Albertas Rokiškio profesinio mokymo centro virėjų rengimo klasėje su specialiąja pedagoge Egle Butėne.

Vyksta bendradarbiavimas

Moksleiviai priimami, Profesinio mokymo centrui bendradarbiaujant su Pedagogine psichologine tarnyba, Rokiškio pagrindine mokykla, Skemų socialinės globos namais. Nors atrodo, kad bedarbių apstu, tačiau kai kurie darbdaviai vis tiek pasigenda motyvuotų darbuotojų. Pasirodo, jais sėkmingai gali tapti ir negalią turintys ugdytiniai. Tiesa, jų būna visokių – vieni labai nori dirbti ir turėti savų pinigų, o kiti mokosi tik kitų stumtelėti, dėl socialinių garantijų ar kitų patogumų. Užtat, sudarius tinkamas sąlygas įsitvirtinti, prisitaikant prie tam tikrų tokių darbuotojų ypatumų, grąža būna ne tik kokybiškai atliktas darbas, bet ir geros darbuotojų emocijos, jausmas, kad padaryta šis tas gero.

Dirba ne vienas

Atrodytų, žmonės be jokių ligų ir sunkumų neranda darbo, o Profesinio mokymo centro mokiniai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių (SUP), jeigu nori, be darbo nelieka. Šiuo metu dirba trys SUP turintys mokiniai: Rasa, Albertas ir Dovilė. Rasa šiuo metu yra stažuotėje Maltoje. Kita sėkmės istorija – buvęs mokinys Martynas. Jis neseniai dirbo AB Rokiškio mašinų gamykloje. Rokiškio profesinio mokymo centro direktorė D. Giedrikienė ir spec. pedagogė E. Butėnė sakė iš pradžių bijojusios dėl jo, tačiau viskas susiklostė gerai. Jis dirbo, užsidirbo pinigų pragyvenimui, turi draugę, nuomojasi su ja butą ir toliau planuoja savo karjerą.

Begalinio nuoširdumo žmonės

Kaip minėjo specialioji pedagogė E. Butėnė, šie ypatingieji mokiniai yra begalinio nuoširdumo žmonės. Štai vienas palaukė ryte mokytojos prie durų ir sveikinasi: „Labas rytas. Kaip išsimiegojot?“ Tiesa, emocijos svyruoja – pavyzdžiui, Albertas, pernai dirbęs restorane „Paršelio rojus“ Šventojoje, o šiemet Rokiškyje, gastrostudijoje „Šaukštas ir šakutė“, būna tai pakylėtas euforijos, tai pesimistiškai nusiteikęs. Vieną kartą jis esą sakęs: „Viskas, nebedirbsiu. Čia ne mano, tikrai ne mano…“ Paklaustas, kodėl taip nusprendė, vyrukas atsakė: „Nes bulves reikia skusti. Aš jau dvi dienas bulves skutu.“ Jam paaiškinta, kad virtuvės šefai tikrai ne nuo direktoriaus darbų pradėjo, o nuo bulvių skutimo, morkų tarkavimo ir pan. „Tau dar gerai, tu bulves skuti, o kiti su šluota vaikšto visą dieną“, – bandė sužadinti pasididžiavimą savo darbu pedagogė. Tada Albertas apsigalvojo ir nusprendė toliau darbuotis. Beje, Rokiškio profesinio mokymo centre vyko respublikinis virėjų profesijos meistriškumo konkursas, kuriame pirmąją vietą užėmė rokiškietė. Mokykla dalyvavo ir projekte „Turiu profesiją, turiu ateitį“ – čia buvo užsiimama ir menine raiška, atvykdavo įvairūs dėstytojai, vyko terapijos.

Priima noriai

Profesinio mokymo centro vadovė minėjo, kad labai džiaugiasi Rokiškio verslininkais, kurie priima minėtus moksleivius. Direktorė D. Giedrikienė sakė: „Rokiškyje darbo jėgos trūksta. Nežinau, kaip būtų, jeigu būtų darbo jėgos perteklius, bet dabar kai kurių profesijų specialistų yra deficitas. Darbdavių mes kiekvieną kartą klausiame, kokių darbuotojų jiems reikia. Mes parenkame, kad mokiniai tam darbui tiktų, nes yra turinčių įvairių savybių.“

Patenka tik neįgalūs

Pagal socialinių įgūdžių programą gali mokytis tik turintieji negalią. Jeigu neturi neįgalumo, tai į šią grupę nepaklius, nes neatitiks programos reikalavimų, kai pateikinės dokumentus per sistemą LAMA BPO. „Per LAMA BPO matome nuasmenintus duomenis ir nežinome, kokie žmonės ateis, su kokiais sunkumais. Rugsėjo mėnesį imame rinkti dokumentus apie jų poreikius, žiūrime, ko jiems reikės. Kaip turėsime dirbti, sprendžia ir Vaiko gerovės komisija. Neįgalieji gali mokytis bet kada, kad ir sulaukę 60 metų, jiems amžius – ne kliūtis. Nuo ateinančio rugsėjo bus formuojama nauja šaltkalvių grupė. Socialinių įgūdžių programa su profesijos įgijimu trunka 3 metus. Kiekvienais metais Profesinio mokymo centras renka tik po vieną naują grupę. Norintys keisti profesiją perstoja. Baigusieji gauna diplomą, iš kurio nėra matyti, kad mokytasi pagal specialiąją programą“, – sakė vadovė.

Motyvuotas vyrukas jau išmoko naudotis daugeliu virtuvės prietaisų.

Centrą sunkiai palieka

Spec. pedagogės E. Butėnės darbas Profesinio mokymo centre prasidėjo nuo projekto, o vėliau ji liko nuolatiniam darbui. „Šie vaikai turi šiltnamio sąlygas, jie gali čia daug gauti. Būna, kad atėję mokytis į profesinio mokymo centrą Kavoliškyje, mokiniai džiaugiasi, kad yra suprasti, priimti, į juos kitoks požiūris, nei buvo mokyklose, kur dažnai jie patirdavo patyčių. Moksleiviai su negalia šioje mokykloje jaučiasi saugiai. Pirmieji trejus metus pasimokiusieji virėjo profesijos ėmė svarstyti, ką reikės daryti toliau, klausė: „Kaip mums reikės gyventi be šio centro?“ Yra kas perstojo mokytis profesijos antrą kartą. Dabar, kurie mokosi pagal šaltkalvio profesinio mokymo programą ir šiais metais mokslą jau baigia, jie ir vėl šneka tą patį, klausia, kokių dar bus profesijų“, – pasakojo ji. Pasak centro atstovių, tokie mokiniai labai socialūs, jiems lengva padėti, nes jie apie savo jausmus ir sunkumus kalba, su jais lengva ir paprasta bendrauti. Šie mokiniai turi savo tinklinio komandą. Jie susiviliojo idėja pertraukas žaisti tinklinį ir tęsia, taip pat vyksta „Naktinio tinklinio“ varžybos.

Darbas – ne dėl pinigų

Su 43 metų Albertu susitinkame virėjų mokymo klasėje. Jis gyvena grupinio gyvenimo namuose Sėlių gatvėje. Prieš tai gyveno Skemų socialinės globos namuose. Albertas vis dar lankosi mokykloje, šiek tiek laiko praleidžia čia, tačiau jau turi darbą gastrostudijoje „Šaukštas ir šakutė“. „Daržoves pjaustau, duoną kepame, darome salotas, ruošiame užsakymus įvairioms progoms, būna, kad bulves skutu. Darbo daug. Darbe – vienos moterys. Pradžioje buvo kažkiek sunkiau, beveik nebendravome. Dabar jau susidraugavome, pasikalbame, kavos atsigeriame. Sunkiausia man buvo su bulvėmis. Ten reikėdavo supilti bulves ir aparatas pats nuskusdavo. Staiga supilu bulves ir aparatas neveikia. Galvoju, kas negerai. Paaiškėjo, kad pripyliau per daug bulvių. Aparatas nuskuta, tik akutes tenka išpjaustyti. Ir morkas tenka valyti, svogūnus, česnakus pjaustyti, faršą reikia sumalti. Džiaugiuosi, kad galiu užsidirbti savo pinigėlių, bet ne jie man svarbiausi, o pati galimybė dirbti, išeiti iš namų, bendrauti, būti naudingam. Už pinigus, kuriuos uždirbau pats savo rankomis, nusipirkau baldus savo kambariui – minkštą kampą, staliuką“, – dalijosi džiaugsmais Albertas.

Kitos Alberto patirtys

„Prieš tai dirbau restorane „Paršelio rojus“ Šventojoje. Ten teko dirbti labai įvairius darbus – sėdėjau ir bare, tvarkiau patalpas, dirbau su pinigais, jeigu reikėdavo, kviesdavau apsaugą. Man ten labai patiko. Svarstau, ar galėčiau ten sugrįžti šią vasarą“, – sugalvoja naują darbo idėją moksleivis. Paklaustas, kokius valgius moka gaminti, jis ėmė vardinti: „Moku pyragą, duoną iškepti, galiu pasidaryti salotas, išsikepti kotletus, išvirti troškinį. Galėčiau ir vienas gyventi, bet dar reikia šiek tiek pasimokyti.“ Kitas Alberto darbinio gyvenimo etapas – kelionė į Italiją. „Man Italijoje patiko makaronai su krevetėmis. Kalbėdavau rusiškai, nes kažkiek moku. Bendravau su šefu per jo padėjėją Romą. Būdavo, kad ir gestais bendravau. Vykdžiau jų nurodymus. Mėgstu keliauti, noriu suprasti kitas šalis. Mane ten vadino Alberto. Iš pradžių nesupratau, kas tas Alberto. Man sakė, kad tai aš, todėl nustebau. Italai labai atsipalaidavę žmonės, susidarė įspūdis, kad jie nieko nedaro“, – džiaugėsi Italijoje patirtais įspūdžiais  vyrukas. E. Butėnė papildė, kad moksleiviai šios išvykos metu ne tik dirbo restorane, bet ir vykdavo į ekskursijas, išvykas.

Albertas pasakojo, kad „Šaukšte ir šakutėje“ dirba laikinai. Nuvykus į jo darbo vietą, vadovė patikino, kad darbas yra nuolatinis. Albertas pjaustė salotas, buvo geros nuotaikos.

Projektą iš dalies remia:

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Šalia
Šalia
2023 14 birželio 22:57

Sėkmės, Albertai Neprarask pasitikėjimo savimi ir žinok – tu gali viską, tik pasitikėk savimi.

Violeta
Violeta
2023 14 birželio 13:45

Sėkmės Albertas. Aš ir mielu noru gričiau į mokykla

Rekomenduojami video: