Juozas Davainis: „Per 31-erius medžioklės metus dar neteko patirti
Juozas Davainis: „Per 31-erius medžioklės metus dar neteko patirti

Vilkų išpuoliai varo į neviltį gyvulių augintojus. Per plėšrūnų kruviną puotą, prasidėjusią liepos pabaigoje, rajone sudraskyti 84 naminiai gyvuliai, daugiausia – avys.  Gyvulius praradusiems ūkininkams žala kompensuojama iš savivaldybės tikslinio fondo, kurio lėšos iš šalies medžiotojų sumokamų mokesčių už gamtos išteklių naudojimą.

Kasdien – žinios apie naujus vilkų išpuolius

Paskutinės vilkų aukos – trys melžiamos avys Gilių kaime (Panemunėlio sen.). Šio kaimo ūkininkas Tomas Didžiulis rugsėjo 22-osios ryte ganykloje išvydo kraupų vaizdą – dvi nebegyvos avys išdraskytais kūnais gulėjo ganiavos vietoje, o trečiosios liekanos nutemptos atokiau ganyklos. Vilkų nepaliesti liko trys bandos patinai.

„Girdėjau apie tai, kad vilkai siautėja visur. Kodėl medžiotojams neleidžia jų šaudyti, nepaaiškinama. Jeigu nušausi ne laiku, gali turėti didelės bėdos. O kaip mums, ūkininkams, gyventi? Prieš trejus metus pirkau keturias melžiamas avis, už jas sumokėjau 2 tūkst. litų. Gėrėm pieną, gaminom varškę. Dabar liko tik avinai. Apie sudraskytas avis pranešiau seniūnijai, gal kažkiek nuostolių kompensuos. Bet labai gaila ilgai augintų gyvulių“, – guodėsi trijų avių netekęs vyras. Arti  ganyklos,  kurioje vilkai įvykdė kruviną puotą, nėra miškų ir krūmynų. Ūkininko manymu, plėšrūnai labai suįžūlėjo – jiems nebereikia miško priedangos, jie nebesibaimina net žmonių kaimynystės.

Vilkų daugėja, išpuoliai dažnėja

Nuo vasaros vidurio vilkai siautėja ne tik pas mus, bet ir kaimyniniuose rajonuose. Sudraskytų gyvulių šokiruojanti statistika privertė Aplinkos ministeriją imtis veiksmų: kai kuriuose rajonuose, kur plėšrūnai padarė daugiausia žalos, leista papildomai sumedžioti po keletą vilkų. Mūsų rajone  papildomai leista sumedžioti 4 vilkus. Leidimai medžioti šiuos plėšrūnus išduoti septyniems medžiotojų būreliams, kurių medžioklės plotai išsidėstę šiemet labiausiai vilkų pamėgtose teritorijose: „Jūžintų“, „Energetiko“, „Alsetos“, „Miškų urėdijos“, „Atžalyno“, „Salagirio“ ir „Šetekšnų“. Tiesa, nusitaikyti į vilkus galės ne visi minėtų būrelių nariai, o tik tie, kuriems iš anksto buvo patikėta tokia atsakomybė. Juos turėjo pasirinkti patys medžiotojai. Keturis vilkus leista sumedžioti iki spalio 15 d., vilkų medžioklės sezono pradžios. kol kas sumedžiotas vienas.

Praėjusį penktadienį Rokiškyje viešėjęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas „Gimtajam…“ sakė, jog svarstoma leisti papildomai vilkus medžioti ne konkretiems klubams ar būreliams, o visiems rajono medžiotojams. Anot viceministro, praėjusią žiemą vykdyta vilkų apskaita, švelniai tariant, nėra tiksli – realiai mūsų šalyje gyvena gerokai daugiau vilkų, nei nustatyta per apskaitą. Aptikti 330 vilkų pėdsakai, Panevėžio, Rokiškio, Biržų, Pasvalio ir Kupiškio miškuose suskaičiuota apie 50 vilkų, mūsų rajono teritorijoje pagal apskaitą gali gyventi 29 vilkai. Pagal 2013 m. apskaitą šalyje suskaičiuoti 208 vilkai, Panevėžio apskrities rajonuose – 27. Viceministro nuomone, vilkų populiacija gerokai per didelė ir šie plėšrūnai jau kelia grėsmę ne tik gyvuliams, bet ir žmonėms.

Vilkų globa kainuoja brangiai

Ar per artėjantį vilkų medžioklės sezoną bus leista šių plėšrūnų sumedžioti daugiau, nei šiuo metu numatyta, kol kas nežinia. Praėjusį medžioklės sezoną leista sumedžioti 33 vilkus. Dėl vilkų populiacijos ne vienerius metus vyksta kovos su šiuos plėšrūnus globojančia asociacija „Baltijos vilkas“. Kartą net teko atidėti vilkų medžioklės sezono pradžią, nes vyko teisminiai ginčai dėl padidinto vilkų sumedžiojimo skaičiaus.

„Per 31-erius medžiotojo stažo metus tokio vilkų siautėjimo neteko patirti“, – sakė Juozas Davainis, patyręs medžiotojas, Rokiškio miškų urėdijos miško apsaugos inžinierius. Pasak jo, medžiotojų sumokami mokesčiai už gamtos išteklių naudojimą, iš kurių ir kompensuojama vilkų padaryta žala ūkininkams, dalyje rajonų jau baigia išsekti. Šios lėšos anksčiau būdavo naudojamos miškų apsaugai ir kanopinių žvėrių padarytai žalai kompensuoti, o dabar didžioji jų dalis atitenka vilkų nuostoliams padengti. Kadangi kompensacijų sumos už vilkų sudraskytus gyvulius milžiniškos ir auga kaip ant mielių, anot miškininko, repelentams, kurie būtini spygliuočių jaunuolynams saugoti,  nebeliks nė cento…

Savivaldybės specialiajame fonde miško prevencijos priemonėms nuo žvėrių daromos žalos bei kompensacijoms už žvėrių padarytą žalą naminiams gyvuliams kompensuoti šiemet yra 24 tūkst. eurų. Šiuo metu jau paskaičiuota, kad už žvėrių žalą, padarytą gyvuliams, reikia apie 13 tūkst. eurų. Dalis kompensacijų jau išmokėta.

Vilkų medžioklės sezonas prasidės spalio 15 d. Yra vilties, kad mūsų rajono medžiotojams bus padidintas sumedžiojimų vilkų skaičius. Pasak J. Davainio, šios vasaros ir rudens vilkų dažni „vizitai“ į žmonių ganyklas – neginčijamas įrodymas, jog šių plėšrūnų populiacija per didelė, o sumedžioti leistinas vilkų skaičius – akivaizdžiai per mažas.

Juozas Davainis: „Per 31-erius medžioklės metus dar neteko patirti, kad vilkai taip dažnai ir aršiai puldinėtų naminius gyvulius.“                                   GR archyvo nuotr.

.

Užs. 1736

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: