Asmeninio archyvo, Ritos Grigalienės ir Linos Dūdaitės-Kralikienės nuotr.

Savi tarp savų

Renginio tikslas – stiprinti neįgalių žmonių integraciją į visuomenę ir kurti pozityvų požiūrį į socialinės globos namų gyventojus. Socialinės globos įstaigų gyventojams bei lankytojams šventė atnešė didžiulį bendrystės jausmą, supratimą, kad yra priimti, nuostabūs, gebantys ir tiesiog žvaigždės – beveik tokie pat, kaip ir kartu su jais scenoje pasirodę profesionalūs atlikėjai. Žavūs, linksmi, atsipalaidavę iš visos Lietuvos socialinės globos namų atvykę gyventojai plojo, šoko, dainavo ne tik scenoje, bet ir žiūrovų salėje. Po keletą dainų atliko ir trijų globos įstaigų gyventojai iš Latvijos. Šventėje dalyvavo trijų globos įstaigų gyventojai bei lankytojai iš Rokiškio rajono. Tai Skemų socialinės globos namų ir Rokiškio socialinės paramos centro Dienos socialinės globos centro bendruomenės, Obelių socialinių paslaugų centro vaikai. Atrodo, kad salėje bei scenoje nuoširdumas bei gera nuotaika tiesiog sklandė ore.

Uždavinys sudaryti sąlygas neįgaliesiems išreikšti save, pajusti savo vertę, atskleisti gebėjimus buvo įvykdytas.

Ir nuolatiniai, ir naujokai

Skemų socialinės globos namams ir vėl atstovavo žavioji Ana Jolop. Šį kartą scenoje ji buvo ne viena, o su „kolegomis“. Šis pasirodymas tapo šventės finalu. Skemiškiams jau nebe pirmą kartą talkino dainininkė Inga Valinskienė, kuriai šios globos įstaigos gyventojai tapo gerais draugais. Dvyliktąjį kartą tapusi šventės vedėja šio renginio sumanytoja Gema Jurgelevičienė sakė, kad Rokiškio rajono globos įstaigos populiariems atlikėjams už pasirodymus nemoka, o dėl kitų įstaigų nežinanti. Ji suskaičiavo beveik 70 profesionalių atlikėjų bei muzikos grupių, kurie menų dienoje „Stiprus, kai tu šalia“ dalyvavo nuo 2011-ųjų. I. Valinskienė su Skemų socialinės globos namų gyventojais koncertavo jau 9 kartus, po keletą kartų renginyje pasirodė Andrius Rimiškis, Radži, Česlovas Gabalis, kapela „Sadūnai“, Donalda Meiželytė, Paulius Stalionis, Irena Ulvydaitė ir kiti. Šiemet nemažai profesionalių atlikėjų menų dienoje dalyvavo pirmą kartą.

Muzika „veža“

„Stiprus, kai tu šalia“ žvaigžde tapusi Ana gyvena Skemų socialinės globos namų grupinio gyvenimo namuose Rokiškyje. Ana paskaičiavo, kad menų dienoje jau yra dalyvavusi apie 10 kartų. Scenos baimės ji sako nejaučianti. Dainuoti ją išmokė Skemų socialinės globos namų darbuotojas Ričardas Balčiūnas. Dabar Ana svajoja išmokti groti kokiu nors muzikos instrumentu. Moteris kruopščiai rengiasi pasirodymams, atidžiai apgalvoja aprangos, šukuosenos, makiažo detales, o visu tuo pasirūpinti padeda socialinė darbuotoja Irma Stulgienė. Kaip ji minėjo, nepavyktų Anos įkalbėti vilktis nepatinkančią suknelę. Iš daugybės nuotraukų matyti, kad Anai patinka pozuoti, rodant savo džiaugsmą bei naujus įspūdžius. Ana sako, kad požiūris į neįgaliuosius dabar yra labai pasikeitęs – jaučianti žmonių palaikymą, džiaugiasi, kad globos namų darbuotojai šiltai bendrauja. Ji labai patenkinta, kad apsigyveno grupinio gyvenimo namuose, kur gali būti savarankiška. Čia gyventojai turi 19 arų žemės sklypelį, kur sodina ir prižiūri daržoves. Jie patys ruošia maistą, konservuoja vaisius bei daržoves, rūpinasi švara bei tvarka.

Neeilinė istorija

Ana turi ir ilgametį gyvenimo draugą Aleksandrą, su kuriuo dažnai matoma drauge įvairiuose renginiuose, veiklose ir tiesiog gatvėje. Aleksandras mėgsta siūti minkštus žaislus, tačiau dainuoti ir muzikuoti jo netraukia. Į Skemų socialinės globos namus Ana atvyko 2003 metų gegužės mėnesį. Prieš tai ji gyveno vaikų globos namuose Vilniuje. Jos gyvenimo istorija nėra paprasta. Abu tėvai jau mirę. Kurį laiką, iki mokyklos lankymo, mergaitė augo pas močiutę, po to ja, kiek sugebėjo, rūpinosi krikšto mama, kuri sutvarkė neįgalumo dokumentus. Nors mama mirė tik 2010 metais, Ana neatvirauja, koks tarpusavio ryšys jas siejo, kokius jai jautė jausmus. 43-ejų moteris labai mėgsta žaislinius meškinus. Jų savo kambaryje turi tikrai nemažai. Ana aplankė daug įdomių vietų Lietuvoje, buvo ir užsienyje – Lenkijoje. Dabar ji taupo pinigus ir žada juos leisti kitose kelionėse. Anos draugo Aleksandro tikslas – pamatyti kuo daugiau šalių. Atvykus susitikti į grupinio gyvenimo namus, Ana pavaišino obuolių pyragu, papasakojo apie savo pomėgius nerti, siuvinėti.

Taikosi vieni prie kitų

Menų dienos „Stiprus, kai tu šalia“ data derinama prie Tarptautinės neįgaliųjų dienos paminėjimo, tačiau tenka taikytis ir prie Rokiškio kultūros centro užimtumo. Paprastai prieškalėdiniu laikotarpiu būna kitų renginių. Stengiamasi įtraukti kuo daugiau socialinės globos įstaigų iš Rokiškio rajono.

Skemų socialinės globos namų direktoriaus pavaduotoja Greta Žilėnienė pasidžiaugė bendradarbiavimu su popmuzikos atlikėja I. Valinskiene, kuri noriai dalyvauja šventėse be atlygio ir yra pasakiusi, kad neturi teisės neatvykti. Susidaręs įspūdis, kad scenos žvaigždė yra gana paprastas ir šiltas žmogus, kuriai rūpi neįgalūs jos scenos partneriai. Santykį tarp globos įstaigų gyventojų, žinomų atlikėjų bei globos įstaigų administracijos lemia daug veiksnių.

Vingiuota istorija

Menų dienos „Stiprus, kai tu šalia“ pradžia – Panevėžyje. Renginio sumanytojos – Raimonda Valaitienė, tuometinė Panevėžio apskrities viršininko administracijos Kultūros skyriaus vedėja, bei tuometinė Panevėžio apskrities viršininko administracijos Socialinio skyriaus vedėja Gema Jurgelevičienė. Iš pradžių tai buvo Panevėžio apskričiai skirtas renginys. Koncerte dalyvaudavo ne tik socialinės globos namai, bet ir švietimo įstaigos. Uždarius apskrities viršininko administraciją, 2011 metais renginį priglobė Skemų socialinės globos namai. Nuo tada renginį kasmet vesdavo G. Jurgelevičienė. Kaip ji minėjo, buvę įvairių iššūkių – 2021 metais renginys vyko nuotoliu, kai kiekvienas kolektyvas filmavo savo pasirodymus, kūriniai buvo sudėti į filmą. Būta atvejų, kai atlikėjai susirgdavo, dėl streso nebegalėdavo išeiti į sceną, dėl įvairių priežasčių neatvykdavo. Buvo, kad dešimčiai minučių renginyje dingo elektra ir koncertas nutrūko.

Pasak G. Jurgelevičienės, socialinės globos įstaigų gyventojus bei lankytojus motyvuoja tai, kad jie turi galimybę pasirodyti didelėje scenoje kartu su žinomu atlikėju, pabendrauti su draugais iš kitų globos įstaigų. Menų dienoje dalyvauja tik valstybinės socialinės globos įstaigos, kurios pačios ieško atlikėjų, išeisiančių į sceną kartu su neįgaliaisiais bei kitais šventės dalyviais. Daugumai koncerto dalyvių su profesionalais tenka susitikti tik scenoje ir sudainuoti drauge beveik be pasiruošimo. Socialinės globos įstaigų bendruomenės ruošiasi koncertui, vos sužinojusios jo datą, tačiau žvaigždės retai kada turi laiko susitikti per repeticijas. Vis tik yra ir tokių, kurie šiltą ryšį palaiko ir iki renginio.

Nacionalinei žiniasklaidai neįdomu?

Nors menų dienoje „Stiprus, kai tu šalia“ dalyvauja įstaigos iš visos Lietuvos ir netgi Latvijos, nacionalinės žiniasklaidos šis renginys nesudomino. Pasak G. Jurgelevičienės, anksčiau bandyta siųsti pranešimus spaudai, bendrauti su žurnalistais, tačiau jų tai nesudomino. „Galbūt prieš Kalėdas jiems yra svarbesnių renginių bei aktualijų“, – spėliojo Skemų socialinės globos namų direktorius Gintaras Girštautas. Jis sakė, kad tikslios priežasties, kodėl nėra renginio viešinimo šalies mastu, nežino.

Projektą iš dalies remia:

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: