Rajono savivaldybės tinklalapio skyrelyje „Verslas“ skelbiama, kur investuotojai galėtų rajone rasti laisvas patalpas būsimoms gamykloms, biurams, įstaigoms. Tačiau nei pirkti, nei nuomoti peršamo nekilnojamojo turto verslininkai nesiveržia. Nepavyksta privilioti jų net į strategines miesto vietas, tokias kaip Nepriklausomybės aikštė.
Sąraše – ir privatūs, ir valstybiniai
Siūlomame laisvų patalpų verslui sąraše – septynių seniūnijų, įskaitant ir Rokiškio miestą, pastatai. Pasirinkimas įvairus: buvę valgyklos, kultūros namai, dirbtuvės, sandėliai, fermos, net dvarai. Viso sąraše – 25 statiniai. Nuosavybės forma taip pat įvairi – ir privačių asmenų, ir bendrovių, ir valstybiniai pastatai. Pateikta detali informacija apie pastatų būklę, komunikacijas, galimą susisiekimą bei kaimynystėje vykdomą veiklą. Tačiau pastatai kol kas investuotojų nedomina.
Nė vieno skambučio
Panemunėlio seniūnijoje yra bent pustuzinis tokių verslininkams siūlomų pastatų. Tiesa, visi jie išbarstyti po įvairius kaimus: Šetekšnas, Vilius, Naujikus. Verslui siūloma kultūros namai, keli sandėliai, dirbtuvės. Visas šis turtas privatus: nurodyti savininkai. Panemunėlio seniūnas Anicetas Bytautas sakė, kad paprastai verslininkai, nusižiūrėję pirkti ar nuomotis patalpas, visada užeina į seniūniją pasiklausti. Tačiau dėl šių reklamuojamų statinių nei vizitų, nei skambučių nesulaukė. „Iš pradžių išgyvenome, kad tokie statiniai niekam nereikalingi. Bet juk ir užsienyje yra įvairiausių apleistų gamyklų. Pasikeitė verslo sąlygos, nebeliko pelno – verslas kraustosi kitur, palikęs tuščius pastatus“, – kalbėjo seniūnas. Tai gal siūlomų pastatų būklė prasta, kad verslininkai jų nenori? Pasak A.Bytauto, kai kurie statiniai – visai neblogi, kiti – kiek apleisti. Ne visus seniūnijos gamybinius pastatus ištiko vaiduoklių dalia – antai vos bankrutavus Panemunėlio linų fabrikui, gamyklines patalpas įsigijo viena didesnių rajono medienos perdirbimo įmonių. Nereikėjo valdžiai nė siūlyti ar reklamuoti. Tokia pat situacija ir Kamajų seniūnijoje. Jos seniūnas Vytautas Vilys pasakojo, kad iš siūlomųjų pastatų sąrašo vienintelis Salų dvaras domina įvairių renginių organizatorius.
Jei net mieste neįdomu…
Rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Rekerta prisipažino taip pat nesulaukęs verslininkų skambučių dėl siūlomų pastatų. Rajono valdžia turėtų ką pasiūlyti norintiems kurti verslą rajono periferijoje – kiekviename didesniame kaime atsirastų viena mokykla, kultūros namai ar kitas valdiškas statinys. Tik bėda, kad neatsiranda norinčiųjų įsigyti pastatus net strateginėse miesto vietose, tad ką jau bekalbėti apie kaimus. Antai siūloma pirkti ar nuomotis patalpas net keliuose pastatuose pačiame miesto centre – Nepriklausomybės aikštėje. Ir pasak rajono savivaldybės direktoriaus, netgi gana nebrangiai. O norinčiųjų pirkti – nė vieno.Malonia išimtimi iš taisyklės tapo buvęs Juodupės ligoninės pastatas. Jį, pasak G.Rekertos, įsigijo viena Rokiškio bendrovių. „Šiuo metu statinys renovuojamas: šiltinamos sienos, keičiamas stogas. Matyt, vėliau čia bus kuriamas verslas“, – kalbėjo savivaldybės administracijos direktorius. Turtas „tik popieriuje“O ką savivaldybė ketina daryti nebenaudojamais pastatais rajono kaimuose? Juk kasmet tokių statinių tik daugėja – uždaromos mokyklos, kitos visuomeninės įstaigos. Pasak rajono savivaldybės direktoriaus, geriausias sprendimas tokius pastatus parduoti. „Turtas šeimininkui turi nešti naudą. O jei naudos nėra, tik rūpesčiai – vadinasi, pats laikais ieškoti naujų šeimininkų“, – įsitikinęs G.Rekerta. Mat be priežiūros likęs turtas vilioja ilgapirščius, chuliganus: išdaužomi langų stiklai, „priglaudžiamas“ vienas kitas stogo šiferio lakštas ar radiatorius. Tuo pačiu krinta nuniokoto pastato vertė. Rajono savivaldybė į parduodamų pastatų „prekinę išvaizdą“ nebeinvestuoja. „Turto vertės tokios investicijos nepakeltų. Juk naujasis savininkas vis tiek statinį tvarkys pagal savo norus ir poreikius“, – kalbėjo G.Rekerta.
Lina Dūdaitė