Krašto garbės piliečio Petro Henriko Garškos butas primena muziejų.
Krašto garbės piliečio Petro Henriko Garškos butas primena muziejų.

Skulptorius, dailininkas, juvelyras, dizaineris, medalininkas – tai apie Rokiškio krašto garbės pilietį Petrą Henriką Garšką. Jo nukaldinti medaliai puošia iškilių Lietuvos asmenybių krūtines. Jo kūrinių turime kiekvienas mūsų…

Lyg muziejuje
Vos peržengęs P.H.Garškos buto slenkstį viename iš Vilniaus daugiabučių pasijunti lyg muziejuje. Ant sienų kabo per šimtas medalių ir monetų gipsinių modelių. „Juose – istorinės asmenybės: karalienė Barbora Radvilaitė, kunigaikščiai Gediminas ir Vytautas Didysis, nepriklausomybės šaukliai Jonas Basanavičius ir Simonas Daukantas. Pažiūrėkite į Jėzaus motiną –  Švč. Mergelę Mariją ir mano mylimą liūdesio poetę Salomėją Nėrį“, – rodydamas darbus vardijo p. Garška ir siūlė atkreipti dėmesį į medalį, kurį pagamino savo mokytojui – skulptoriui Petrui Rimšai. 
Menininkas P.H.Garška nepamiršęs ir savo gimtojo krašto: atminimo medaliai, įamžinantys Rokiškio 500 metų gimtadienį bei Šv. Mato bažnyčios fundatorių Reinoldą Tyzenhauzą. Netrukus kraštiečiams skirtą kolekciją papildys medalis su dievdirbio Liongino Šeptos atvaizdu.
Kūrėjas ilgėliau stabtelėjo prie medalio, įamžinusio 1941 m. Rainių tragediją. Šie istoriniai įvykiai palietė ir jo šeimą: Rainiuose buvo nužudytas p. Garškos žmonos Birutės tėvas. „Rainių medalį reikia tyrinėti su didinamuoju stiklu: jame iškaltos visų sadistiškai nukankintų žmonių pavardės“, – apie ypač brangų kūrinį sakė menininkas. 

Visas straipsnis šeštadienio “Gimtajame…”

Norbertas BYČKOVSKIS

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: