Medelyno vadovas Romualdas Petronaitis. A.Minkevičienės nuotr.
Medelyno vadovas Romualdas Petronaitis. A.Minkevičienės nuotr.

 

 

Žemdirbių keiksnotas lietingas rugpjūtis miško augintojams ir sodybas augalais puošiantiems gyventojams – tikra dovana. Ketvirtį  amžiaus Rokiškio miškų urėdijos medelynui vadovaujantis Romualdas Petronaitis nepamena, kad rugsėjį būtų tokios palankios sąlygos sodinti mišką ir dekoratyvinius augalus.

Gamta koreguoja

Oras šiltas, žemėje drėgmės – su kaupu. Pasodinai ir gali pamiršti. Taip sako patyręs miškininkas R.Petronaitis, gyventojus raginantis augalų sodinimo darbų neatidėti pavasariui.

Pasak jo, sąlygos veisti mišką ir dekoratyviniais augalais puošti kiemus tikrai labai geros. „Dabar   pasodinęs spygliuočius augalus gali būti tikras, kad iki žiemos jie prigis.  Ankstesniais metais tokiu metu žemė būdavo smarkiai pradžiuvusi, lietūs prasidėdavo spaliui baigiantis. Todėl ir rudens sodinimo sezonas būdavo trumpas, ypač spygliuočių. Šį rudenį situacija visiškai kita. Drėgmės per akis, į įmirkusią žemę augalus pasodinus nereikės sukti galvos dėl laistymo, o ir laiko naujoje vietoje jiems adaptuotis bei įsišaknyti iki šalčių – mažiausiai pora mėnesių“, – apie prasidedantį medelių sodinimo vajų komentavo medelyno vadovas.

Spygliuočiams – laikas, lapuočiams – lapams nukritus

Medelyno vadovas negailėjo patarimų, kaip augalus pasirinkti. Jeigu eglaites renkiesi miškui, reikėtų dairytis į ketverių metų sodinukus. Jeigu perki 2 metų augalą, bus gerokai daugiau darbo, nes mažus sodinukus greitai užgoš žolė, ją teks dažnai šienauti.

“Panašiai kaip su šeimininkių pomidorais: pasėji, išpikuoji, atrenki, persodini, o tik po to – į šiltnamį. Taip ir su eglaitėmis ar pušaitėmis: mes pasėjam, dvejus metus auginam, po to išraunam, pakerpam šaknis ir vėl auginam. Ką galėčiau pasakyti apie žmones, eglaičių sodybai ieškančių pamiškėse? Tuščias reikalas…Iš palaukės ar pakelės iškastas augalas neturi gerai suformuotos kuokštinių šaknų sistemos ir vainiko. Taigi neverta tikėtis, kad tokia eglaitė išaugs į gražų medį“, – sodintojams pamokėles dalijo  R.Petronaitis.

Pušaitės – dar jautresnės. Miškininkas dėstė, jog jų sodinukas turi ilgą pagrindinę šaknį ir nedaug smulkių šaknelių, panašiai kaip morka. Pasak miškininko, pušaičių prisikasus pamiškėse gero rezultato nesitikėk: augalas skurs, dėl nekokybiškos šaknų sistemos išaugti kreivas šleivas. R.Petronaičio patarimu, miškui sodinti reikėtų rinktis 2 metus profesionaliai augintus, apie 12 cm aukščio pušies sodinukus.

Jeigu spygliuočius ir specialiuose induose užaugintus dekoratyvinius augalus pats laikas sodinti, lapuočių medžių sodintojams reikės palaukti, kol augalai numes lapus. „Viskas priklausys nuo gamtos: jei lapai nukris rugsėjo pabaigoje, sodinkite rugsėjyje, jeigu spalio pradžioje, – sodinti reikia spalyje. Ir dėl to nereikia baimintis. Jie rudenį vis tiek prigyti nespės, bet spės naujoje vietoje adaptuotis ir per žiemą nenukentės. Taigi bus keleriopa nauda: medeliai pasodinti, pavasario darbų laikas sutaupytas ir be rizikos, kad pavasario sausros nebekels pavojaus“, – rudeninio medžių sodinimo naudą ir privalumus komentavo miškininkas.

Apie pasiūlą ir patirtis

Įsigyti dekoratyvinių augalų galima medelyne, turguose, pakelėse ar mugėse. Miškininkas sako, jog apie augalus nusimanantys pirkėjai žino, kad geriausia rinktis mūsų gamtos sąlygomis augintą sodmenį. „Prie mūsų klimato prisitaikęs, prastoje žemėje užaugintas augalas labai greitai suvešės pasodintas į derlingesnę žemę. O nusipirkus švelnesnio klimato kaimyninėje Lenkijoje ar kitoje šalyje „ant vitaminų“ užaugintą bus vargo, nuostolių ir ašarų…Dalis tokių augalų, už kuriuos paklota nemenkai pinigų, neišgyvena. Medelyno klientai nereikti mums pasiguodžia už mugėje ar kur nors pakelės prekyboje įsigytą dekoratyvinį augalą sumokėję daug, bet pirkinys neprigijo arba skursta. Koks patarimas? Ogi reikia galvoti prieš perkant,  pasikonsultuoti su specialistais. Būna, kad ir mūsų klientai pageidauja labai gražaus, didelio, bet labai pigaus augalo…Vertingas, daug sąnaudų reikalavęs augalas negali būti labai pigus. Tačiau mūsų parduodamų dekoratyvinių augalų, užaugintų konteineriuose, kainos „nesikandžioja“, o patarimus, kaip sodinti ir prižiūrėti dosniai dalijame nemokamai“, – komentavo R.Petronaitis.

Kad kaimynai nematytų…

Ko mišką veisti ar sodybą išpuošti sumaniusiam klientui gali pasiūlyti medelynas? Jo  viršininkas sakė, jog  „geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti“. Medelyne – įvairaus amžiaus eglaičių, pušų, juodalksnio, beržo, klevo ir dar kelių rūšių miško medžių sodinukų. Čia gana įvairi ir  dekoratyvinių augalų – tujų, kadagių,  pušų ir kitokių sodyboms ir vejoms skirtų puošmenų pasiūla, galinti patenkinti klientų skonį.

Šmaikštauti mėgstantis miškininkas dėstė: „Jei žmogus nori, kad kalninės pušys kaimynų namo vaizdą uždengtų ar nuo dulkių apsaugotų, tegul joms leidžia augti aukštyn, o jei dėl kiemo puošmenos, tai prigijusių ir pradėjusių augti pušų viršūnes galima apkarpyti. Tada pušys plėsis į šalis“.

Dekoratyvinių augalų auginimas medelynui pelno neduoda. „Tai lyg miškininkų hobis ir bandymų laboratorija. Darbas su dekoratyviniais augalais reikalauja didelės priežiūros, darbo ir lėšų, o parduodame nebrangiai. Bet mūsų klientų patenkinti, nes atvažiavę miško sodmenų čia gali įsigyti ir sodybos puošmenų. Svarstome ateityje  specializuotis tik miško sodmenų auginimu“, – apie planuojamus medelyno pokyčius komentavo medelyno vadovas.

Kviečia į medelyno turgų

Pasak R. Petronaičio, kelerių metų praktika parodė, jog augalų sodinimo darbus atidėti pavasariui – rizikinga. „Užklupus pavasarinėms sausroms dalis jaunų augalų žūva, juos reikia pakeisti naujais. O rudenį pasodinus tokio  pavojaus nebėra, nes per kelis mėnesius augalai puikiai prisitaiko naujoje vietoje.

Taigi dabar pats laikas į medelyno augalų turgų, kur, kaip ekskursijoje, galima pirkinį iš visų pusių apžiūrėti, išsirinkti, palyginti, pasikonsultuoti su specialistais ir , jeigu patiks, nusipirkti.

 

img_7931 img_7936 img_7938 img_7940 img_7982 img_7989 img_8004

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: