Asmeninių archyvų nuotr.

Įsirengiau saulės elektrinę ir „įdarbinau“ gamtą

Marius Bulovas

Energetikos kainoms pasiekus aukštumas keičiasi ne tik gyvenimo įpročiai, bet ir darbo pobūdis. Kasdienį gyvenimą bent iš dalies sugrąžinti į buvusį iki kainų šuolio buvo gan paprasta, pakako geriau apgalvoti maršrutus, atsisakyti nebūtinų kelionių ir taip taupyti kurą.

Mūsų elektros sąskaitos tapo net mažesnės nei buvo ir tam tereikėjo vieno sprendimo – įsirengti saulės elektrinę. Pasinaudojau APVA parama, įsirengiau saulės elektrinę ir dabar esu gaminantis vartotojas. Tai atribojo nuo nuolatos kylančių elektros kainų. Buitiniams vartotojams, investavusiems į energetiką, šiuo metu gyvenimas kur kas lengvesnis.

Taip pat esu ūkininkas, kur tiek kuro, tiek elektros suvartojimas yra gerokai didesnis lyginant su bet kuriuo buitiniu vartotoju, tad paprastų sprendimų čia nebeužteko. Energetikos kainų šuolis pakeitė visą darbo struktūrą, kuri ir iki tol buvo gan sudėtinga, o dabar pavertė visos paros nenutrūkstamu darbu. Taupant elektros energiją „įdarbinome“ gamtą.

Auginu desertinius obuolius, juos nuskintus reikia atvėsinti pramoniniuose šaldytuvuose. Šiuo metu naktys vėsios, tad dieną nuskintas derlius kaip įprasta nėra vežamas tiesiai į šaldytuvus, o paliekamas lauke, kur jį atvėsina gamta, o naktį ar anksti ryte viską suvežu į šaldytuvus. Taip sutaupome 20–30 proc. elektros energijos, nelygu kokia tądien lauko temperatūra.

Galiausiai nukenčia vartotojai

Paulius Varnas

Mano šeima bei artimieji stengiasi gyventi tvariau, mes rūpinamės švaresne aplinka, gaivesniu oru. Taupiai naudojame vandenį bei elektrą. Todėl vartojimo įpročiai iš esmės liko nepasikeitę.

Kalbant apie išaugusias elektros kainas, man, kaip ir daugeliui Lietuvos gyventojų, toks jų šuolis kelia nerimą. Deja, tokia jau yra karo Ukrainoje kaina, o valstybė elektros kainų reguliavimo srityje bejėgė, nes rinka „liberalizuota“. Gaila, kad tokie liberalizavimai pasibaigia milijoniniais elektros tiekėjų pelnais, o galiausiai nukenčia vartotojai. Visgi, elektros kainos mane labiausiai jaudina dėl verslo: išaugus elektros išlaidoms, kyla produkcijos ir paslaugų kainos, dėl to patirsime didesnes, neplanuotas išlaidas, o tai sudarys didesnę šeimos biudžeto dalį, skirtą komunalinėms, maisto ir paslaugų išlaidoms.

Kaina verčia susimąstyti

Dominyka Gaškaitė

Vasarą namuose leidžiu mažiau laiko. Didelio šoko dėl elektros kainų padidėjimo nebuvo. Negaunu didelių sąskaitų už elektrą, nes mažai jos vartoju. Tačiau artėja šaltasis sezonas, kai daugiau būsiu namuose, galbūt tuomet pasijaus labiau.

To paties nepasakyčiau apie sąskaitas, kurias gaunu darbe. 1 kWh kaina verčia susimąstyti. Paslaugos ir prekės sparčiai brangsta vien dėl elektros kainų šuolio. Ar žmonės nepradės atsisakyti paslaugų ir prekių? Ar daugelis išsaugos savo darbo vietas? Kiek verslų jau užsidarė, o kiek dar užsidarys? Viską parodys manau artimiausia ateitis.

Gal tik ramiau psichologiškai

Martynas Karaliūnas

Prie kuro kainų prisitaikiau, jeigu reikia, piliesi degalus ir važiuoji. Tas pats ir elektra. Apskritai kol kas stipriai nepajutau to šoko, laukiu šildymo sezono pradžios ir tamsiojo metų laiko, manau, tada pajusime.

Anksčiau šeimoje elektros visiškai netaupydavome, o dabar visi jau įpratinti, kad nenaudojant išjungtų jungiklius. Tik įdomu, ar realiai bent kiek sutaupome, gal tik ramiau psichologiškai.

Ar kainos kris ar kils? Nesu ekonomikos ekspertas, o kaip vartotojas, manau, būtiniausius produktus kaip pirkome taip ir pirksime, riboti teks nebūtinus pirkinius, stengsimės išgyventi.

Tik taip ir galime sutaupyti

Antanas Taparauskas

Elektros kainų šuolis gąsdina darbo aplinkoje. UAB Rokiškio autobusų parke beveik visur reikalinga elektra – įrengimai, karšto vandens gamyba, apšvietimas, o žiemą ir šildymas. Visa tai sudėję gauname įspūdingus kiekius elektros energijos. Šių metų žiemą sąskaitos gali išaugti ir 3–4 kartus. Vasaros metu, kai buvo ilgos dienos, taip stipriai nejutome, tačiau matome, kad laukia labai sunkus laikotarpis.

Kiek leido galimybės, pakeitėme senus apšvietimo įrengimus į LED technologijos žibintus, mažiname apšvietimą pagalbinėse patalpose, tad tik taip ir galime sutaupyti.

Asmeniniame gyvenime elektros vartojimas labai smarkiai nepakito – jau anksčiau pakeisti šviestuvai ir lemputės į efektyvesnes ir energiją tausojančias, taip pat fiksavau elektros tiekimo kainą, kai dar jos buvo adekvačios. Aišku, elektros jungtukas kambariuose kur kas dažniau naudojamas. Na, o kaime mažiname vartojimą ne gyvenamosiose patalpose.

Didesnis rūpestis ne dėl šeimos biudžeto

Lina Meilutė-Datkūnienė

Bendra situacija energetikos srityje kelia nerimą. Didesnis rūpestis ne dėl asmeninio šeimos biudžeto, o dėl artimųjų, kurių pajamos yra žemesnės ir kurie tiesiogiai priklauso nuo valstybės politikos. Tai neįgalieji ir senjorai. Pastariesiems darosi sunku įpirkti maisto produktus ir leisti sau šiek tiek daugiau nei būtina. Todėl taupymas tampa priverstinis, nors net nelabai yra iš ko taupyti.

Mūsų šeima labai džiaugiasi, kad nepriklausomą elektros tiekėją pasirinko dar pirmuoju etapu ir užsifiksavome palankias elektros kainas. Taip pat šiais metais įsigijome saulės elektrinę namų ūkiui ir jau svarstome, kaip atsinaujinančią energiją pritaikyti ūkyje.

Energetinė krizė paliečia kiekvieną per įvairius sektorius, o mums, ūkininkams, nerimą kelia didžiųjų gamyklų priimami sprendimai stabdyti veiklas.

Asmeniniai įpročiai? Ilgus metus nenaudojame elektrinio virdulio (tik išimtiniais atvejais), o pastaruoju metu ir plaukų džiovintuvą naudoju kiek rečiau.

Faktai

  • Jeigu panaudotume bent 10 proc. visos pasaulyje esančios vėjo energijos, to užtektų patenkinti visus pasaulio energijos poreikius.
  • Jeigu galėtume „surinkti“ visą saulės energiją, krentančią į žemės paviršių per 15 min., tai prilygtų viso pasaulio suvartojamai energijai per metus.
  • Pirmąją elektros lemputę Lietuvoje uždegė kunigaikščio Bogdano Oginskio dvariškiai, 1892 m. balandžio 17 d. Rietave esančiame didiko dvare įjungę pirmąją lemputę. Po 11 metų Virvytės upę pažabojo pirmoji mūsų šalyje veikti pradėjusi hidroelektrinė.
  • Daugiau nei 25 proc. namuose suvartojamos energijos tenka apšvietimui. Paprastos elektros lemputės – neefektyvus šviesos šaltinis. Tik apie 10 proc. suvartojamos elektros energijos paverčiama šviesa, apie 90 proc. virsta šiluma.
  • Namų elektronika vartoja energiją net ir išjungta. Maždaug 75 proc. elektros energijos, naudojamos namų elektronikai maitinti, sunaudojama, kai produktai išjungti. Kai nenaudojate, laikykite juos atjungtus.
  • Elektros lemputė nešviečia nuolat – ji mirksi, bet tai daro tokiu aukštu dažniu, kad mūsų akys niekaip negali to pamatyti.

Projektą iš dalies remia:

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: