Antra pagal sumokėtus mokesčius
VMU džiaugiasi 2022-ųjų pirmuoju pusmečiu. Skelbiama, kad per šį laikotarpį įmonė Lietuvos mastu gavo 142,4 mln. eurų pajamų, tai yra 60 proc. daugiau nei pernai per tą patį periodą, ir 17 proc. daugiau, nei planavo. Įmonė uždirbo 49,7 mln. eurų pelno prieš apmokestinimą ir 66,2 mln. Eur koreguoto grynojo pelno. VMU šį metų pusmetį yra ir antra pagal sumokėtus mokesčius, skaičiuojant be PVM ir akcizų, biudžetą papildžiusi iš viso 68,2 mln. Eur, – tai yra 138 proc. daugiau nei prieš metus.
Pasiektos nustatytos normos
VMU Rokiškio regioninio padalinio medienos ruošos vadovas E. Šlikas džiaugėsi ir Rokiškio rajono pasiekimais – pasiekta nustatyta metų pelno norma, manoma, kad tai bus geriausias iki šiol pasiektas įmonės finansinis rezultatas.
„Įmonės geras rezultatas priklauso nuo parduodamo produkto paklausos rinkoje, efektyviai organizuojamų veiklos procesų, racionalaus ir efektyvaus įmonės turto bei resursų naudojimo. Reikėtų paminėti, kad veiklos procesų efektyvinimas įmonei leido dirbti pelningai ir 2019–2020 metais, kai medienos pardavimo kainos siekė rekordines žemumas.
Šių metų pirmąjį pusmetį, stipriai išaugus medienos paklausai, padalinio vidutinė medienos pardavimo kaina kilo 49 proc., t. y. nuo 45,44 Eur/ktm iki 67,84 Eur/ktm, todėl padalinys uždirbo 1,798 mln. pelno prieš apmokestinimą, palyginti su 0,581 mln. pelnu, uždirbtu per tą patį laikotarpį 2021 m.
Todėl šiandien galime pasidžiaugti, kad Rokiškio regioninis padalinys jau yra pasiekęs nustatytą metų pelno normą, bet, atsižvelgiant į medienos kainas rinkoje bei įmonės rezultatus, manome, kad tiek padaliniui, tiek pačiai VMU iškelti finansiniai tikslai bus įgyvendinti. Planuojama, kad kol kas tai bus geriausias iki šiol pasiektas įmonės finansinis rezultatas“, – teigė E. Šlikas, tačiau pridūrė, kad dėl susidariusios geopolitinės situacijos kyla ne tik medienos, bet ir kuro, elektros, atsarginių dalių kainos, o visa tai didina medienos ruošos bei miško ūkinių darbų sąnaudas.
Kainas paveikė geopolitinė situacija
Finansiniams rezultatams įtakos turėjo didelė medienos paklausa Lietuvos bei tarptautinėje rinkose. Tiesa, iki karo Ukrainoje buvo manyta, kad medienos pardavimo kainos neturėtų kilti.
„Dar 2021 m. rudenį planuodami šių metų padalinio biudžetą manėme, kad medienos pardavimo kainos kilti neturėtų, nes turėjome signalų iš didžiųjų medienos pirkėjų, kad statybinės medienos kainos krenta. Dėl karo Ukrainoje buvo apribotas medienos importas iš Baltarusijos bei Rusijos, dėl ko rinkoje ėmė stigti tam tikros rūšies medienos sortimentų, kurie būdavo importuojami iš minėtų valstybių. Manome, kad pasiūlos deficitas lėmė išaugusią smulkiosios medienos sortimentų paklausą.
Sezoniškumas taip pat daro įtaką medienos rinkos svyravimui. Žiemą dėl storos sniego dangos ir mažo šalčio susiformavo mažas įšalas, pavasarį iškrito didelis kritulių kiekis, todėl buvo ribotos galimybės vykdyti medienos ruošą lapuočių medynuose, kurie auga šlapesnėse augavietėse. Susiformavo lapuočių medienos sortimentų trūkumas, augo jų kaina“, – sakė Rokiškio regioninio padalinio medienos ruošos vadovas.
Spygliuočių kaina krito
Pasirodo, ne visos medienos kaina auga. Štai spygliuočių kaina net krito, palyginti su ankstesniu laikotarpiu. Kas tai lėmė?
„Dėl klimato kaitos orai tapo nepastovūs, dėl ko ne visi medžiai geba taip greitai prisitaikyti ir apsisaugoti. 2019 m. buvo labai daug vėjavartų, po to sekė labai sausa ir karšta vasara. Dėl to padidėjo spygliuočių liemenų kenkėjų populiacija, dėl ko prireikė daugiau sanitarinių kirtimų. Ši problema aktuali visoje Lietuvoje. Dėl šios priežasties rinkoje atsirado daugiau spygliuočių medienos, kurios kaina, palyginti su ankstesniu laikotarpiu, yra sumažėjusi“, – teigė pašnekovas.
Ragina miško savininkus rūpintis medžių būkle
Specialistas skuba atkreipti privačių miško savininkų dėmesį, kad šie saugotų savo spygliuočių miškus nuo kenkėjų.
„Norime atkreipti privačių miško savininkų, ypač tų, kurie turi pribręstančių ir brandžių eglynų, dėmesį. Būtinai apsilankykite savo miško valdoje, stebėkite eglių būklę, ar nėra sausų medžių, ar laja neretėja, ar ant kamieno nėra rudos spalvos pjuvenų.
Jeigu miške pamatėte nors vieną iš minėtų požymių, yra didelė tikimybė, kad jūsų mišką užpuolė žievėgraužis tipografas ir nedelsiant reikia imtis priemonių. Šiais klausimais visuomet galima pasikonsultuoti su VMU bei Valstybinės miškų tarnybos specialistais“, – ragino E. Šlikas.
Miško ekosistemai – reprezentatyvūs plotai
VMU Rokiškio regioninio padalinio vyriausiasis miškininkas Justas Vojega pasakojo, kad padalinio veiklos teritorija apima Rokiškio ir Kupiškio rajonus – Rokiškio rajone administruojama 23 404 ha, Kupiškio rajone – 14 405 ha miškų.
Teiravomės, kokie miškai mūsų rajone skurdesni, o kurie džiugina bioįvairove.
„Rokiškio regioninio padalinio patikėjimo teise valdomuose miškuose yra išskirti reprezentatyvūs plotai – tai miško teritorijos ar objektai, kuriuose nevykdoma ūkinė veikla. Jie skirti išsaugoti arba atkurti miško ekosistemas. Šios teritorijos užima 3 886 ha Rokiškio regioninio padalinio valdomų miškų.
Kiekvienais metais reprezentatyvių plotų sąrašas papildomas, siekiant išsaugoti ir didinti jautrių miško ekosistemų plotus. Šias teritorijas sudaro: rezervatų miškai, draustiniai, buveinių apsaugai svarbios teritorijos, paukščių apsaugai svarbios teritorijos, biosferos poligonai, kertinės miško buveinės, Europos bendrijos svarbos natūralios buveinės.
Jei kalbėtume apie tai, kuriuose miškuose daugiau saugomų vertybių, tuomet galime išskirti brandžius ir perbrendusius medynus, nes juose natūraliai per daugelį metų susiformavo daugybė augalų, įvairių organizmų ir gyvūnų buveinių. Jaunuolynuose rastume mažiau šių buveinių, tačiau jauni miškai taip pat smarkiai prisideda prie miško ekosistemų išsaugojimo ir klimato kaitos mažinimo“, – pasakojo J. Vojega.
Rekreaciniai objektai
Medicinos specialistai pataria užsiimti fizine veikla, kuo daugiau vaikščioti gryname ore, o geriausia – miške. VMU yra sukūrusi žemėlapį, kuriame galima rasti įrengtus ir prižiūrimus rekreacinius objektus. Lietuvoje jų net 1 150: pažintiniai takai, stovyklavietės ir apžvalgos aikštelės. Rokiškio rajone taip pat tokių yra.
Štai kelios:
Notigalė Skapiškio girininkijoje
Skapagirio miško masyvas laiko apglėbęs Notigalės aukštapelkę. Prie didžiausio beveik 100 ha Notigalės ežero yra įrengta poilsiavietė. Iš jos atsiveria nuostabus vaizdas į mišku apjuostą Notigalės ežerą. Poilsiavietėje įrengta pavėsinė su miško baldų komplektu, laužavietė.
Notigalė prie kelio Ilgalaukiai–Kazliškis
Iš visų pusių gana erdvią poilsiavietės miško aikštelę supa šimtamečiai pušynai. Joje įrengti 2 stalai, 6 suolai, 1 laužavietė. Už kelių dešimčių metrų nuo poilsiavietės vingiuoja Nemunėlis.
Vaidlėnų (Miliūnų) tvenkinio poilsiavietė
Viena didžiausių ir gražiausių poilsiaviečių Rokiškio regioniniame padalinyje. 2020 m. poilsiavietė buvo rekonstruota. Įrengtos 2 automobilių stovėjimo aikštelės, 2 informaciniai stendai, poilsiautojų patogumui įrengtos penkios laužavietės, prie jų – lauko baldų komplektai.
Lukštų šaltinis
Šaltinis yra šalia kelio Obeliai–Lukštai. Jis išsilieja iš žemės vaizdingoje lomoje bent trijose vietose. Įrengti akmenų laiptai ir stalas, yra suolai poilsiui.
Išsamesnę informaciją teikia VMU. Kontaktai: Tel. +370 458 71 217. El. paštas rokiskis@vmu.lt.