Žemės ūkio rūmų atstovė žemdirbių savivaldai Rokiškio rajone Lina Meilutė-Datkūnienė mano, kad gyvybingam žemės ūkiui ir kaimui reikia jaunų žmonių, ne tik stambių, bet ir mažesnių šeimos ūkių. A. Domarkaitės nuotr.

Kaimui reikia jaunų žmonių, konkurencingo ir gyvybingo ūkio, tokio, kurį būtų kam perduoti ir būtų kam perimti, taigi šeimos ūkio. Yra sėkmingų atvejų, kur stiprius ūkius sukūrę tėvai prikalbina ūkininkauti ir savo vaikus, dideli šeimos ūkiai įsikuria greta. Taip ūkininkauti lengviau ir patogiau. Yra jaunų žmonių, taip pat ir miestiečių, kuriems patrauklus kaimiškas gyvenimas, grynas oras, sveikas maistas, ekologiška aplinka ir tokia pat žemdirbystė. Jų pasirinkimą nulemia vertybės. Tik jie dažnai neturi tvirto pamato, nepaveldėję senelių sodybų ir tėvų žemių. Jiems reikia žemės, kad galėtų dirbti ir gyventi.

Ką daryti pradedantiesiems ūkininkauti?

O traukinys jau nuvažiavo, žemės reforma beveik užbaigta, nebėra laisvos valstybinės žemės, pirkit iš savininkų… Taip pataria jaunimui kaimo senbuviai, patyrę ūkininkai. Jaunieji ūkininkai ir patys žino, kad pirkti žemę galima, kad ji dabar labai brangi, kad bankai paskolų be svaraus užstato nedalija, o pradedantieji savo kapitalo neturi, tad ką bedaryti? Jie gręžiasi į valdžią ir klausia, ar ji tiesą kalba apie kaimo ir šeimos ūkių gyvybingumo skatinimo, jaunųjų žemdirbių perspektyvas? Jaunoji ūkininkė, Žemės ūkio rūmų atstovė žemdirbių savivaldai Rokiškio rajone Lina Meilutė-Datkūnienė atkreipia dėmesį į aprašo 3 punktą: „Pirmumo teisę laikinai naudotis valstybinės žemės plotu žemės ūkio veiklai turės asmenys, kurių nuosavybės teise turimas ar iš valstybės nuomojamas žemės sklypas ribojasi su pageidaujamu laikinai naudotis valstybinės žemės sklypu.“ Tad laikinai besinaudojantis įgyja pirmenybę ir ilgalaikei nuomai. O besikuriantis jaunas ūkininkas, neturintis besiribojančių sklypų, tačiau norintis plėsti valdas, jokių galimybių nebeturės. Ką jam daryti?“ Ūkininkų bendruomenėje neseniai pasklido žinia apie valstybinės žemės suteikimo laikinai naudotis žemės ūkio veiklai aprašo taisyklių pakeitimus. Nacionalinės žemės tarnybos specialistai užsiminė, kad nuo kovo 15 d. su valstybine žeme besiribojančių sklypų savininkai ar naudotojai įgyja pirmumo teisę pretenduoti laikinai ta žeme naudotis, taigi turi sekti tarnybos tinklalapius ir susijusią informaciją.
Toji informacija pasiekė ir jaunuosius ūkininkus.

Plačiau skaitykite antradienio  „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: