Pradžia – Nojaus laive?
Vilnos vėlimas – vienas seniausių amatų pasaulyje. Legenda pasakoja, kad pirmas veltas kilimas atsirado Nojaus laive. Jame plaukusios avys buvo suvarytos į labai mažus gardus. Vilnos nuo jų šonų krito ant grindų, drėko, buvo trypiamos ir vėlėsi po kojomis. Kai avys paliko laivą, ant grindų pasiliko gulėti šiltas vilnonis kilimas.
Tačiau tai tik legenda. Archeologai pirmų veltų gaminių atsiradimą datuoja VI–V a. pr. Kristų. Surinkę besišeriančių laukinių gyvūnų vilną senovės žmonės gamino pirmuosius primityvius rūbus. Tik praėjus amžiams išmoko verpti, austi, megzti. Į pasaulinę kultūrą veltinis įėjo kaip Eurazijos stepių klajoklių, Tibeto kalnų aviganių, Pamyro, Altajaus, Kaukazo, Karpatų, Balkanų ir kai kurių Azijos šalių išradimas.
Velti paukšteliai – Prezidentūroje
Šiandien naujai atgimstant amatams, nebestebina poreikis įsispirti į šiltą veltos vilnos apavą, kaitrioje pirtyje užsidėti veltą kepurę, o ant išeiginių drabužių užsimesti prašmatnų šaliką, į rankas paimti rankinę. Irgi veltos vilnos. Rankų darbo. Todėl vienintelę, nepakartojamą.
Vilnos vėlimas braunasi ir į seniems laikams nebūdingą nišą. Į vienijančią kalėdinių paukštelių iš vilnos gaminimo akciją „Baltasis paukštis“ Lietuvos žmones pakvietė pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, siekdama suburti visuomenę kūrybiškumui, susitelkimui, bendrystei ir tiesiog smagiam, linksmam užsiėmimui.
Prezidentūrą pasiekė daugiau nei keli tūkstančiai iš vilnos nuveltų kalėdinių paukštelių iš visų 60-ies Lietuvos savivaldybių. Jais išpuoštos eglės vaizdai apskriejo televizijas, spaudos puslapius. Pasibaigus šventėms, dalis paukštelių, kaip gerumo ir vienybės simbolių, toliau pasklis po šalį – bus padovanoti tiems, kurie darbais stiprina ir saugo Lietuvą.
Netikėtai paaiškėjo, ko stinga Rokiškyje
Rokiškėnus akcijai „Baltasis paukštis“ subūrė Rokiškio turizmo ir amatų informacijos centras bei jo specialistė Loreta Araminienė. Pasak jos, gavus kvietimą, teko suktis „greituoju būdu“, nes iki nurodyto termino tebuvo likusi gera savaitė. Kvietimas buvęs skirtas ir mokykloms, dienos centrams, bendruomenėms, šeimoms, tačiau dėl laiko stokos pasirinktas trumpiausias kelias – kreiptasi į tautodailininkus. „Tautodailininkai nuvėlė 31 paukštuką. Tiek iš putplasčio pagamintų „kiaušinių“, reikalingų žaislams kurti, buvo surasta visame Rokiškyje! Jei kam kyla klausimas, kas atsirado pirma – višta ar kiaušinis – tai drąsiai galiu sakyti, kad šiuo atveju – abu viename“, – nuotaikingai pasakoja L. Araminienė ir tarsteli, kad būtų nuvėlę daugiau, jei ne putplasčio „kiaušinių“ deficitas… Beje, iš savivaldybių prašyta atsiųsti tik po 25 paukščius. Kartu su kvietimu atkeliavo ir instrukcija: kokių spalvų vilną naudoti, kaip velti ir ant kokio siūlo pakabinti žaisliukus.
Gaminti kalėdinius papuošimus ėmėsi keletas Rokiškio tautodailininkų: Nijolė Adamonienė, Alė ir Kęstutis Deksniai, Lolita Gavėnavičienė, Irina Kalnietienė bei Danutė Stočkuvienė.
„Gimtasis…“ pasidomėjo, kokia mintis pirmiausiai kilo išgirdus tokį pasiūlymą, ar televizijos reportažuose, nuotraukose iš Prezidentūros spėjo pamatyti savuosius paukštelius, o gal panašią eglutę puošia ir savuose namuose?
Velti paukštukai populiarėja
„Kokia pirmoji mintis atėjo į galvą? Žinoma, kad dalyvausiu. Puolėme su entuziazmu, – pirmąją reakciją apibūdina Alė Deksnienė. – Prie vėlimo prisidėjo ir vyras Kęstutis, bet visa apdaila atiteko man. Nuvėlėme 7 paukštelius.“ Per televiziją matytuose trumpuose reportažuose ir nuotraukose iš Prezidentūros gausybėje paukštukų sunku buvo pastabėti savuosius, bet, pasak Alės, vieną atpažino pagal galvoje įsmeigtą plunksnelę.
Pernai ir Deksnių namuose stovėjo veltais žaisliukais papuošta eglutė, tik vietoje paukščių kabėjo avytės, arkliukai, gilutės…
Kūrėja pastebėjo tendenciją – pastaruoju metu velti paukšteliai išpopuliarėjo: „Skambina daug norinčiųjų užsisakyti edukacijas. Kvietė panevėžiečiai, kupiškėnai, Antazavės dvaro dirbtuvės. Paukšteliai gražūs, juos nesudėtinga nuvelti ir neturint patirties. Su dideliu entuziazmu juos vėlė Skemų socialinės globos namų grupinio gyvenimo namų gyventojai. Jiems buvo labai įdomu, o tada ir vedėjui lengva.“ Be to, paukšteliais susidomi daugelis pirkėjų – prie veltinių užsisako ir porą sparnuotų žaisliukų.
Kūrė tik baltus
Danutė Stočkuvienė į Prezidentūrą „nuskraidino“ 6 paukščius. „Man labai smagu žiūrėti į šią eglę. Nuomonių girdžiu visokių, bet mane jie džiugina. Šią užduotį supratau taip – turi atskristi baltoji paukštė, todėl ir mano sukurti paukšteliai yra balti balti, tik snapelis tamsesnis. Prieš 5 metus mano eglė irgi buvo papuošta vien paukščiais – zylėmis, sniegenomis ir žvirbliukais“, – romantiškai apie užduotį kalbėjo Danutė, vėlimo išmokiusi ir savo dukras.
Suvaldyta fantazija prasivežė kitur
„Labai patiko prisidėti prie idėjos. Smagu, kad pakvietė, kad ten kažkas mano yra, – atskleidžia Irina Kalnietienė. – Vienam paukščiui nuvelti prireikė 2,5–3 valandų. Iš viso nuvėliau 10.“ Ir prasitaria, kad reikėjo darbuotis pagal instrukciją, pridėtą prie kvietimo, taigi teko suvaldyti fantaziją. Veldama taip, kaip pati nori, per duotą laiką būtų nuvėlusi galbūt tik porą paukščių. Pasak Irinos, šiuo metu ji užkibo „ant paukščių“ ir jau nusivėlė pelėdą, žąsiną ir zylutę. Daug į juos įdėta darbo. Smagiausia, kad jie sukurti taip, kaip pačiai patinka.
Pavyko
„Ar pavyks padaryti gražiai? Visgi Rokiškiui atstovauju…“ – tokia pirma mintis kilo Lolitai Gavėnavičienei. Šalia buvusią keturmetę anūkę labiausiai sudomino putplasčio „kiaušiniai“, tad pasipylė klausimai, kas čia ir ką darys, o prie vėlimo adatų močiutė jos neprileido… Lolita dirba Rokiškio psichiatrijos ligoninėje socialine darbuotoja, tad ir pacientes pamoko velti. Jų rankoms paklūsta veliamos gėlės ir kitos malonios smulkmenos, netgi pirties kepurės.
Pernai tautodailininkės namuose ant eglutės kabėjo velti raudoni burbulai, išsiuvinėti sidabro spalvos blizgučiais, o reportažuose Prezidentūrai skirtų 4 paukštelių Lolita gerai neįžiūrėjo, tik pagal spalvas nuspėjo – „lyg ir matėsi“.
Atpažino reportažuose, nes… „nusižengė“ instrukcijai
„Taip, atpažinau, nes manieji išskirtiniai, – kvatojosi Nijolė Adamonienė. – Du nuvėliau su atskiromis galvytėmis (ne taip, kaip instrukcijoje parašyta). Kitus du nuvėliau jau pažiūrėjusi pridėtą video. Man išėjo margiukai – į baltą vilną įvėliau gelsvų ir rudų plunksnelių.“
Kvietimas dalyvauti akcijoje ją maloniai nudžiugino: „Iškart sutikau, juk savo darbu prisidėsiu ir prie Prezidentūros aplinkos papuošimo.“
Projektą iš dalies remia: