimnazijos, kurią jis pats baigė prieš 28 metus, bendruomenės atstovai turi galimybę būti VU „Grįžtančios atminties“ ambasadoriais Rokiškyje.