Ilzenbergo dvare – Rokiškio ir Rumunijos draugystę vainikuojantis klasikinės muzikos vakaras. A. Minkevičienės ir Krašto muziejaus archyvo nuotr.

Sugrįžo į namus

Nuo šio rudens Rumunijos ir Rokiškio muzikos draugystės vakarai sugrįžo į namus. Taip sakė Ilzenbergo dvaro šeimininkas Vaidas Barakauskas. Jis ir dvaro vietininkas Gintaras Bingelis vylėsi, kad „pirmas blynas“ neprisvilo: idėja dvare, kuriame tebegyvena L. Majoresku-Dimšienės prisiminimai, rengti jos garbei muzikos vakarus gvildenta kelerius metus ir ją pavyko įgyvendinti.

Šis koncertas – tęsinys plano dvarą paversti profesionalių menų, prie kurių turėtų galimybę prisiliesti ne tik didmiesčių, bet ir provincijos publika, meka.

Šiųmetė muzikos vakarų ciklo atlikėja – jauna Rumunijos pianistė Aleksandra Vaduva, į Ilzenbergą atvykusi iš Londono. Rumunijos jaunoji žvaigždė – daugelio tarptautinių konkursų laureatė, koncertuojanti su Londono Karališkosios muzikos akademijos simfoniniu orkestru, po pasaulio scenas keliaujanti su soliniais koncertais.

Ilzenbergo dvaro menę jaunoji pianistė pripildė klasikinės muzikos: skambėjo užsienio klasikų Šumano, Skarlačio, Bethoveno, Bartoko, Enesko ir lietuvio Balio Dvariono kūriniai. „Esu sužavėta aplinkos ir Rokiškio publikos“, – sakė atlikėja ir pridūrė, jog jai didžiulė garbė koncertuoti dvare, kurią kadaise valdė Rumunijos garsios giminės palikuonė, didelio talento muzikantė L. Majoresku-Dimšienė. Lietuvoje ji viešėjo ne pirmą kartą – su orkestru koncertavo trijų dienų muzikos vakaruose Kaune.

Romoje gimusi pianistė A. Vaduva pradėjo groti pianinu ketverių metų su mokytoja Doina Olteteanu. Nuo tada ji yra laimėjusi daugybę nacionalinių ir tarptautinių fortepijono konkursų: Vienos tarptautinio fortepijono konkurso pirmasis prizas, Orfėjaus jaunųjų metų muzikanto antroji premija, Bethoveno pianistų konkurso trečioji premija, Sterndale Benneto pianistų konkurso antrasis prizas ir pirmieji prizai „Pro Piano“ bei „Carl Filtsch“ tarptautinėse fortepijono varžybose ir daugelis kitų.

Nuo meilės…

Gražios dviejų valstybių bendrystės, kurios centru tapo Rokiškis, idėja gimė Ilzenbergo dvare – čia liepsnojo lietuvio bajoro Eugenijaus Dimšos ir rumunės Livijos Majoresku, Rumunijos garsaus literatūros kritiko, ministro pirmininko Tito Majoresku dukros, meilės istorijos. Jiedu valdė Ilzenbergo dvarą, o Dimšai mirus Livija šiame dvare su dukromis gyveno iki 1946 m. Ji buvo ypatingo intelekto ir talento didikė: talentinga muzikė, literatė, rašytoja, mokėjusi daug užsienio kalbų, bet kartu ir labai paprasta, šilta. Romantiška rumunės ir lietuvio meilės ir gyvenimo istorija ir buvo ta sėkla, paskatinusi  Rumunijos nepaprastąjį ir įgaliotąjį ambasadorių Daną Adrianą Balanesku kartu su rajono savivaldybe ir Ilzenbergo dvaro šeimininku V. Barakausku Rokiškyje rengti koncertų ciklą, skirtą prisiminti garsią kraštietę L. Majoresku-Dimšienę.

Akimirka po koncerto: ambasadorius Danas Adrianas Balanesku (trečias iš kairės) su šeima, atlikėja Aleksandra Vaduva ir dvaro šeimininkai Vaidas bei Rūta Barakauskai.

2014 m. Rokiškio krašto muziejuje vyko pirmasis ciklo koncertas, nes tuomet Ilzenbergo dvaro rūmai dar nebuvo rekonstruoti ir neturėjo koncertui tinkamų erdvių. Pirmoji pradėti šį koncertų ciklą Rokiškyje pakviesta A. Dariesku – talentinga ir žavi Rumunijos pianistė, koncertuojanti didžiausiose pasaulio scenose, tarp kurių yra „Royal Albert Hall“ Londone, „Carnegie Hall“ Niujorke ir kt. Talentingą jauną atlikėją žurnalas „BBC Music Magazine“ pavadino „naująja žvaigžde“, o žurnalas „Forbes“ paskelbė ją viena svarbiausių asmenybių iš 30-ies žmonių sąrašo, kurie yra jaunesni nei 30 metų. Sužavėta idėjos ir Rokiškio publikos pianistė į Rokiškį koncertuoti buvo atvykusi ir 2015 m.

Pernai  muzikos vakarų ciklo koncerte klasikinės muzikos mylėtojus džiugino pasaulinio garso Rumunijos sopranas Anda Louise-Bogza.

Projektą iš dalies remia

Projekto rėmėjo logotipas.

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: