Vieniems žemdirbiams praėjęs pavasaris neįtiko dėl žemos temperatūros ir vėlavimo, kiti būkštavo dėl to, kad puikiai peržiemojo ne tik pasėliai, bet ir kenkėjai, treti pasigenda drėgmės. Grūdininkai kulia gerą derlių. O vynuogių augintojams šie metai geri?
Geri. Visų pirma, vynuogėms pasitaikė puiki žiema. Sniego neturėjome, bet nebuvo ir didelių šalčių. Neužklupo net pavasarinės šalnos, o jei kur nors ir buvo, tai didelės žalos nepadarė. Vynuogės peržiemojo gerai. Šįmet net mažinau kekių skaičių – apie 40 proc.
Kodėl apmažinote?
Nes pamačiau, kad šakos nesubrandins visų uogų. Be to, reikia, kad jos geriau sunoktų ir sukauptų cukraus bei įvairių medžiagų, kurios susidaro vykstant fotosintezei.
Mano vynuogių truputį kitoks formavimas. Paskutiniaisiais metais jos vis apšaldavo: jei ne žiemą, tai pavasarį. Todėl augindamas leisdavau daugiau šakų. Šįmet visos tos šakos davė uogų, tai nori ar nenori, reikia mažinti. „Regent“, „Solaris“ – šių vynuogių kekes reikia būtinai apmažinti, nes užmezgė daug uogų. Tačiau yra rūšių, kurios veda retesnes kekes, tų neliečiu.
Esate profesionalai, tai kekių apmažinote, bet mėgėjai, ko gero, to nedarė, nes paprastai jas gaila nuskinti ir tiesiog išmesti. Ar jie padarė didelę klaidą?
Didžiausias pavojus toks: jei daug uogų ir jos smulkios, gali nesunokti.
Tai laukia gausus derlius?
Pavasaris buvo vėlyvas, bet praktika rodo, kad jis šiek tiek pasislenka su vasara ir rudeniu. Dažnai būdavo gražus rugsėjis ir spalis. Kaip bus šįmet, sunku prognozuoti. Ankstyvųjų vynuogių uogų sulauksime bet kokiomis sąlygomis, o vėlyvesnių – dar nežinau. Šįmet prognozuoja, kad vyninės, ypač tos, kurios turėtų kaupti cukrų, sunoks rugsėjo pabaigoje arba iki spalio vidurio. Nežinau, kokie tada bus orai. Jei užteks saulės, bus labai gerai, tuomet džiaugsimės vienais iš geriausių metų, išspausime ir geriausių vynų. Kol kas visos vynuogės noksta labai gražiai. Vėlyvesnių veislių dar visiškai žalios. „Monika“ noksta, „Juodupė“ noksta. Geriausiai startuoja „Kazanskij sladkij“. Pastarąsias jau būtų galima pradėti ragauti, bet dar kiek rūgštokos. Jau užtvėriau savo vynuogyną – aplinkui vaikšto barsukai, lapės, usūriniai šunys, kurie labai mėgsta šį desertą.
Jau sulaukėte tokių „lankytojų“?
Pirmas dalykas, bylojantis apie tokius svečius, yra jų ekskrementai. Jei pamatau, kad „pridėliota“ kauliukų, supantu, kad jau blogai. Kol kas jų mažai pastebėjau. Radau tik numuštų kekių. Vadinasi, praeita ir bandyta ragauti. Bet pasirodė per rūgščios. Žvėreliai puikiai galėtų pasakyti, kada uogos sunoksta.
Paukštininkai nuo jų ginasi pusantro metro aukščio siekiančiomis tvoromis. O vynininkai?
Mano tvoros siekia 120–130 cm aukščio. Kol kas jos sulaiko. Aukštesnės tvoros neplanavau. Lapei višta akumuliuoja daugiau energijos šokti per tvorą nei uoga. Dėl uogos ji daugiau nevargtų. Dažniau užsukti mėgsta barsukai ir usūriniai šunys. Nors ir šių gyvūnų racionuose vynuogės – tik desertas.
Kaip vynuogėms gali pakenkti drėgmės stygius?
Vynuogėms drėgmės nestinga ir net nepanašu, kad stigtų. Jos turi ne paviršines šaknis, tad vandenį gali pasiimti iš giliau. Turėtų gerokai pakepinti, kad joms pristigtų drėgmės. Tai ne kviečiai ar kitos kultūros, kurios brandina grūdą. Joms drėgmės sočiai. Drėgmės stygius gali šiek tiek pristabdyti augimą tik jaunoms, pirmametėms vynuogėms.
Dėkoju už pokalbį.