Asmeninių archyvų nuotr.

Kas tai?

Saulės elektrinė (arba saulės jėgainė) – tai sistema, saulės energiją paverčianti elektros energija buitiniam naudojimui. Sistema yra sudaryta iš fotovoltinių modulių, įtampos keitiklio (inverterio), sistemos tvirtinimų prie stogo bei jungčių. Priklausomai nuo namų elektros energijos poreikio ir skiriamų investicijų, tokios saulės elektrinės gali visiškai aprūpinti namus reikalinga elektros energija.

Saulės elektrinių įsirengimą remia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), todėl investicijų atsipirkimo sulauksite dar greičiau. Su esama parama galite susigrąžinti iki 30 proc. investicijų. Šių metų liepos mėnesį priemonę administruojanti APVA sulaukė virš 17 200 prašymų. Iš jų beveik 16 900 atitiko finansavimui gauti keliamus reikalavimus. Jei būtų įgyvendinti visi projektai, kurie atitiko finansavimui gauti keliamus reikalavimus, papildomai Lietuvoje būtų sukurti 143 MW saulės elektrinių pajėgumai. Tokia saulės elektrinių galia per metus sutaupytų 85 800 t CO2. Daugiausiai norinčiųjų įsirengti saulės elektrines ir prisidėti prie atsinaujinančios energetikos plėtros ir švaresnės aplinkos buvo iš Vilniaus miesto, Vilniaus bei Kauno rajonų. Kitas numatomas paraiškų teikimo etapas – ankstyvi 2023-ieji metai. Daugiau informacijos galite rasti APVA tinklapyje.

Saulės elektrinę įsirengti ir eksploatuoti verta, nes:

  • didžiąją metų dalį Jums nereikia pirkti vis brangstančios elektros iš elektros tinklų, nes galėsite naudoti iš saulės pagamintą energiją. Beje, jei gyvenate bute ar nedėkingoje saulei vietoje – jokių bėdų. Šiuo metu galite įsigyti ir nutolusią saulės elektrinę, kuri stovės visiškai kitoje Lietuvos vietoje ir gamins jums elektros energiją;
  • padidėja namo vertė. Statistiškai namai su saulės elektrinėmis yra parduodami greičiau ir aukštesne kaina nei namai be saulės elektrinė;
  • prisidedate prie gamtos išsaugojimo. Kas valandą Žemę pasiekia pakankamai saulės energijos, kad patenkintų visus žmonijos energijos poreikius ištisus metus. Šiuo metu didžiausia elektros energijos dalis pagaminama naudojant iškastinį kurą. Mažinant iškastinio kuro naudojimą, mažėja į atmosferą išskiriamas anglies dioksido kiekis bei šiltnamio efektas;
  • nepriklausysite nuo elektros kainų svyravimų. Brangstant elektros energijai, jūsų investicijos atsipirks greičiau.

Rokiškio rajone įrengta jau ne viena saulės elektrinė. Pakalbinome tris Rokiškio rajono gyventojus: Laurą Viduolytę-Pupelienę, Zigmą Motuzą ir Marių Bulovą apie tai, kas juos paskatino įsirengti tokią elektrinę.

– Kada įsirengėte saulės elektrinę? Kodėl nusprendėte tai padaryti?

Marius Bulovas

Marius: – Saulės elektrinę įsirengėme balandyje, tačiau dėl projektą rengusios įmonės aplaidumo, vėlavimo pateikti ESO reikiamus dokumentus saulės elektrinės nauda galėjome pradėti mėgautis tik gegužės antroje pusėje. Tad svarbu pasirinkti ne tik tinkamą įrangą, bet ir tinkamą įmonę, kuri atliks ir garantinį aptarnavimą, jei jo prireiks.

Zigmas: 2022m. birželio pabaigoje. Turiu elektronikos ir elektrotechnikos žinių, todėl visada domino šių sričių technologinės naujovės, padedančios žmogaus buityje. Nors saulės elektrinė nėra nauja technologija, tačiau Lietuvoje buvo mažai paplitusi, o ir mano paties neišmėginta. Susidomėjimą būtent saulės elektrine paskatino šių metų energetikos krizė, elektros rinkos liberalizavimas, o ir pati technologija prieinamesnė, nei, pavyzdžiui, vėjo jėgainė. Norisi būti kuo mažiau priklausomam nuo elektros energijos tiekėjų, jų diktuojamų kainų. Žinoma, paskatino ir tai, kad APVA gan dosniai dalino paramą saulės elektrinės įsirengimui.

Laura: Saulės elektrinę įsirengėme rugpjūčio pabaigoje, o prie tinklo ji buvo prijungta rugsėjo 7 d. Apie saulės elektrinės įrengimą svarstėme seniai. Prieš porą metų pradėjome namo rekonstrukciją, įsirengėme oras-vanduo šildymo sistemą, grindinį šildymą. Tad buvo aktualu pigesnė elektros energija. Kadangi vietos prie namo turime nemažai, nusprendėme elektrinę statyti ant žemės.

– Kokio galingumo saulės elektrinę turite? Kiek kainavo įrengimas? Ar pasinaudojote parama?

Marius: – 9,94 kW galingumo elektrinė. Turėjome mokėti 9 750 Eur, bet pasinaudojome parama, todėl realios išlaidos siekė 6 540 Eur.

Zigmas: 8kW galingumo elektrinė, kuri kainavo apie 6300 Eur, o APVA grąžino apie 2500 eurų.

Laura: Įsirengėme 10 kW galingumo elektrinę, nes viskam namuose reikalinga elektra, jos suvartojame nemažai. Įrengimas kainavo 10 000 Eur. Teikėme paraišką APVA elektrinės įrengimo kompensacijai gauti. Kompensuoti turėtų 3000 Eur. Džiaugiamės suspėję elektrinę įsigyti prieš kainų šuolį. Taip pat netikėtai pakilus elektros kainoms, manome, kad tai buvo tikrai geras sprendimas.

– Gal turite skaičius, ką šios saulės elektrinės pagamino vasaros sezonu (ar apskritai vidurkis)? Kaip galima stebėti visa tai? O kur išeina nepanaudota Jūsų pagaminta energija?

Marius: – Per metus prognozuojama pagaminti 8 300 kWh. Būtų daugiau, bet stogo kryptis nėra ideali, taip nukreiptų saulės kolektorių efektyvumas apie 87 proc. Taip pat yra sumontuoti 8 optimizatoriai, kurie leidžia 8 moduliams (juostoms) dirbti atskirai. Esant bent vienam moduliui šešėlyje, visi kartu su juo sujungti veikia tik tokiu galingumu kaip esantis šešėlyje, taip prarandama daug elektros energijos. Tam, kad išvengtume tokių nuostolių, moduliai montuojami su optimizatoriais, leidžiančiais kiekvienam moduliui dirbti individualiai, nepaveikiant visos grandinės darbo.

Zigmas: Nuo birželio pabaigos iki dabar elektrinės skaitiklis rodo, kad pagaminta virš 3500 kWh. Nors elektrinės orientacija nėra ideali, tačiau pagamintos elektros energijos kiekis maloniai nuteikia. Daugiau elektros energijos stengiamės sunaudoti būtent kai saulėta, tokiu būdu kažkiek sutaupome neatiduodami elektros saugoti į tinklus, o sunaudodami ją iš karto, pvz. įjungdami vandens šildytuvą, skalbdami, džiovindami rūbus ar pan. Nepanaudotą elektros energiją atiduodame saugoti į elektros tinklus.

Ateityje turiu planą įsirengti santykinai nedidelės talpos bateriją, kuri iš principo nebūtų skirta energijos kaupimui, bet apsaugotų nuo elektros dingimo tinkle, kadangi namuose yra įrenginių, reikalaujančių nepertraukiamo elektros energijos tiekimo.

Laura Viduolytė-Pupelienė

Laura: Elektrinė šiai dienai pagamino apie 700 kW, tai yra daugiau, nei mes suvartojome. Nepanaudota energija yra saugoma elektros tiekėjo, už saugojimą mokėsime kelis centus už kW. Šaltuoju sezonu elektros pagamins mažiau nei suvartojame, tačiau šiltuoju sezonu pagamins daugiau. Tad metų eigoje imant vidurkį, pagamintos energijos mums tikrai pakaks, nes 10 kW galios elektrinė per metus pagamina apie 10 000 kW. Stebėti elektrinės darbą galima skydelyje, įrengtame pačioje elektrinėje arba mobilioje programėlėje.

– Naudodami saulės elektrinę prisidedate ir prie Žemės ateities, jos išsaugojimo. Ar kažkada apie tai pagalvojote?

Marius: – Atsinaujinanti energetika yra ateitis. Seniai įsirenginėjant saulės elektrinę dažnam didelė paskata buvo gamtos tausojimas, tai šiomis dienomis atsiranda ir antra ne ką menkesnė paskata – energetinė nepriklausomybė, ypač aktuali prasidėjus karui Ukrainoje.

Zigmas: Jau seniai tikriausiai visiems aišku, kad ateitį turi tik atsinaujinanti energetika. Iškastinio kuro deginimas nebepatrauklus, visi tai jaučia ir supranta, kad tai globaliai žalinga žemei. Įsirengęs saulės elektrinę jaučiuosi nors maža dalimi prisidėjęs prie tvaresnio rytojaus.

Laura: Žinoma, galvodami apie saulės elektrinės įrengimą svarstėme ir apie pigesnę elektros energiją, ir apie atsinaujinančių energijos šaltinių naudą žemei.

– Ir pabaigai, kokių patarimų turite tiems, kurie dar dvejoja dėl saulės elektrinių įsirengimo?

Marius: – Jei naudojate daug elektros energijos, investuokite į atsinaujinančią energetiką ir rinkitės maksimalaus dydžio saulės elektrinę, kurią leidžia esamas elektros įvadas, nes taip atsipiginsite savikainą. Kuo mažesnė elektrinė, tuo ji brangesnė, nes tokiai reikalingi tie patys komponentai, tokie kaip inverteris, kurio kaina, kylant elektrinės galingumui, keičiasi minimaliai. Svarbu atsižvelgiant į jūsų elektros naudojimo įpročius ir kiekį, pasirinkti tinkamą planą su ESO, kurių yra ne vienas ir nuo jo labai priklausys jūsų, kaip gaminančio vartotojo, elektros energijos kaina.

Patarčiau rinktis saulės modulius be rėmelio. Esant rėmeliui, susikaups kur kas daugiau purvo, kas neigiamai veikia visos elektrinės darbą, o dažnai, jei elektrinė ant stogo, juos valyti yra ypač nepatogu ir taip atsiranda papildomi kaštai. Berėmiai moduliai yra „savaime nusivalantys“.

Zigmas: Pagrindinis patarimas būtų nedvejoti dėl saulės elektrinės teikiamos naudos: nors visų rytojaus energetikos problemų ji nesprendžia, tačiau žymiai prisideda prie energetinio nepriklausomumo bei švaresnės aplinkos.

Laura: Patarimas gal būtų vienas – susirasti patikimus tiekėjus, tuomet nekyla problemų dėl įrengimo: elektrinę mums pastatė per dvi dienas, neatidėliojo, dokumentus APVA taip pat pridavė statytojai. Netikėtai mums patiems, nesusidūrėme su jokiomis problemomis. Paraišką užpildyti nesudėtinga, tiekėjai operatyviai reagavo, elektrą gaminame, kol kas viskas puiku.

Projektą iš dalies remia:

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: