Įsiliejo naujo kraujo, yra staigmenų
Paprašyta glaustai apibendrinti parodą, Rokiškio tautodailininkų vadovė Birutė Dapkienė sakė, kad joje vyrauja tapyba, nemažai rištinių juostų. Staigmeną pateikė ilgametė tapytoja Birutė Dudėnienė, sukūrusi darbų iš odos. Parodoje taip pat eksponuojami Marinos Kubilienės, Ritos Bukienės, Irenos Stasikėlienės, Aleksandro Spundzevičiaus, Giedriaus Mikalkevičiaus, Lialichan Jagorovos, Marijonos Laimos Mieliauskienės, Vandos Leščiovos, Irinos Kalnietienės, Stefanijos Čypaitės, Violetos Jasinevičienės, Augenijos Ruželienės, Daivos Čypienės, Eriko Čypo, Rasos Janušauskienės, Nerijaus Janušausko, Miglandos Aleksiejienės, Jūratės Deksnienės, Rasos Čypaitės, Alės Deksnienės, Alės Gegelevičienės, Ritos Vaitiekauskienės, Ramunės Černiauskienės, Gitos Kolosovienės, Genės Šimėnienės, B. Dapkienės bei kandidačių į tautodailininkes Giedrės Švedienės ir Linos Kirstukaitės darbai.
Rajono tautodailininkų kūryba rokiškėnams gerai pažįstami iš kitų parodų, mugių, bendruomenių švenčių. Išimtimi galbūt tampa tik G. Švedienė ir L. Kirstukaitė, kurios tebeieško savęs kaip kūrėjos. Joms B. Dapkienė negailėjo šiltų žodžių: „Džiugu, kad yra noras prisijungti, dalyvauti. Dalyvavimas parodose ir pasižiūrėjimas į kaimyno daržą išlavina, praplečia akiratį ir fantaziją.“
Viliojo dailės istorija
Netikėtai Rokiškio tautodailininkų gretose atsidūrusi vilnietė G. Švedienė parodai pristatė aliejumi ant drobės tapytus paveikslus. Ir prie tapybos, ir į tautodailininkų būrį ją atvedė atsitiktinumai. Pasak jos, atėjimas į dailės pasaulį jai pačiai buvo siurprizas, nes iki 2019 m. sausio net pieštuko rankose nelaikė, išskyrus vaikystę ir mokyklinius metus. „Yra žmonių, kurie net paskaitose, seminaruose nepaleidžia iš rankų pieštuko ar parkerio – vis kažką braižo, piešia. Savęs prie tokių nepriskiriu. Bet visuomet domino dailės istorija, labai gailėjausi, kad jos nedėstė mokykloje“, – sakė Giedrė.
Dailės istorijos paieškos baigėsi sėkmingai. 2018 m. pabaigoje sutiktas dailininkas Raimondas Savickas pakvietė ją į savo mokyklą. „Atėjusi žiūriu – visi tapo. Ir man liepė. Po pirmo karto supratau – negaliu sustoti. Tai buvo 2019-ųjų sausis“, – pasakojo būsima tautodailininkė ir pridūrė, kad šioje mokykloje išsipildė ir svajonė susipažinti su dailės istorija.
Pabandė ir patiko
Tų pačių metų rudenį Giedrė įstojo į Justino Vienožinskio dailės mokyklą Vilniuje. Joje susipažino su B. Dapkiene, kuri pakvietė prisijungti prie Rokiškio tautodailininkų. Giedrė nedvejodama sutiko, kadangi save laiko mūsų krašto žmogumi, mat jos seneliai kilę iš Rokiškio.
Dabar, atlikusi savo kūrybos „reviziją“, priskaičiavo 200 tapytų paveikslų. Užtapytų neskaičiuoja. Ataskaitinėje tautodailininkų parodoje eksponuoja 5 paveikslus. Juose – gėlės. Anot Giedrės, pirmaisiais tapymo metais beveik vien jas ir piešė. Šiuo metu gėlės užleidžia vietą kitoms temoms – jūrai, gamtai ir apskritai „tam, ką mato“.
Galbūt ateity atsiras vietos ir žmogui? Menininkė atskleidžia, kad piešti žmogų mokosi specialiai, todėl jau pradeda įveikti „žmonių tapymo baimę“, bet tie darbai dar ne parodos lygio.
Ji galvoja, kad jos istorija padrąsintų kuklius ar abejojančius: „Natūralu, kad galiu tapyti tik laisvalaikiu. Į savo darbus sudedu 20 metų patirtį valstybės tarnyboje ir visą sukauptą energiją. Dabar ją galiu išreikšti drobėje spalvomis. Nors visada mėgau spalvas ir paveikslus, bet niekada negalvojau, kad pati galiu tapti paveikslo ir tapymo proceso dalimi. Tačiau tai įvyko, – tiesiog pabandžiau ir patiko. Manau, esu geras pavyzdys kitiems, jog kiekvienas žmogus gali tapyti, tiesiog reikia pradėti. Ir tai nepriklauso nei nuo amžiaus, nei nuo pasiruošimo.“
Pirmas žingsnis iš Kriaunų
L. Kirstukaitė iš Kriaunų parodoje pristato 6 karpinius iš popieriaus. Pasak jos, buvo metas, kai retkarčiais dairėsi į patyrusias karpytojas, kopijavo jų kūrybą. Tačiau pastebėjusi, jog taip bedirbdama pradeda kartoti svetimus motyvus, liovėsi kopijuoti. Dabar jos karpiniai autoriniai.
Rankdarbiai Linai niekada nebuvo svetimi. Ji studijavo ikimokyklinę pedagogiką, dirbo vaikų darželyje, todėl, nori ar nenori, teko prisiliesti prie rankdarbių, kitų kūrybinių sumanymų. Pirmą kartą „kai ką“ iškarpyti Kriaunų muziejui ją paskatino buvusi šios įstaigos darbuotoja Danguolė Žukauskienė. Įsilaidavusi kurti, Lina surengė parodą Kriaunų bibliotekoje. Jos karpiniais papuošti vietinės parduotuvės langai. Kurti dažniausiai prisėda tik vakare, kai niekas netrukdo, ir prieš šventes. Dalyvavimas ataskaitinėje tautodailininkų parodoje Salų dvare – tai pirmas kartas, kada jos karpiniai demonstruojami ne Kriaunų krašte.
Net kosmetinis remontas – tabu
Ataskaitinė paroda suorganizuota Salų dvare, nes Rokiškio tautodailininkų asociacijai rajono savivaldybė konkurso būdu išnuomojo beveik trečdalį (367,29 kv. m) Salų dvaro. Tikimasi, kad taip bus įveiklintas objektas, dėl kurio gyvybingumo bei paskirties nuolat kyla diskusijų.
Auksarankių darbai parodoje pateikti taip, kad, regis, visai neerzina vietomis apsilaupiusios dvaro sienos ar įskilęs lango stiklas, tačiau neeilinis pastatas sukelia problemų. Jame neplanuojama atlikti net kosmetinį remontą, mat kiekvieną darbą tektų derinti su paveldo specialistais. B. Dapienė atskleidė, su kokiais sunkumais susiduriama paveldui priklausančiame pastate: „Kiekvieno dažo palupimą ar atšokusios plytos priklijavimą reikėtų derinti su Rokiškiu, Rokiškis derintų su Panevėžiu. Matosi, kad kai kur byra tarybinis palikimas, bet nieko negalime judinti. Viską privalu derinti, derinti, derinti… Apsitvarkome minimaliai, kad būtų estetiškiau.“
Neapsiribos vien parodomis
Galvojama apie ateitį. Jau pradedama įrenginėti tautodailės galerija. Anot B. Dapkienės, ji skirsis nuo esančios Rokiškyje. Joje bus „dvariška“ tautodailė, nes vengiama stiliaus išsišokimų. Taip pat numatyta įrengti edukacijų kambarius, o atvažiuojančiųjų su mažyliais lauks mamos ir vaiko kambarys.
Jau gegužės 22 – birželio 12 d. dvare vyks jubiliejinė tautodailininkų darbų paroda, kurioje savo kūrinius eksponuos R. Bukienė, E. Čypas, B. Dudėnienė, L. Jagorova, V. Jasinevičienė, I. Kovalevskis, I. Navickienė, A. Ruželienė, R. Žaliukas.
Taip pat Rokiškio tautodailininkų asociacija parengė projektą ,,Salų dvaro kūrybos ir laisvalaikio rezidencija“. Jis pateiktas Rokiškio rajono vietos veiklos grupei. Preliminari projekto vertė – beveik 108 tūkst. 300 Eur (su PVM). Rajono savivaldybė prisideda iki 5 proc. tinkamų finansuoti projekto dienomis išlaidų ir padengia PVM.
Projektą iš dalies remia:
Šaunuoliai organizatoriai
PAGARBA.