Vaikų dienos centras – ne tik vargingiems
Pradėjome kalbėtis apie vaikų dienos centrą. Paprastai manoma, kad tokia paslauga teikiama tik vaikams iš sunkiai besiverčiančių ir socialinių darbuotojų prižiūrimų šeimų. Šiuo atveju situacija kita. „Vaikai gali būti iš vadinamųjų „normalių“ šeimų. Tarkime, tėvai dirba, o vaikai lieka namuose vieni. Tėvai tiesiog pateikia mums prašymą, kad nori, jog vaikai lankytų vaikų dienos centrą, ir mes pagal galimybes juos priimame. Būna, kad kažkurie vaikai ūgteli ir nebenori lankyti dienos centro, išvyksta, atsiranda laisva vieta, ir priimame, jokių privilegijų čia nėra“, – pasakojo I. Rutkauskienė. Vaikų dienos centrą, kuris įsikūręs Vytauto g. 25, Rokiškyje, lanko mokyklinio amžiaus vaikai iki 17 metų. Čia jie ateina po pamokų. Didesnis poreikis – 9–10 metų vaikučiams. Vaikai dienos centre užkandžiauja, tačiau tai nebūna pietūs ar vakarienė, tik užkandžiai, pvz., karšti sumuštiniai. Vaikai ateina iš mokyklos, kur paprastai būna papietavę, bet jiems dar norisi šio to užkąsti. Vaikai dienos centre ruošia pamokas, žaidžia, jiems rengiamos edukacijos, išvykos.
Nepalieka vienų
Neįgaliesiems teikiama socialinės reabilitacijos paslauga. Tam skirta 60 vietų. Dabar visos vietos yra užimtos, nors VšĮ „Jautri širdis“ kviečia šias paslaugas išbandyti ir naujus žmones. „Ši paslauga teikiama darbingo amžiaus asmenims, siekiant padėti integruotis į visuomenę, skatinti mokytis, padėti susirasti darbą. Pradedame nuo socialinių įgūdžių lavinimo. Su jais dirba trys užimtumo specialistai, socialinė darbuotoja, bendradarbiaujame su įvairiomis įstaigomis ir netgi fiziniais asmenimis. Stengiamės įtraukti į darbinę veiklą. Yra ir tokių, kurie įsidarbino, dirba ne visą darbo dieną. Dalis žmonių yra iš Skemų socialinės globos namų grupinio gyvenimo namų. Jie pas mus ateina, kad stiprintų socialinius įgūdžius – leidžia laiką patalpose Vytauto g. 25, ten pramogauja, žaidžia, bendrauja, taip pat labai dažnai vyksta pas žmones, į įvairias įstaigas. Jie man minėjo, kad tebesijaučia kitų stebimi, ne visada jaukiai, tai stengiamės, kad jaustųsi kiek galima laisviau. Be to, būdami pas mus, jie pasijunta, kad tokie yra ne vieni, todėl nesivaržo“, – pasakojo įstaigos vadovė I. Rutkauskienė.
Pranoko lūkesčius
„Startas yra neblogas, žmonių pasitikėjimas tikrai yra. Jeigu atvirai, nesitikėjome, kad paslaugų žmonės norės taip gausiai. Galvojome, kad mus sunkiai atras. Dar nė metų nedirbame, bet jau turime gana nemažai paslaugų gavėjų. Tikimės, kad jų daugės. Padedame susitvarkyti dokumentus, nukreipiame, kur reikia, gelbėjame surasti reikiamus specialistus. Bendraujame su seniūnijų darbuotojais, kitomis socialinėmis įstaigomis. Jeigu žmonės negali patys pas mus atvykti, padedame“, – džiaugėsi pasiekimais I. Rutkauskienė. Paklausėme, ar yra galimybė socialines paslaugas teikti ne tik miesto gyventojams. Įstaigos vadovė patikino, kad tokių žmonių tikrai yra – yra paslaugų gavėjų ir Konstantinavoje, ir netoli Aleksandravėlės, Juodupėje, netoli Kamajų. Stengiamasi išpildyti visus prašymus. Pasak įstaigos direktorės, šiuo metu eilių nėra, paslaugas galima gauti beveik iš karto.
Asmeniniai asistentai dar nepopuliarūs
Asmeninio asistento paslauga įstaigoje taip pat teikiama. Deja, kaip minėjo I. Rutkauskienė, didelio poreikio nėra. Dėl šios paslaugos žmonės kreipiasi nelabai drąsiai. Yra tam tikrų sąlygų – kreiptis šios pagalbos gali fizinę negalią turintis, darbingo amžiaus žmogus. Asmeninis asistentas suteikia individualią pagalbą namuose ir viešojoje aplinkoje, palydėdamas bei komunikuodamas. Pasak I. Rutkauskienės, bent kiek savarankiški žmonės nenoriai kreipiasi tokios pagalbos, tačiau gali būti, kad varžosi, nes Rokiškis – mažas miestas. Galbūt ir atitinkančių reikalavimus nėra tiek daug.
Ne namų tvarkytojai
Didžiausias poreikis – pagalba į namus. Šios paslaugos gavėjų dabar yra apie 170. Dažnai tokia galimybe naudojasi vyresnio amžiaus žmonės. Vis tik I. Rutkauskienė paminėjo, kad nereiktų šios paslaugos painioti su kambarių tvarkytojų darbu. Teikiama paslauga – ne sutvarkyti buitį, o įgalinti paslaugų gavėją imtis veiksmų pačiam. Kambarių tvarkymas – ne socialinė paslauga. Darbuotojai stengiasi kiek įmanoma į tvarkymosi namuose darbus įtraukti ir paslaugos gavėjus. Stengiamasi išlaikyti vyresnio amžiaus žmonių gebėjimus bent kiek pasirūpinti savimi. Pasak I. Rutkauskienės, šios paslaugos gavėjai dažnai turi artimųjų, tačiau jie tik džiaugiasi, kad ligotam tėvukui ar mamai reikia skirti mažiau dėmesio grįžus iš darbų, nes pagalbininkai jau būna su jais pabendravę, pagelbėję apsitvarkyti. Pagalbos į namus paslauga yra kitokia nei slauga namuose. Slaugos atveju tenka rūpintis nebegalinčiu pajudėti, apsitarnauti žmogumi.
Iššūkis gąsdino ir viliojo
Visą laiką kirbėjo klausimas, kas sugalvojo tokį iššūkį – pradėti Rokiškyje šį tą naujo. I. Rutkauskienė paminėjo, kad pati kurį laiką dirbo Socialinės paramos centre ir matė, ko trūksta Rokiškiui, o būtent – pasirinkimo laisvės. „Juk mes patys visada džiaugiamės, kai galime rinktis. Tarkime, kirpėja yra ne viena. Jeigu viena nepatiko, galima eiti kitur. Taip ir čia“, – juokavo įstaigos vadovė. „Dalinomės gerąja patirtimi, važiavome į kitus rajonus ir pamačiau, kad kitur tai jau vyksta. Esu baigusi socialinio darbo studijas Vytauto Didžiojo universitete ir nusprendžiau save skirti būtent šiai veiklai. Mačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tendencijas, kad norima, jog atsirastų kuo daugiau nevyriausybinių organizacijų, kurios teiktų šias paslaugas. Pripažįstu, kad baimės buvo daug. Nežinojome, kaip į mus reaguos, ar klostysis taip, kaip mes norime. Teko įdėti nemažai savo pačios investicijų. Kainavo priemonės, tinklalapio kūrimas, buhalterinės programos. Iš savivaldybės gavome patalpas Vytauto gatvėje, o administracinį pastatą išsinuomojome iš poliklinikos. Manau, vieta pasirinkta gera, nes žmonės, gavę rekomendacijas, iš poliklinikos tiesiai per kiemą pas mus ir atžingsniuoja. Administracinio pastato adresą, tiesa, kiek sunkoka rasti – Juodupės g. 1C, Rokiškis, bet užtenka žinoti, kad jo reikia ieškoti poliklinikos kieme…“ – sakė pašnekovė.
Nekonkuruoja
Paklausta, ar nelaiko konkurentais Rokiškio socialinės paramos centro, I. Rutkauskienė nusišypsojo. „Nelaikau konkurentais. Greičiau kolegomis. Juk tai darbas su žmonėmis. Jis labai sunkus, o viską aprėpti vienam yra gana sunku. Jeigu mažėtų mūsų paslaugų gavėjų, nežinotume, kaip išgyventi, tai galbūt galėtume taip vadinti, bet šiuo atveju darbo tikrai užtenka, tai galiu užtikrinti, kad konkurentai nesame“, – patikino I. Rutkauskienė. Kadangi informacijos viešojoje erdvėje apie VšĮ „Jautri širdis“ veiklą neatrodė gausu, pasiteiravome, iš kur apie jų teikiamas paslaugas sužino paslaugų gavėjai. „Daugiausia iš lūpų į lūpas. Žinoma, informacija buvo dalinamasi per žiniasklaidą, internete, tačiau dabar nemažai paslaugų gavėjų apie mus sužinojo… iš kaimynų, kurie informacinėmis technologijomis mažai naudojasi. Be to, glaudžiai bendradarbiaujame su poliklinika, tai informacijos žmonės gauna ir iš ten. Būna kraštiečių, kurie apskritai nežino, kad yra tokios socialinės paslaugos. Džiaugiuosi, kad dirba atsakingos darbuotojos, kurias rekomenduoja patys paslaugų gavėjai pažįstamiems. Gaila, kad tų pačių žmonių paskirti kitiems tiesiog nebeturime galimybės, bet vis tiek smagu, kai mumis pasitikima“, – džiaugėsi įstaigos vadovė.
Vizijas laiko paslapty
„Turime vizijų į priekį – ir plėstis, ir teikti naujų paslaugų, bet apie tai dalintis nesinori, kol tai nėra apgalvota. Norisi, kad miestas būtų kažkuo išskirtinis. Bendraujame su kitais miestais, pavyzdžiui, Pasvaliu, Biržais, Utena, Prienais, Vilniumi, ir stengiamės perimti patirtį. Iš kiekvieno miesto norisi pasiimti kas geriausia. Noras šį tą keisti atsirado ir iš darbo patirties. Kai nusprendžiau išeiti iš Rokiškio rajono socialinės paramos centro, pranešiau, jog palieku darbo vietą, nes noriu turėti kažką savo. Nusprendžiau pati viena. Tai buvo mano ir šeimos sprendimas. Rokiškio socialinės paramos centre dirbau 7 metus ir esu dėkinga už patirtį. Teko išbandyti įvairius darbus, nuo socialinio darbuotojo padėjėjos iki padalinio vadovės. Gavau patirties ir tada gimė įvairių minčių, ką galima padaryti kitaip. Buvo ir tokių, kurie atkalbinėjo, sakė, kad nieko neišeis, bet buvo komanda, kuri ėjo kartu su manimi. Kai kas galbūt iš prisirišimo nusprendė, kad jeigu aš išeisiu, tai arba eis kartu, arba registruosis Užimtumo tarnyboje“, – papasakojo apie patirtį ir ateities svajones naujų idėjų kupina įstaigos vadovė.
Iškilus netikėtai bėdai – išeitį ras
Kadangi ne kartą teko girdėti, kad dienos socialinės globos ar slaugos paslaugos teikiamos tik darbo dienomis ir tik dienos metu, o kitu laiku pasirūpinti pagalbos reikalingu žmogumi nėra kam, tai VšĮ „Jautri širdis“ teikia pagalbą bet kuriuo metu, jeigu yra poreikis. Tiesa, pasak I. Rutkauskienės, toks poreikis nėra didelis. Galimai viskas atsiremia į pinigus. Paslauga nėra pigi, nes iš biudžeto už tai neapmokama, tačiau kartais situacijos būna tokios, kad tenka iš jų suktis ir taip. I. Rutkauskienė paskatino, esant tokiam poreikiui, kreiptis tiesiogiai į įstaigą ir išeitis tikrai bus rasta.
Realybė – džiaugsmas tarp savų
Užsukome ir į pastatą Vytauto gatvėje. Atėjome pačiu laiku – socialinės reabilitacijos paslaugas gaunantis Jonas kaip tik šventė gimtadienį. Prie stalo vaišes ragavo ir kiti lankytojai, kurie svečius priėmė itin šiltai. Apžiūrėjome patalpas, kur – ir biliardo stalas, ir muzikos instrumentai, ir įvairios priemonės vaikams. O nuoširdaus Jono džiugesio, kad jis yra ne vienas, o būryje jį palaikančių žmonių, buvo neįmanoma nepastebėti…
Projektą iš dalies remia: