Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, Rokiškio geležinkelio stotyje buvo atidengta memorialinė lenta tremtinių kančioms tolimajame Sibire atminti. Šiemet sukako 70 metų nuo tos dienos, kai iš Lietuvos pajudėjo pirmieji ešelonai į amžinojo įšalo žemę.
Užduotis vaikams
Kai Rokiškio geležinkelio stoties laikrodis išmušė 11 val., suskambo kanklės. Keli mokinukai, žaismingai bėgioję traukinio bėgiais, skubiai grįžo prie savo mokytojų. Visi sukluso. „Susirinkome čia atidengti memorialinės lentos, priminsiančios visiems mūsų senelius ir prosenelius, ištremtus be jokios kaltės ir be jokio perspėjimo. Juos išgrūdo į tolimąjį Sibirą ir norėjo, kad mūsų krašto žmonės iš ten negrįžtų“, – kalbėjo rajono vicemeras Egidijus Vilimas. Memorialinės lentos atidengimo minėjime dalyvavusius Juozo Tumo-Vaižganto vidurinės bei Senamiesčio pradinės mokyklų moksleivius jis paragino atlikti užduotį: grįžus į namus paprašyti tėvų, kad jie papasakotų apie 1941-ųjų birželio siaubingus įvykius. „Gyvuliniuose vagonuose vežė ir tokius kaip jūs, ir dar mažesnius“, – sakė vicemeras moksleiviams.
Seimo narys Algis Kazulėnas priminė, jog 1941 m. – ne vienintelė data, kai lietuviai patyrė skausmą ir neviltį. Rusijos caras po 1831 bei 1864 m. sukilimų taip pat trėmė jam nepaklususius Lietuvos patriotus. „Privalome atmintyje išsaugoti visas tautos kančias ir perduoti šias žinias iš kartos į kartą. Šiandien tėvai turi papasakoti vaikams apie mūsų tautą kadaise užklupusias didžiausias negandas. Taip išliks ir augs mūsų, lietuvių, dvasia. O ši memorialinė lenta kiekvienam praeiviui primins prieš 70 m. šioje stotyje prasidėjusį tremtinių kančios kelią“, – sakė p. Kazulėnas.
Visas straipsnis ketvirtadienio “Gimtajame…”
Norbertas BYČKOVSKIS