Kaune – akibrokštas „Nemunui“, o Rokišky…
„Plačiai nuskambėjus istorijai, kad ilgametis kultūros žurnalas „Nemunas“ šiemet sulaukė akibrokšto – jo leidybos net simboliškai neberemia Kauno savivaldybė, galiu – į Rokiškio rajono savivaldybę vienas po kito atkeliauja dažais kvepiantys leidiniai. Praėjus kultūros sostinės metams slapčia nuogąstavome, jog kultūra „savo gavo su kaupu“ ir teks stabdyti užmojus. Nuogąstauta be reikalo. Šiandien džiaugiuosi racionaliu ir kartu jautriu rajono vadovų požiūriu į kultūros projektus, knygų bei reprezentacinių leidinių užsienio kalbomis leidybą“, – sakė Rokiškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Irena Matelienė .
Matilda jau garsinama
Lietuvoje jau nuskambėjo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto kartu su asociacija „Rokiškio teatras“ išleista knyga „Matilda Olkinaitė. Atrakintas dienoraštis“. Jos leidybą dar 2019 m. rėmė mūsų savivaldybė. „Pernai inicijavome reprezentacinio fotografijų albumo anglų kalba „Rokiškis. City. Nature. People“ (liet. Rokiškis. Miestas. Gamta. Žmonės) leidybą. Jį galima įsigyti Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centre. Leidinys skirtas svečiams ar miestiečiams, vykstantiems į užsienio šalis ir norintiems pristatyti Rokiškį. Miestas ir jo žmonės keičiasi, todėl puoselėjame mintį panašų leidinį leisti kas penketą metų“, – sakė I. Matelienė.
Rudenį dar atkeliaus knygų
Rudeniop, anot I. Matelienės, iš leidyklų atkeliaus dar trys leidiniai. Panemunėlietė mokytoja Ona Levandavičiūtė-Balkevičienė ilgus metus rinko medžiagą ir parašė lietuviškąja žvalgybos legenda vadinamos Marcelės Kubiliūtės biografinę apybraižą. Juozo Keliuočio viešoji biblioteka parengė leidinį „Rokiškėnai – knygų autoriai. D. 1: Literatai, vertėjai, kraštotyrininkai“, o Rokiškio krašto muziejus kartu su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi išleis albumą „Rokiškio dvaro dailės kolekcija“. „Esu tikra, kad po sėkmingų Rokiškio dvaro dailės kolekcijos parodų Kaune ir Vilniuje šis leidinys bus graibstomas“, – sakė I. Matelienė.
Metams – 15 tūkstančių eurų
I. Matelienė vardijo, kad per metus savivaldybė vidutiniškai prisideda prie penkių knygų ir albumų leidybos, taip pat vieno dviejų skaitmeninės video gamybos projektų, be to, visuomet remia žurnalo „Prie Nemunėlio“ leidybą. „Metinis leidybos biudžetas nėra didelis, dažniausiai iki 15 tūkst. eurų. Norinčiųjų išleisti knygą būna daugiau nei lėšų, todėl priimti sprendimą, kurių autorių knygas derėtų finansuoti, administracijos direktoriui padeda rajono kultūros ir turizmo tarybos narių rekomendacija“, – sakė specialistė.
Nepaprastai vertinga
Teatralai šiemet sulaukė nepaprastai vertingo leidinio. Ramunės Korenkienės iniciatyva, prie kurios prisidėjo savivaldybė, išleista šviesaus atminimo režisieriaus Jono Korenkos pokalbių apie Rokiškio teatrą knyga „Jonas Korenka. Teatro gyvybės ratas“.
„Viską, ką dariau, dariau įdėdamas savo energiją, protą, jausmus, nemokėjau gyventi „drungnai“, taupyti save, visada turėjau savo nuomonę. Rokiškis man buvo ir bus svarbus – tai vieta, kur aš kūriau, praleidau brandžiausius savo gyvenimo metus, kur sutikau daug įdomių, kūrybingų, nuoširdžių, mano sielai artimų žmonių. Tai yra miestas, kur užaugo mano vaikai. Man Rokiškis yra ypatingas. Mintimis labai dažnai esu Rokiškyje, atvažiuoju, domiuosi tuo, kas čia vyksta“, – paskutiniame interviu „Gimtajam…“ sakė J. Korenka.
Vilniuje po ligos jis mirė gruodį. Nors Rokiškyje senokai nebegyveno, retas apie jį nėra girdėjęs. Režisierius, aktorius, politikas, vadovas, Seimo narys, festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ puoselėtojas. „Šiais žodžiais nedaug pasakysi, neperteiksi jo balso intonacijų, po rimtumu slepiamos meilės gyvenimui. Nebijojo konfliktų, galėjo durimis trenkti kaudamasis su neišmanančiais dėl kultūros ir teatro. Tik su meile – kitaip apie jį kalbėt neįmanoma, nors net jo „laba diena“ kartais skambėdavo „lygiuot, ramiai“. Jis buvo mūsų „gaujos“ vadas“, – sako Rokiškio teatralai.
„Iki šiol jis išlikęs kaip legendinis įvairių prisiminimų ir pasakojimų veikėjas, savotiška teatro folkloro dalis“, – sakė dabartinis režisierius Eligijus Daugnora. Kultūros centro direktorė Vaiva Kirstukienė tą patį vakarą, tik sužinojusi apie netektį, pagauta emocijų, rašė žinutėje: „Juk birželio 1-ąją dar juokavom. Nors sunkiai ėjo, vis tiek man žnybė į šoną kaip visad. Bet žliumbiau, kai kalbėjau per renginį apie jį. O jis sako: „Vaiva, nesijaudink taip.“ Kitaip su juo nebuvo įmanoma. Tik mylint. Autoritetas, kuriuo mes, jaunoji karta, neabejojom. Jis buvo vedlys, beprotiškai atsidavęs teatrui, kultūrai.“
Labai mylėjusį gyvenimą
Knygos apie mylimą vyrą pradžioje R. Korenkienė rašo: „Prisiminimų rašymas tapo prasmingomis apmąstymų akimirkomis ir Jonui, ir man. Kalbėjom, prisiminėm, džiaugėmės, diskutavom. Tie bendri prisiminimai išsiliejo į dialogą apie teatrą, gyvenimą, kūrybinių idėjų tvarumą. Juk visus mus ir darbe, ir gyvenime džiugina rezultatas, kai gali pasižiūrėti atgal ir pasakyti: taip, tai mano nuveikta, sukurta, tai prasminga ne vien tik man.“
„Žvelgdama iš laiko perspektyvos, manau, kad Jonas puikiai sugebėjo perimti Rokiškio liaudies tradicijas rodant pagarbą teatro įkūrėjams, iki jo dirbusiems režisieriams, aktoriams. Su jaunatvišku polėkiu ir energija jis ėmėsi įgyvendinti naujas teatrines idėjas, kurtis savitą teatro viziją“, – rašo knygos įžangoje R. Korenkienė.
Rašydama prisiminimus ji naudojosi šeimos archyvu. „Esu šeimos metraštininkė: renku ir saugau laikraščių, žurnalų iškarpas, tvarkau fotografijas, savo užrašuose fiksuoju faktus ir įspūdžius“, – rašo R. Korenkienė. Jos pastangomis knygoje daug prisiminimų, interviu fragmentų, niekur neskelbtų fotografijų, atspindinčių ir teatro oficialius momentus, ir šėlstančią teatralų jaunystę, paslaptingus užkulisius. Knyga mena ne tik J. Korenką. Jis mylėjo kitus, todėl čia save suras kone visi Rokiškio liaudies teatro aktoriai, jo šviesos skleidėjai ir puoselėtojai. J. Korenką irgi rasite visokį – ir susimąsčiusį, ir žaismingą, ir pašėlusį. Ir Sibire, ir Paryžiuje, ir Maskvoje, ir Rokiškyje. O trumpiau – labai mylėjusį gyvenimą.
Projektą iš dalies remia: