Ekologijos keliu
Pavasarį šalia pagrindinio kelio Rokiškis–Čelkiai–Jūžintai bus įkurta savitarnos prekyvietė, kurioje Vismantė Griškevičienė prekiaus savo šeimos ūkyje natūraliai užaugintomis daržovėmis, gėlėmis. Į veiklą ji ketina įtraukti ir kitus ūkininkus, kad pirkėjams būtų pasiūlytas kuo įvairesnis asortimentas.
„Mes prekiausime pačių užaugintomis bulvėmis, česnakais, taip pat siūlysime įsigyti įvairesnių daržovių – kopūstų, agurkų – tokių, kurias patys galėsime užauginti ir garantuoti, kad tai – natūralūs produktai. Prekiausime ir medumi. Turime tris avilius, ketiname plėstis, o pristigę savo medaus ieškosime partnerių. Pavasarį prasidės prekyba skintomis gėlėmis, tulpėmis, kaupiame jurginų rezervą, juos sodinsime pavasarį, planuose yra kardeliai. Vasaros pabaigoje prekiausime mūsų užaugintais tulpių svogūnėliais. Be to, ieškosime ūkininkų, kurie norėtų bendradarbiauti ir prekiauti savo produkcija mūsų prekyvietė. Atkreipsime dėmesį, ar tie produktai užauginti be trąšų, pesticidų“, – pasakojo pašnekovė.
Anot V. Griškevičienės, pirkėjams itin svarbi produkto kokybė – kad jis būtų augintas natūraliai, bet trąšų. „Mūsų prekyvietė bus išskirtinė tuo, kad joje prekiausime tik natūraliai augintais produktais, be chemikalų. Pastebime, kad mūsų pirkėjams taip pat svarbu, kaip buvo augintos daržovės – kartais sulaukiame klausimų, ar smarkiai tręštos bulvės. Galbūt tokių žmonių ir nėra labai daug, tačiau tie, kuriems svarbi kokybė, visuomet pasidomi.
Na, o mes visuomet daržoves auginome natūraliai, tačiau neturime sertifikato, kuris leistų jas vadinti ekologiškomis. Ekologinis ūkininkavimas reikalauja daug darbo ties dokumentacija. Mano vyras baigė ekologinio ūkininkavimo kursus, bet taip niekada ir nesiryžome eiti tuo dokumentaciniu keliu, nors ekologiniu keliu einame realiame gyvenime – visąlaik dirbome sau, o ne popieriams, dokumentams“, – pasakojo ūkininkė.
Pašnekovė neslėpė, kad auginant daržoves natūraliai neretai susiduriama su problemomis. „Purškiant chemikalais derlius galėtų būti trigubai didesnis, tačiau mums svarbu, kokį produktą parduodame žmonėms, o ne kiekis. Pavyzdžiui, šiais metais netekome praktiškai viso bulvių derliaus, nes jo nepurškėme nuo kolorado vabalų, nepurškėme nuo žolių, netręšėme. Šią vasarą derlius tiesiog paskendo žolėse, nors rankų darbo šalinant žoles įdėjome tikrai daug.
Net ir tokiu atveju nematome prasmės savo daržoves tręšti: kam gaišti laiką, eikvoti lėšas, energiją jeigu tokį patį produktą gali įsigyti prekybos centre ir nesukti galvos?“ – sakė V. Griškevičienė ir pridūrė, kad natūraliai augintų daržovių poreikis Rokiškio rajone – itin didelis.
Vis daugiau žmonių renkasi dviratę transporto priemonę
Kraštietis Robertas Šnioka pavasarį ketina pradėti teikti plataus spektro ir profesionalias dviračių bei elektrinių paspirtukų remonto paslaugas.
Anot pašnekovo, vis daugiau žmonių rūpinasi savo sveikata, atsižvelgia į ekologiją, todėl ir renkasi dviratę, netaršią transporto priemonę, o jų tvarkymo paslaugas teikiančių įmonių rajone nėra. „Teko pastudijuoti rinką, manau, šios paslaugos poreikis yra. Kone dešimtmetį užsiimu dviračių tvarkymu ir pastebiu, kad tuo toliau, tuo labiau žmonės linkę važiuoti dviračiais, nes tai labai naudinga sveikatai, taip pat vis daugiau žmonių važinėja paspirtukais, saugodami savo žemę. Aš ir pats už ekologiją“, – sakė R. Šnioka.
Jam teliko baigti paruošti dirbtuvėles, o įrankiai jau supirkti. Finansinę naštą pašnekovui palengvino 3000 Eur, skirti iš rajono savivaldybės Smulkaus ir vidutinio verslo plėtros programos lėšų verslo idėjai įgyvendinti. R. Šniokos idėja užėmė pirmąją vietą. „Su savivaldybės parama man atsiveria didesnės galimybės – už šias lėšas įsigysiu įrankių, reikalingų dviračių ir paspirtukų remontui. O jie kainuoja nemažai: tiek guolių „užtraukėjai“, tiek presavimui skirti komplektai kainuoja didelius pinigus“, – pasakojo pašnekovas.
Kuri transporto priemonė genda dažniau? Kuriai detalių sunkiau įsigyti? „Dviračių ir paspirtukų dėvėjimasis priklauso nuo to, kiek žmonės jais važinėja. O genda ir tie, ir tie. Tiesa, kuo toliau, tuo prastesnės detalės komplektuojamos, bet nuo to priklauso ir kaina. Visi visur viską taupo. Sugedusios elektrinių paspirtukų baterijos paprastai netvarkomos, jas reikia pakeisti naujomis“, – sakė R. Šnioka ir pridūrė, kad vos pradės teikti dviračių ir elektrinių paspirtukų remonto paslaugas, iškart apie tai praneš.
Vaikų džiaugsmui – mediniai nameliai
Bajoruose gyvenantis Martynas Statulevičius netrukus pradės teikti paslaugą „Būk sumanus – užimk vaikus, pirk vaikiškus medinius namelius!“ Kraštietis, turintis ilgametę darbo su medžiu patirtį, siekia savo hobį paversti verslu.
„Su medžiu dirbu jau seniai – teko statyti karkasinius medinius pastatus, per septynerius metus įgijau pakankamai praktikos. Anksčiau darbavausi ties dideliais pastatais, dabar pereinu prie vaikiškų medinių namelių, nes ir pačiam smagu, o ir Rokiškyje praktiškai nėra konkurentų, žmonių, siūlančių tokią paslaugą. Man labai patinka dirbti su medžiu, tai tarsi mano hobis. Galbūt jis virs darbu, kai sulauksime klientų“, – pasakojo pašnekovas.
M. Statulevičius su savo verslo idėja dalyvavo rajono savivaldybės rengtame konkurse, užėmė antrąją vietą ir už ją gavo 2 000 Eur finansinę paramą. Už ją vaikinas ketina įsigyti reismusą, obliavimo stakles, tiesines stakles, skersavimo stakles, frezą.
Nors Martynas dar nepradėjo teikti paslaugos, nėra sulaukęs užsakymų iš klientų, savo giminaičiams jis jau spėjo sukonstruoti medinį namelį. O iki veiklos pradžios liko visai nedaug – pagaminti pavyzdinių variantų, kad klientai turėtų iš ko pasirinkti. „Klientų dar neturėjau, dar nepradėjome reklamuotis. Daugelį reikiamų įrankių jau įsigijome, beliko pastatyti namelių, kad turėtume ką parodyti žmonėms, kad siūlydami savo paslaugą jau turėtume pavyzdžių. Tai planuojame padaryti per žiemą, o kovą – jau teikti paslaugas“, – sakė M. Statulevičius.
Klientai galės patys „susikurti“ medinį namelį: „Žmonės patys viską išsirinks – ir namelio aukštį, ir spalvą, terasą, jei tokio norės, staliukus, suoliukus, čiuožyklą ir smėlio dėžę – viskas pagal klientų poreikius. Namelius nudažyti būtina, kad medis nepradėtų juoduoti.“
Projektą iš dalies remia: