Sudomino žiniasklaidos gigantą ir kūrėjus
„The Smithsonian“ vienas straipsnis pasakoja apie Matildą ir visus, kurie bando įamžinti jos atminimą, o antrasis skirtas jos kūrybiniam palikimui.
Skaitytojams primename, kad vasarą Rokiškio rajone darbavosi mokslininkų ir studentų komanda iš JAV. Jų viešnagės tikslas – neinvaziniais metodais (georadaro pagalba) ištirti spėjamas dvi holokausto vietas Rokiškio rajone. Tai vieta Sacharos miške, kur, pagal liudininkų pasakojimus, buvo nužudytos dvi žydų šeimos iš Panemunėlio, bei vieta Trako-Pempiškio miške, kur buvo nužudyti 28 asmenys iš Svėdasų (Anykščių r.). Su šia komanda buvo atvykęs garsus žurnalistas Matthew Shaeris. Jį domino M. Olkinaitės istorija.
Norintieji pavartyti ir paskaityti šį žurnalą kviečiami į Rokiškio krašto muziejaus biblioteką. „Jis mums atiteko visam laikui“, – džiaugėsi muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė.
„Sulaukėm keleto laiškų, kuriuose domimasi spektaklio „Nutildytos mūzos“ scenarijumi. Vertėja Laima Vincė baigia scenarijaus vertimą į anglų kalbą ir tikrai džiaugsimės, jeigu spektakliai apie mūsų Matildą bus statomi toli už Lietuvos…“ – įspūdžiais dalijosi spektaklio apie M. Olkinaitę režisierė Neringa Danienė.
Laukiama filmo
Be minėtų vietų, taip pat buvo tyrinėjama Rokiškio senoji dvarvietė, Pandėlio žydų ritualinės pirties vieta, ieškoma buvusio šulinio prie Rokiškio burmistrijos, kur buvo sumestas Rokiškio miesto archyvas. Tyrimams vadovavo prof. Richard Freundas iš Hardfordo universiteto. Projekto kuratorius Lietuvoje – dr. Romas Jarockis. Pagal preliminarius duomenis, šių tyrimų metu buvo patvirtintos spėjamos holokausto vietos. Tyrimų metu buvo sukamas filmas apie Olkinų šeimos tragediją. Jo premjera numatyta ateinančią vasarą.