Eugenijus Driskius. Tolumoje – Sartų ežeras. E. Driskiaus archyvo nuotr.

Apie www.kriaunos.lt

Bendruomenių interneto svetainių gausoje galima pasiklysti, tačiau kriauniečių svetainė pasirodė  išgryninta, turinti savo veidą, todėl nesupainiojama nė su viena kita. Šalia tradicinių, kone visoms bendruomenių svetainėms būdingų skyrelių rikiuojasi „Kriaunų varpas“, „Nusipelnę žmonės“ bei  „Gyvenimai“.

Sakysite, nieko originalaus, o dėmesio verta tik Kriaunų varpo istorija? Taip atrodo tik iš pirmo žvilgsnio, kol nepalandžiojote po „Naujienas“ ir kitas temas. „Naujienose“ informacija, nuo kada  šv. Mišios Kriaunų bažnyčioje vyks įprastu metu; kvietimas aukoti lėšų kryžiaus drožybos ir pastatymo darbams naujose vietos kapinėse; publikacijos apie krašto savanorius; sausio pabaigoje paskelbta aktualija novelė-pamfletas „Seniūno rinkimai… ne pagal Konfucijų“ ir t. t. Sutikite – retai kuri bendruomenė skelbia šv. Mišių laiką arba kuria pamfletus ir juos skelbia naujienose.

Plačiausia tema – „Gyvenimai“ – subyra į keletą  potemių. Jose išskirta krašto mokyklų istorija, pradedamos publikacijos apie krašto savanorius ir kt. Atskiras dėmesys – Sartų žirgų lenktynėms. Pasirodo, Baršėnų ir Ažubrasčio kaimuose gyveno du žirgų lenktynių Dusetose ant Sartų ežero Lietuvos čempionai. Dar vienas atradimas – svetainėje pradedamos publikuoti praeities ir šiandienos laikų nuotraukos, kuriose įamžinti Kriaunų krašto žmonės.

Visa, kas slypi svetainės turinyje, glaudžiai siejasi su bendruomenės siekiais. Dairydamasis po šią interneto svetainę supranti, jog tai nėra tušti žodžiai.

INTERVIU SU KRIAUNŲ KAIMO BENDRUOMENĖS VADOVU EUGENIJUMI DRISKIUMI

– Kada sukurta Kriaunų kaimo bendruomenės interneto svetainė? Kas jos kūrėjai?

Kai 2018 m. rugpjūčio 1 d. buvau išrinktas Kriaunų kaimo bendruomenės pirmininku,  bendruomenės tarybai pasakiau, kad mums būtina turėti internetinę svetainę, ir, be kitų darbų, pradėjau tuo rūpintis. Tais pačiais metais gruodžio 21 d. bendruomenės tarybai pranešiau apie veikiančią svetainę kriaunos.lt. Svetainę programavo programuotojas, gyvenantis Vilniuje. Jos turinio ir dizaino pradiniame kūrimo etape dalyvavo 2–3 žmonės (bendruomenės nariai), o tobulinimui nei laiko, nei idėjų prasme ribų nėra. Svetainės kūrimą ir proežiūrą apmoka vienas fizinis asmuo. Prizo „Prisijungusi Lietuva“ lėšos kol kas nepanaudotos ir bus skirtos veiklai, nesusijusiai su svetainė, jos atiteks kitoms bendruomenės reikmėms.

– Susidaro įspūdis, kad prie interneto svetainės dirba jungtinės pajėgos, nes pateikiama labai įvairiapusė informacija, bet tik ta, kuri turi išliekamąją vertę. Vienadienių smulkmenų nėra.  O galbūt klystu?

Uždaviniai svetainei „formulavosi“ patys – turinys turi būti aktualus, įdomus, nevienadienis, o tai ir diktavo temas. Kita vertus, dėl buvusios Kriaunų seniūnijos administracijos darbo sąstingio miestelyje ir apylinkėse susikaupė daug neišspręstų klausimų. Anot vieno internauto, „pokyčių Kriaunoms tikrai reikia“. Todėl vienas svetainės kriaunos.lt uždavinių – budinti krašto žmones, ugdyti pilietiškumą ir savimonę. Mūsų valstybė esam mes patys.

Gyvename ne tik pandemijos sąlygomis, bet ir slenkančio visuotino susvetimėjimo, bendruomeniškumo ir pagalbos vienas kitam irimo laiku. Todėl svetainės tikslas yra telkti žmones bendram darbui ir gėriui, savo vienkiemio, kaimo, miestelio talkai. Kaip telkimosi pavyzdį paminėsiu svetainės skyrelį „Kriaunų krašto mokyklų istorijos“. Esame patenkinti, kad istorijos virsme, Kriaunų mokyklos uždarymo metu, mums pasisekė iš užmaršties prikelti visų septynių mokyklų, buvusių Kriaunų seniūnijoje, gyvenimus. Parašė buvusieji mokyklų auklėtiniai, mokytojai. Vien Kriaunų vidurinė mokykla į gyvenimą išleido 44 abiturientų laidas, 581 abiturientą. Reikėtų atskiro tyrimo, kiek mokinių mokėsi Gegėliškio, Lašų, Bajorų, Keležerių, Bradesių pradinėse mokyklose, Bagdoniškio aštuonmetėje, Kriaunų vidurinėje. Turime svajonę – trumpai apžvelgti, paskelbti bent kelias fotografijas su Kriaunų kraštu besiribojusių pradinių mokyklų Rokiškio ir Zarasų rajonuose. Tačiau manome, kad ir kitos bendruomenės galėtų tai padaryti, neatsiriboti nuo savo praeities. Visa tai turi nepaprastą išliekamąją vertę. Net ir dabar ne tik iš administracinės vartosenos, bet ir iš žmonių atminties dingsta ištisi kaimai, ir niekas nebežino, kad ten veikė mokykla.

Kitas pavyzdys – neišsenkantis „Kriaunų novelių“ šaltinis. Tai būtina atspindėti svetainėje, kadangi reiškinys turi visuotinumo požymių. Šis šaltinis trykšta iš mūsų visų, nes Kriaunų kraštas nuo seno garsėjo ypatingu liežuvingumu, spalvingais asmenybių charakteriais. Todėl esame ne tik sausi statistikos mėgėjai ar vien istorinės atminties puoselėtojai. Svetainės autorių kolektyve turime satyrikų, kurie savo rašiniais leidžia pasijuokti iš mūsų pačių. Ir ateityje mūsų skaitytojai gali sulaukti bet kurio žanro kūrinių kuriame nors svetainės skyrelyje. Nes visas mūsų gyvenimas yra nuolat srūvantis, kintantis, trupantis, dingstantis ir vėl atsirandantis.

– Beje, kodėl novelė-pamfletas „Seniūno rinkimai… ne pagal Konfucijų“ atsidūrė „Naujienų“ skyrelyje? Ji paviešinta sausio pabaigoje. Ar tai susiję su tuomet artėjusiu konkursu Kriaunų  seniūno vietai užimti?

Taip, ši novelė-pamfletas pagal svetainės logiką turėjo atsirasti skyrelyje „Kriaunų novelės“, tačiau tuo metu kaip tik vyko Kriaunų seniūno skyrimo procedūra, šis klausimas kriauniečiams buvo labai svarbus, todėl novelė-pamfletas ir atsidūrė „Naujienų“ skyrelyje. Tai susiję su konkursu.

– Kokie darbo principai?

Svetainės kūrimo procese dalyvauja per 30 įvairaus amžiaus, išsilavinimo, įvairios gyvenimo patirties turinčių autorių. Nuo habilituotų mokslo daktarų iki paprastų Kriaunų krašto gyventojų. Kartais mūsų svetainės autoriai niekaip nesusiję su Kriaunų kraštu, tačiau vienu ar kitu savo asmeniniu tyrimu prisiliečiantys prie jo istorijos. Jokios paslapties, kad vietos problemos, įvykiai, bendruomenės ar seniūnijos žmonių gyvenimai skaitytojams rūpi labiau nei politinės peripetijos tolimame Vilniuje, Rokiškio krašto išrinktų atstovų pasisakymai Seime ir pan. Žmonėms įdomu, kas vyksta čia, Kriaunų seniūnijoje. Todėl svarbiausias mūsų darbo principas – atspindėti krašto žmonių kasdienį gyvenimą, jų džiaugsmus ir bėdas.

Domėjimąsi galima sužadinti tik svetainei atliepiant gyvenimą – buvusį, esamą, būsimą. Ir visai nesvarbu, koks tas gyvenimas – linksmas ar graudus, tingus ar darbštus, pasiturintis ar skurdus, girtas ar blaivus, tragiškas ar teikiantis vilčių, su Dievu ar be Dievo, vertas pamfleto ar kitokio žanro kūrinio. Juk nieko nėra turtingesnio už patį gyvenimą. Tiek svetainės kūrėjams, tiek skaitytojams. Tomis kryptimis ir einame.

– Kokie atsiliepimai apie svetainę iš vietinių žmonių? Kas ja labiausiai domisi?

Nors aš blogiausias naujienas noriu išgirsti pirmiausiai, tačiau taip jau atsitiko, kad blogų atsiliepimų apie svetainę negirdėjau nė vieno. Neabejoju, kad tokių yra, tačiau manau, kad labai nedaug, ir jie nutylimi. Gerų atsiliepimų girdėjau daug.

Svetaine domisi visi kriauniečiai (gal drąsu taip teigti, tačiau mano stebimi skaičiai leidžia tą daryti). Neapsilanko svetainėje tik tie, kam dėl galimybių sunkiau naudotis technologijomis. Nepaisant to, pastebėjau, kad savaitgaliais ar kitomis apsilankymo pas savo senelius ar tėvus dienomis vaikai bei anūkai supažindina juos su svetainėje skelbiama medžiaga. Tas džiugina.

Svetaine domisi labai daug išeivių iš Kriaunų. Jie atviresni, mažiau susikaustę, todėl kalba labai atvirai ir su tokiais gera diskutuoti. Yra ir tokių, kurie mums sveikai pavydi. Kai kurie labai dalykiški žmonės davė pastabų, į jas atsižvelgėme, o kai kurias vietas ateityje taisysime ir tobulinsime. Nė vienas iš daugybės prisidėjusių prie svetainės kūrimo, ar tai būtų mokslų daktaras, ar senyvas žmogus, atpažinęs nuotraukos herojų, ar davęs pastabą dėl klaidos, netikslumo, nėra gavęs piniginio atlygio. Šioje vietoje apie pinigus kalbėti netenka. Ateityje gal bus kitaip, o dabar ne.

Pradėdamas šį darbą net nesitikėjau, kad gali būti tiek daug skaitytojų – skaičiai įspūdingi, tačiau kol kas aš apie juos nekalbėsiu.

Dėkoju už pokalbį.

Projektą iš dalies remia:

 

 

 

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: