Amfiteatro vizualizacija

Įsikūrė apleistoje vietoje

S. Mekšėnas papasakojo, kad šiaurinė Rokiškio miesto dalis nuo senų laikų vadinama Velniakalniu. Deja, taip pavadinti bendruomenės nepavyko, nes Registrų centras informavo, kad toks pavadinimas jau yra registruotas. Teko pasukti galvą. Senuose raštuose rastas Velykalniu pavadintas miškelis. Pavadinimas pasirodė gražus ir buvo suteiktas naujai bendruomenei. Prieš tris dešimtmečius „Velykalnio“ bendruomenės parko vietoje plytėjo pelkėtos vietos. Vietos žmonės apsiėmė sutvarkyti apleistą, šiukšliną bei pelkėtą teritoriją. Maždaug trejus metus tęsėsi krūmynų kirtimas, pelkių sausinimas, kūrėsi pirmieji naujakuriai. Teritorijoje mėtėsi daug atliekų, pvz., senų padangų. Pasak S. Mekšėno, jų ir dabar kartais dar išlenda iš po žemės. Tuo metu susibūrusi bendruomenė savarankiškai įsirengė inžinerinius tinklus, vandentiekį, kanalizaciją. Tad ir dabar S. Mekšėnas sako laikąs bendruomenės nariais ne tik tuos, kurie moka nario mokestį, bet visus, kurie bent kuo prisideda prie šios vietovės klestėjimo.

Sveikos gyvensenos įdirbis

Savo bendruomene S. Mekšėnas vadina ir nevyriausybines organizacijas, bent kuo pagelbėjančias verslo bendroves, savivaldybę, seniūniją, vietos gyventojų bendruomenę ir netgi spaudą, kuri viešina darbus. Visas „Velykalnio“ bendruomenės parko plotas – 20 ha. Čia jau nuo seno yra Kalvarijų koplytėlės, pasodinta 500 ąžuolų, yra paplūdimio tinklinio aikštelės, teniso kortai, vaikų žaidimų aikštelė, sutvarkyti takai, nuolat pjaunama veja, rengiamos šventės… Tie, kas čia vedžioja savo augintinius, jau įpratę pasirūpinti neteršti teritorijos ir susirinkti gyvūnėlių fekalijas. Pasak S. Mekšėno, nekyla problema ir dėl šiukšlių mėtymo. Esą užtenka šiukšlių dėžių ir visi jomis naudojasi tinkamai. Susiformavo tradicija šioje vietovėje nevartoti alkoholio. Pasak S. Mekšėno, tai – daugelio metų įdirbis bendraujant su žmonėmis, aiškinant jiems bendruomenės tikslus.

Įrengs paplūdimį

Į redakciją S. Mekšėnas užsuko su šūsnimi sklypo V. Lašo g. 8 sutvarkymo planų. Juose apie 1 ha užima dirbtinis tvenkinys. Pasak bendruomenės pirmininko, jame yra trys šaltiniai, tačiau įtekančių upelių nėra. Vandens telkinys pritaikytas maudytis, šalia numatomas paplūdimys. „Privešime smėlio žiemą, jeigu oro sąlygos leis“, – pasakojo S. Mekšėnas. Numatoma, kad parke dalis (1,8 ha) pievos bus žydinti, o kita dalis (1,1 ha) – šienaujama. Planuojama, kad bent dalyje žydinčios pievos bus pasodintos levandos. Takai planuojami trijų rūšių – skalda, trinkelės ir netgi medinių lentų pagrindas.

Amfiteatre – 2 tūkst. vietų

Planuose – ir amfiteatro pavidalo vieta, skirta koncertų ar renginių žiūrovams. Kad Rokiškiui reikia amfiteatro, nuspręsta apsvarsčius, jog mieste nėra vietos, kurioje galėtų susirinkti daugiau žiūrovų. Apžiūrėti kitų miestų amfiteatrai – Zarasų, Molėtų, Rundalės (Latvija)… S. Mekšėnas planavo, kad žemės sklype V. Lašo gatvėje bus įrengta apie 400 sėdimųjų vietų, o iš viso čia galės tilpti net 2 tūkst. žiūrovų. Amfiteatras suplanuotas ant kalnelio, kuris susiformavo supylus gruntą, gautą kasant tvenkinį. Amfiteatro scena orientuota į šiaurinę pusę, kad žiūrovų neakintų saulė.

Ilsėtis – ir ant gultų, ir sportuojant

Centrinė parko zona turėtų būti įrengta aukščiausioje parko vietoje. Tai – tarsi centrinė parko ašis, iš kurios bet kuria kryptimi lengvai pasiekiami visi parko objektai. Aikštės centre turėtų būti statomas informacinis stulpas arba stendas, nurodant kryptis, kur parke rasti norimas vietas, o galbūt – simbolis ar skulptūra. Aktyvaus poilsio zonoje – vieta dviratininkams ar riedlentininkams su rampomis. Svarstoma įkurdinti vietą mažiau girdėtai sporto rūšiai – padelio tenisui, kuris populiarus Skandinavijos šalyse. Šiam žaidimui reikalingos stiklinės sienos, kad kamuoliukas neišlėktų už ribų. Numatyta ramaus poilsio zona su gultais, aptverta vaikų žaidimų aikštelė. Kaip lokalinės poilsio zonos įvardintos keturios mažos poilsiavietės – čia turėtų būti laužavietės, suoliukai ir stalai. Rokiškio mašinų gamykla esą pasisiūlė padaryti aukurus. Tai puiki vieta savaitgalio vakare ar po darbo šiltuoju metų laiku pasėdėti su šeima prie laužo. Preliminariame projekte numatyta, kad kai kurios vietos parke bus užsodintos sakuromis bei raudonaisiais šermukšniais, tačiau S. Mekšėnas užsiminė, kad žmonės vietoje japoniškųjų sakurų pasiūlė rinktis lietuviškas vyšnias. Svarstoma, kad sveikiau ir praktiškiau kuo daugiau vietos apsodinti spygliuočiais medžiais, pvz., pušelėmis.

Tikimasi šiuolaikiškumo

Mašinų stovėjimo aikštelėje numatytos 63 vietos automobiliams. Prie aikštelės – ir modernus, atitinkantis visus šiuolaikiškumo reikalavimus tualetas. Kitas tualetas numatomas prie didesniojo vandens telkinio. Aptverta palaidų šunų zona, laikinos prekybos vietos, kurios pravers didesnių susibūrimų metu, – taip pat pažymėti plane. Vizualizacijas, kaip visa tai turėtų atrodyti, parengė Vilniaus dailės akademijos studentai. Pasak S. Mekšėno, nebūtinai realybėje visa tai taip ir atrodys, kai kurių studentų fantazija šiek tiek pranoko galimybes, tačiau tikimasi ganėtinai šiuolaikiško varianto.

Prisideda kas kuo gali

Kol kas į šį sklypą investuota 55 tūkst. eurų. Tai – savivaldybės ir bendruomenės lėšos. Pinigai išleisti krūmų bei atliekų šalinimo, tvenkinio kasimo darbams. „Velykalnio“ bendruomenė turi paramos gavėjo statusą, todėl norintieji padėti verslo ar fiziniai subjektai lėšų teritorijos gražinimui gali aukoti. Bendruomenės pirmininkas labai dėkojo verslo įmonėms, kurios Rokiškyje rėmė ir remia ne vieną perspektyvų projektą, – AB „Rokiškio sūris“, AB “Rokiškio mašinų gamykla”, UAB „Duguva“, UAB „Skado medis“, UAB „Rokauta“, UAB „Rokmedis“, UAB „Pandmeta“, Lašų žemės ūkio bendrovė, K. Vanago IĮ, UAB „Aldma“. Šios bendrovės prisideda technika, medžiagomis, žmogiškaisiais resursais. Pvz., UAB „Skado medis“ tiekė medieną, UAB „Rokauta“ savo transportu suvežė smėlį, žvyrą, Lašų žemės ūkio bendrovė davė žemės ūkio technikos, UAB „Duguva“ – virvių, apsauginių tinklų…

Svajoja apie bendruomenės namus

„Velykalnio“ bendruomenės pirmininkas minėjo, kad rugsėjo mėnesį sklype žadama pasodinti medžių, tikėtina, pušų, žiemą būsimam paplūdimiui bus privežta smėlio, o pavasarį turėtų prasidėti rimtesni darbai. Planuose – ir bendruomenės namų statyba, tačiau pastatas į projektą dar nėra įtrauktas. Bendruomenės namams dar turėtų būti skirtas 1 ha plotas. Projekte darbų atlikimo terminai nėra numatyti, bendruomenė ir Rokiškio rajono savivaldybė dar gali šį bei tą koreguoti.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: