Valstybinių ir kitų svarbių švenčių minėjimai Rokiškyje neįsivaizduojami be jaunųjų šaulių: uniformuotas jaunimas, nešinas vėliavomis, darnia rikiuote papuošia renginius, iškilmingų minėjimų metu aidi salvės. Jauniesiems šauliams vis didesnę prasmę įgyja valstybės vėliava, himnas, keičiantis vertybėms, formuojasi pagarba valstybei.
Rajone – apie 200 jaunųjų šauli
Lietuvos šaulių sąjungos Panevėžio apskrities šaulių 5-osios rinktinės Rokiškio jaunųjų šaulių 9-osios kuopos vadas Algis Veikšys sako, jog dalyvavimas šventėse – tai paradinė jaunųjų šaulių veiklos dalis.
Šioje organizacijoje jaunimas įgauna Tėvynės meilės, patriotizmo ir pilietiškumo pagrindų, sustiprėja fiziškai, suvokia, kas yra karinė drausmė, sužino, kaip reikėtų elgtis stichinių nelaimių, krizių ar karo atveju.
„Meilę Tėvynei reikia skiepyti šeimoje ir mokykloje, ginti Tėvynę išmokstama kariuomenėje, o šauliai yra sukarinta visuomeninė organizacija, jungianti šias grandis ir praktiškais darbais stiprinanti patriotiškumą. Juk ne veltui sakoma, jog šaulys yra tautos karys“, – tikino vadas A. Veikšys.
Rajone priskaičiuojama apie 200 jaunųjų šaulių, aktyviausi jų būriai Rokiškyje, Pandėlyje, Obeliuose, Kamajuose, Juodupėje. Anot A. Veikšio, geras šaulių vadas yra tas, kuris žino, kada turi būti griežtas ir reiklus, kada – jautrus ir geraširdis tėvas, kartais ir draugas, su kuriuo galima pasikalbėti bet kokiomis temomis. Į šaulių organizacijos veiklą įsijungė ir keletas jaunuolių, kurių netinkamu elgesiu skundėsi mokytojai, bendraamžiai. „Didžiausią mokyklos chuliganą sudomino šaulių veikla, privertė keistis: dabar jis šaunus Karaliaus Mindaugo bataliono karys, tarnauja ir džiaugiasi radęs savo gyvenimo kelią“, – pavyzdį pateikė vadas A. Veikšys.
Nuo karinių disciplinų pradžiamokslio iki visuomeninių talkų
Šaulių organizacijoje jaunimas gauna karinių disciplinų pradžiamokslį, mokosi rikiuotės, susipažįsta su ginklais. „Naujokams svarbu įteigti, kad ginklas – ne žudymo įrankis, juo ginama Tėvynė“, – tarsteli A. Veikšys. Jis skatina jaunuolius dalyvauti šaudymo varžybose, kur jie susipažįsta ir bendrauja su rajono medžiotojais, policijos pareigūnais, ugniagesiais. Naujokus į organizaciją vilioja ir uniformos.
Mūsų rajono jaunieji šauliai aktyviai bendradarbiauja su Rokiškio ir Obelių muziejais, politiniais kaliniais ir tremtiniais, savanoriais, organizacija, prižiūrinčia karių savanorių kapus ne tik mūsų rajone, bet ir kaimyninėje Latvijoje. Šauliai talkino statant rokiškėnų paminklą Baltijos kelyje, Obelių laisvės paminklą, tvarkė aplinką Sėlynėje prie monumento 1949 m. Lietuvos laisvės deklaracijos signatarui.
Partizanų bunkeris Plunksnočių miške – turbūt vienintelė žeminė Lietuvoje, kurią atnaujino jaunimo kuopa. 2004 m. šis bunkeris buvo atstatytas pirmą kartą, bet per dešimtmetį medinės dalys sutrūnijo, įgriuvo lubos. Rokiškio jaunieji šauliai šią vasarą dalyvavo 14-oje žeminės tvarkymo talkų. Darbo pertraukėlėse buvo kalbama apie partizaninį karą, laisvės kovotojų gyvenimo sąlygas, skaitomi išsaugoti rankraščiai.
Skatina bendruomeniškumą
„Jaunimą stengiamės sudominti ne garsiais lozungais apie patriotizmą ir pilietiškumą, o aktyvia savanoriška veikla, pažintiniais žygiais, ekskursijomis, sąskrydžiais, sporto varžybomis. Jei nutarėme keliauti nuo taško A iki taško B, būtinai sustosime įdomesnėse vietose, sužinosime jų istoriją, pabendrausime, gyvensime lauko sąlygomis, virsime košę…“ – pasakojo A. Veikšys.
Ši veikla jaunuosius šaulius paskatino kurti edukacinę programą, kodiniu pavadinimu „Laisvės kelias“. Jos dalyviai turi galimybę aplankyti laisvės kovos vietas Rokiškio, Zarasų ir kituose aplinkiniuose rajonuose. Šis sumanymas ypač patinka šauliams, nes skatina bendrauti skirtingų rajonų jaunimą, moko dirbti komandoje, prisiimti atsakomybę, skatina bendruomeniškumą.
Jaunuosius šaulius į bendruomenę buriantis vadas Algis Veikšys mano, jog patriotiškumo reikia mokyti ne lozungais, o realiais darbais.
Dalia Zibolienė