Naujasis Vilijos Urbonienės albumas „Pašauktas vardu“ skirtas tiems, kas nebijo. „Nerti giliau, girdėti daugiau, gyventi labiau“. Rokiškio Kultūros centre jis bus pristatytas gegužės 5-ąją. Ir nėra abejonių, kad Viliją ir su ja dvidešimt metų dirbančią smuikininkę Oksaną Sadauskienę Rokiškyje tikrai yra kam palaikyti ir girdėti. Jos „apnuogina savo sielas“. „Ir tai visuomet pasiteisina“, – atvirumo nebijo kūrėjos. Į „Gimtojo…“ klausimus atsakė Vilija Urbonienė, Oksana Sadauskienė ir duetu nuo šių metų besirūpinanti VšĮ „Kultūros inovacijos“ projektų koordinatorė Vaiva Kirstukienė.
Vizitinė kortelė
VšĮ „Kultūros inovacijos“ nuo šių metų rūpinasi V. Urbonienės muzikine veikla. Ji, ko gero, aktyviausia dainuojamosios poezijos atlikėja ir kūrėja Rokiškio rajone.
Vilijos kuriamų dainų tekstai skatina susimąstyti ir pažvelgti giliau į save, savo jausmus, perteikia ne tik asmenybės, bet ir gamtos grožį.
2013-aisiais atlikėja sėkmingai išleido CD „Iki tavęs“ ir surengė jo pristatymo vakarą. Kartu su smuikininke Oksana Sadauskiene jos aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose ne tik Rokiškio rajone, bet koncertuoja ir visoje Lietuvoje. Dainos transliuojamos radijo stotyse, vaizdo klipai dažnai rodomi per Lietuvos televiziją. Kūrėjos muzikos ir dainų tekstai dažnai publikuojami įvairiuose edukaciniuose leidiniuose.
Albume „Pašauktas vardu“ – 13 dainų. V. Kirstukienė sakė, jog jai asmeniškai nerealus iššūkis „visa tai iščiupinėti nuo pradžių iki galo“, ir labai džiaugiasi, kad muzikantės ja pasitiki ir įsileidžia į savo kūrybinį pasaulį. Tai tik kūrybinio ir koncertinio kelio pradžia, turime pasirodymų kituose miestuose gražių planų, keliame sau iššūkį koncertuoti ir užsienyje“, – sakė V. Kirstukienė.
Vilija Urbonienė: „Autorinė daina – lyg autoriaus atspindys“
– Kuo išsiskiria naujasis albumas?
– Į albumą sudėjau 13 dainų. Kiekviena lyg naujas pasakojimas, nauja paslaptis, kurią norėčiau atskleisti klausytojui. Koncerte laukiu tų, kurie nebijo nerti giliau, girdėti daugiau, gyventi labiau.
– Gyvendami „apaugame dulkėmis“, vis mažiau dalykų mus jaudina, skaudina. Bet kūrėjas juk gyvena kitaip. Kas padeda išlaikyti tą sielą degančią?
– Kūrėją ir jaudina, ir įkvepia, ir skaido viskas 100 kartų labiau… Gal todėl jis ir yra kūrėjas, kad gyvenimo bėgime pastebi tai, kas atrodo nereikšminga. O iš tiesų – nuostabu, stebuklinga ir nepaprasta… Taip „neapeisi dulkėmis“.
– Vaiva sako: „Vilijos kuriamų dainų tekstai skatina susimąstyti ir pažvelgti giliau į save, savo jausmus, perteikia ne tik asmenybės, bet ir gamtos grožį.“ Ką prie to pridėtum?
– Mano kūryba – tai autorinės dainos. Jų tekstai atėję ne iš poezijos. Ir tekstai, ir melodijos, net ir dainų aranžuotės ateina kartu. Autorinė daina – lyg autoriaus atspindys. Ir jų nereikia lyginti su kažkuo. Argi galima lyginti paukščių giesmes ar pražydusias gėlės. Argi galima lyginti šypsenas? Kiekvienas nepakartojamas Dievo kūrinys pašauktas būti.
– Tavo dainos transliuojamos radijo stotyse, vaizdo klipai dažnai rodomi per Lietuvos televiziją, dainų tekstai dažnai publikuojami įvairiuose edukaciniuose leidiniuose. Kaip visa tai gimsta – iš meilės, iš kančios, iš visko. Kasdien dirbant ir turint daugybę rūpesčių ne taip paprasta atsiduoti kūrybai. Kada Tu kuri?
– Dainos gimsta kartais iš džiaugsmo, kartais iš liūdesio, kartais iš alsuojančio gamtos grožio, gerumo, ramybės. Bet visada gimsta iš meilės gyvenimui.
– „Pašauktas vardu“. Kodėl pavadinimas būtent toks?
– Kiekvienas mes su savo vardu, šypsena, džiaugsmu ar liūdesiu pašauktas gyventi, kurti, džiaugtis, mylėti ir visu tuo dalintis. Štai jums ir atsakymas, kodėl parinkau tokį pavadinimą savo dainai, o vėliau taip pavadinau ir naująjį diską.
Oksana Sadauskienė: „Apnuoginam savo sielą, bet tai – pasiteisina“
– Šiek tiek papasakok apie save. Kada nusprendei, kad be smuiko negali gyventi?
– Na, nepasakyčiau taip skambiai, kad be smuiko negaliu gyventi. Bet taip, tai yra mano gyvenimas. Nuo vaikystės, nuo kokių dešimties metų žinojau, kad esu smuikininkė. Siekiau savo tikslo, įdėjau daug darbo – mokiausi konservatorijoje, vėliau – Muzikos ir teatro akademijoje. Šiandien esu dėkinga žvaigždėms ir Dievui už šį talentą ir galimybę išreikšti save smuiko garsais.
Mėgstu iššūkius, mėgstu groti su įvairiais muzikantais, pasirodyti netikėtais amplua. Dar neatsisakau svajonės groti orkestre.
– Papasakok apie bendrą su Vilija darbą. Kaip gimsta kūriniai? Tariatės, ginčijatės, kankinatės ar viskas slysta labai lengvai tarsi savaime?
– Su Vilija kartu grojame jau 20 metų. Esame tikras duetas – vienodai mąstome, jaučiame, suprantame viena kitą be žodžių.
Kūriniai gimsta įvairiai – ir savaime, ir sunkiau… Nors ilgai kankintis dar neteko. Man artimos Vilijos dainos, jų tekstai. Be smuiko jų nebeįsivaizduoju. Gal todėl smuiko pritarimas mums gimsta tarsi savaime.
– Kuo su Vilija skiriatės ir kuo esate panašios? Kūryba. Ką duoda? Ką atima?
– Esame ne tik muzikinis duetas, bet ir artimos draugės. Labai skirtingos, bet kartu ir vienodos. Kai sunku vienai, stipri būna kita. Arba atvirkščiai. Grodamos atiduodame dalį savęs, apnuoginame savo sielą. Tai ne visada saugu, tampi pažeidžiamas. Bet pasiteisina. Dainose visada būname labai atviros – gal tai paverčia jas tokiomis šiltomis ir klausytojų mylimomis. Esu laiminga, kad Vilija patiki man savo kūrybą ir galime kurti kartu.
Vaiva Kirstukienė: „Taip stipriau jaučiamės mes visi“
– Kodėl „Kultūros inovacijos“ dirba su Vilija ir Oksana? Ko tikitės, kaip galite joms padėti save reklamuoti ir apskritai, ką manai, ar kūrėjas, neturėdamas „stogo“, gali šiais laikais prasimušti, sutraukti daug žmonių į koncertus?
– Šiandien labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi tuo, kad Vilija ir Oksana yra kartu su „Kultūros inovacijomis“. Taip stipriau jaučiamės mes visi, atsiranda daugiau galimybių, iššūkių. Už naujos kompaktinės plokštelės atsiradimą esu dėkinga verslininkams, kurie neabejingi meno grynuoliams ir finansavo CD įrašus bei leidybą. Esu įsitikinusi, kad tik betarpiškai bendraujant ir bendradarbiaujant galima nuversti kalnus. Įstaigos vizija ir yra tokia: nors ir nedidelė, bet jauki, atvira meno atlikėjų agentūra (apie tai rašau savo magistrinį, tad viskas man dar įdomiau. Pritaikau teoriją praktikoje arba, kitaip sakant, stebiu, kaip praktiškai viskas vyksta ir ar atitinka tai, kas išdėstyta mokslinėje literatūroje ). Žinoma, kad lobių (finansinių) čia nėra. Bet ne tai esmė. Man asmeniškai labai svarbi savirealizacija. O dabar aš šimtą kartų laimingesnė, kai padedu šalia esantiems šviesuliukams, perliukams. Laisvoje terpėje gimsta naujų minčių, naujų iššūkių ir projektų, o tai „veža“.
– Kuo Vilija yra išskirtinė, traukianti, įdomi šiuolaikinei išlepintai publikai?
– Vilija tikrai išskirtinė – „nesugadinta aplinkos“, tikra, gili, jausminga. Tereikia ateiti į koncertą ir išgirsti jos naujas dainas. Abejingų nepaliks. Aš jau klausau.
Fotosesija vyko Irenos ir Giedriaus Juozapavičių apartamentuose SATVA (Vilniaus senamiestyje).
Atlikėjų grožį išryškino Alina Silivanova.
Įamžino nuotraukose Eimis Šeršniovas.
Remėjai: AB „Rokiškio sūris“, UAB „Ivabaltė“, UAB „Lašų duona“ ir ŽŪB „Lašai“.
Projektą iš dalies remia