Nuo naujoko – iki pripažinto ūkio
V. Šimanausko ūkis skaičiuoja dvyliktus metus. Šio užsiėmimo šeimininkas nesieja su įgyta profesija – jaunystėje baigė tuometį Vabalninko technikumą, dirbo mechaniku, vėliau įsigijo juostinį gaterį ir namuose pjaudavo medieną, keletą metų dirbo lentpjūvėje. „Tuomet prasidėjo uogos. Mintį imtis šilauogių pametėjo sesuo. Tais laikais šilauoges augino Lenkijoje, buvo keletas stipresnių ūkininkų ir Lietuvoje – tai Petras Basalykas iš Varėnos rajono ir Šilalės rajone ūkininkaujantis Vladas Letukas. Nuvažiavom pas Vladą Letuką, pasižiūrėjom ir užsikabinom“, – apie ūkininkavimo pradžią pasakoja čedasiškis. Šilauogyną, užimantį 55 arus, pasisodino 2011 metais, o po daugiau kaip dešimtmečio V. Šimanausko ūkis rajono konkurse „Pažangiausi metų ūkiai – 2022“ tapo vienu iš pirmosios vietos laimėtojų tarp tų, kurie dirba iki 100 ha žemės.
Pradininkai
Koks tuomet buvo augintojų ir pirkėjų požiūris į naują kultūrą? Jautėsi pakilimas ar atsargumas?
„Iškart supratome, kad auginti bus sunku, matėsi, jog laukia didelės investicijos – reikia pjuvenų, durpių. Žmonės nebuvo matę tokių uogų. Net tie, kurie vaisius veždavosi iš užsienio. Rokiškio rajone šilauogių auginimas prasidėjo nuo manęs ir Rimo Statkevičiaus. Dabar žinių pilnas Feisbukas, visi rašo, dalijasi patirtimi, kalbasi… O prieš dvylika metų tai buvo naujiena, visiškas nulis“, – prisimena ūkininkas.
Kaip ir dabar, uogas realizuodavo turguje. Išlaidos atsipirko jau kitąmet, nes prieš dvylika metų didmiesčiuose šios uogos būdavo labai brangios. Pasak Valdo, Rokiškyje kainos nesikeitė nuo jo ūkininkavimo pradžios, t. y. už kilogramą prašoma 8 eurų. Kiek prekiauja, nėra pasitaikę, kad kainos kristų žemiau 5 eurų – tiek kainuoja kilogramas uogų sezono pabaigoje.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…”