– Kaip ir kada sužinojote apie onkologinį susirgimą?
– Tai, kad turiu darinį skydliaukėje, žinojau jau gal kokius 10 metų, bet vis neužtekdavo laiko tikrintis – prioritetai buvo ne tie… Ir tik 2018 metų žiemą, pablogėjus sveikatai, nutariau išsitirti išsamiau. Jau echoskopijos metu gydytojas pasakė, kad darinys negražus, reikia atlikti histologinį ištyrimą. Buvau pasiruošusi bet kokiai diagnozei, todėl sužinojusi, kad skydliaukėje yra vėžys, nenustebau. Nebuvo šoko, tik pamenu, kad gal kokius porą mėnesių internete nenorėjau ieškoti jokios informacijos apie šį vėžį. Tiesiog pasiklioviau gydytojais ir šiuolaikine medicina.
– Kokia buvo Jūsų reakcija į šią žinią?
– Sunkiausia išgirsti diagnozę ne pačiam, o sukti galvą, kaip apie tai pranešti artimiausiems, tave mylintiems žmonėms.
– Ar sunkus buvo gydymo kelias?
– Kadangi susirgau gana palankia gydymui vėžio forma, gydymas tęsėsi tik pusę metų. Po skydliaukės pašalinimo įveikiau gydymą radioaktyviuoju jodu. Šis gydymo metodas pranašesnis už kitus, nes pacientas nepraranda plaukų, nepasireiškia kiti nepageidaujami sveikatos sutrikimai. Tiesiog kažkurį laiką turi izoliuotis, nes esi radioaktyvus. Žinoma, dabar esi priklausomas nuo vaistų, bet nieko čia nebepakeisi…
– Užimate reikšmingas pareigas. Ar nebuvo kada nors minčių, kad dėl ligos nepajėgsite būti pakankamai stipri?
– Tikrai ne. Nebent liga pakirstų fiziškai, bet dvasiškai esu pakankamai stipri.
– Ar drąsiai kitiems pasisakote apie onkologinę diagnozę?
– Nebijau pasakyti, kad turiu šią diagnozę ir kitus drąsinu nebijoti apie tai kalbėti, nes tokių tarp mūsų yra daug. Be to, kuo jau mes esame išskirtiniai? Nebent tuo, kad liga suteikė progą giliau apsvarstyti gyvenimo prasmę, persvarstyti prioritetus ir vertybes. Sakyčiau, padėjo lengviau žvelgti į iškylančias problemas, kurios vienaip ar kitaip vis vien išsisprendžia…
– Su kokiomis artimųjų bei aplinkinių reakcijomis teko susidurti?
– Apie tai sunkiausia kalbėti. Į žinią artimieji sureagavo labai skaudžiai, todėl visiems susirgusiems sakau, kad psichologinės pagalbos dažnai reikia ne pacientui, bet jo artimiesiems. Be to, POLA kortelių turėtojų artimiesiems psichologinė pagalba teikiama, prisiregistravus POLA internetinėje svetainėje. Naudokitės POLA kortelės galimybėmis. Dėl kitų aplinkinių reakcijos man nekilo jokių problemų. Turbūt to tiesiog nesureikšminau.
– Ar dėl ligos ko nors gyvenime teko atsisakyti?
– Ne, stengiuosi gyventi pilnavertį gyvenimą. Suprantu, kad negyvensime su saule, todėl džiaugiuosi kiekviena gyvenimo suteikta akimirka pabūti su artimiausiais žmonėmis, pakeliauti, paskaityti gerą knygą, užsiimti įdomia visuomenine veikla.
– Galbūt liga davė ką nors, ko anksčiau neturėjote, bet dėl ligos įgijote? Pvz., kitokios patirties, emocijų, kito požiūrio…
– Kaip jau minėjau – išmokė lengvesnio požiūrio į iškylančias problemas. Ir noriu pridurti, kad puikiai sutvarko mintis geras miegas ir fizinis darbas ar ilgas pasivaikščiojimas gamtoje. Mano nuomone, gyvenimas žmogui siunčia pamokas, išbandymus tam, kad sudėliotume vertybes, suprastume, kas gyvenime svarbu, o kas – tik laikinas nepatogumas. Mylėkite save ir būtinai tikrinkitės pagal prevencijos programas!
– Kaip tapote POLA kortelės ambasadore?
– 2019 m., susirgusi onkologine liga, besigydydama Nacionaliniame vėžio institute, sužinojau apie šią pagalbą. Internete sužinojau, kad ieškomi ambasadoriai visuose šalies regionuose. Pastebėjau, kad Rokiškio rajono žmonės neturi ambasadoriaus ir nutariau – galėčiau imtis šios veiklos. Užsiregistravau ir pradėjau veiklą.
Įsijungusi į tai, gavau labai daug paramos ir informacijos iš POLA organizatorių. Jie patarė steigti rajone nevyriausybinę organizaciją ir apjungti onkologine liga sergančius pacientus. 2019 metais įsteigėme onkologinių ligonių asociaciją Rokiškio rajone „Vilties žybsnis“. Kreipėmės į įvairias organizacijas, rajono merą Ramūną Godeliauską, kad šiems pacientams būtų suteiktos tam tikros nuolaidos ar lengvatos. Ir štai jau galime jomis naudotis: numatyta tikslinė išmoka susirgus vėžiu, Rokiškio baseinas su POLA kortele taiko 50 proc. nuolaidą, taip pat nuolaidą taiko Rokiškio krašto muziejus, o Kultūros centras kiekvieną mėnesį atsiunčia kvietimus nemokamai lankytis jų renginiuose (tereikia registruotis), na, o AB „Rokiškio komunalininkas“ taiko nuolaidas naudotis skalbyklos, pirties paslaugoms.
– Onkologiniams ligoniams išduodate korteles, o dar kokiais klausimais jie gali kreiptis?
– Dažniausiai išduodu korteles ir, žinoma, kalbame apie galimybes gauti vieną ar kitą pagalbą ar informaciją apie ligą. Informuoju žmones apie Rokiškio rajono savivaldybės tikslinę išmoką susirgus onkologine liga aktyvaus gydymo metu.
– Gal turite informacijos, kiek Rokiškio rajono gyventojų turi POLA kortelę?
– Pirmiausia norėčiau pakalbėti apie pačią organizaciją, kad gyventojams būtų aiškiau. Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) – viena didžiausių skėtinių nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje, veikianti nuo 2012 metų pradžios, apjungianti 30 onkologinius pacientus telkiančių arba jiems paslaugas teikiančių nevyriausybinių organizacijų ir vienijanti daugiau nei 45 000 onkologinių pacientų (POLA kortelės turėtojų) bendruomenę.
Ši asociacija sukurta, kad atstovautų onkologine liga sergantiems pacientams, pagelbėtų jiems, suteikiant daugiau žinių, telktų šią bendruomenę.
Pati POLA kortelės idėja ir projektas sukurta būtent šios asociacijos ir įgyvendinama nuo 2013 metų.
Besidominčius POLA veikla ir galimybėmis labai kviečiu panaršyti POLA organizacijos internetinėje svetainėje. Joje galima rasti ne tik informacijos apie asociacijos veiklą, bet nemažai praktinių patarimų. Taip pat labai kviečiu norinčius ir galinčius prisidėti finansiškai prie šios organizacijos veiklos. Tam galima paaukoti jai 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (deklaruojant paramą VMI).
Apie Rokiškio rajono gyventojams išduotų POLA kortelių skaičių tikslios informacijos neturiu, kadangi neregistruoju turinčiųjų POLA korteles, josregistruojamos POLA informacinėje sistemoje. Tik galiu pasakyti, kad nuo 2019 metų išdaviau per 400 POLA kortelių.
– Kam ši kortelė išduodama? Ar bet kuriam asmeniui, gavusiam onkologinio susirgimo diagnozę?
– Taip, ši kortelė išduodama visiems onkologinę ligą turintiems pacientams, nepriklausomai, kada diagnozė buvo nustatyta. Taip pat kortelė išduodama asmenims, kuriems nustatyta onkologinė liga in situ (ligos kodas D00-D09) ir neaiškios kilmės navikai (D37-D48).
– POLA interneto svetainėje rašoma, kad kortelė pirmą kartą išduodama nemokamai. O kitus kartus (antrą, trečią)?
– Taip, pirmą sykį POLA kortelė išduodama nemokamai. Praradus kortelę, kita išduodama, sumokėjus 5 eurus į POLA organizacijos sąskaitą. Dėl POLA kortelių išdavimo pacientai gali kreiptis į mane, galima susisiekti telefonu 8 670 97356 arba jas išsiimti NVI ar užsisakyti internetu puslapyje https://pola.lt/pola-kortele/. Užsisakius internetu, reikia sumokėti 5 eurų siuntimo mokestį.
– Dėl kokių priežasčių labiausia rekomenduotumėte turėti šią kortelę? Kur, Jūsų žiniomis, pacientai ja dažniausiai pasinaudoja?
– Tikrai rekomenduoju visiems, turintiems vėžio diagnozę, išsiimti šią kortelę. Didžiausios ir aktualiausios nuolaidos: 80 proc. nuolaida viešajam transportui visoje Lietuvoje, taikoma 10 ct nuolaida vienam litrui kuro visose „Viada“ tinklo degalinėse, kitoms degalinės prekėms taikomos nuolaidos nuo 20 iki 30 proc., visose vaistinėse nekompensuojamiems vaistams nuolaidos nuo 15 iki 20 proc., nuolaidos optikose, reabilitacijos įstaigose, kultūros įstaigose ir pan. Lankantis visose įstaigose, turintiems POLA kortelę patariu klausti apie nuolaidas. Pavyzdžiui „PTuras“ (Pėsčiųjų turas) organizatoriai kviečia jų žygiuose dalyvauti nemokamai. Tai tikrai smagus ir naudingas sveikatai užsiėmimas. Dar nemokamai lankytis kviečia Valdovų rūmų muziejus.
– Kaip manote, kodėl vis dar nemažai žmonių gėdijasi pasisakyti apie savo onkologinį susirgimą? Ar tai vis dar tabu?
– Man keista, bet taip. Nors gyvename tokioje visuomenėje, kur onkologinės ligos diagnozę turim vos ne kas trečias žmogus, ši diagnozė kažkodėl tabu. Negaliu pasakyti, kodėl taip yra, bet gal žmonės bijo aplinkinių reakcijos, išreiškiamo gailesčio, pasikeitusio elgesio, sužinojus, kad bendrauja su sergančiu vėžiu žmogumi. Bet tai tik mano prielaidos. Manau, kad situacija keičiasi, nes daug informacijos ateina iš viešos erdvės, kur įžymūs žmonės dalinasi savo patirtimi, sėkmės istorijomis. Be to, šiandieną ši diagnozė jau nereiškia mirties nuosprendžio čia ir dabar arba labai greitai. Žinoma, būna agresyvių vėžio formų, bet ir tuos šiandieninė medicina suvaldo. Svarbu vėžį rasti ankstyvose stadijose. Ne veltui šalyje vykdomos prevencijos programos, kuriomis būtina naudotis.
Projektą iš dalies remia: