– Kaip pradėjot ūkininkauti?
Saulius: – Dirbau valdiškame darbe ir po truputį dirbau sau. Kol dar nebuvo jokio postūmio, nebuvo šeimos, viskas buvo lengva ir paprasta. Paskui, kai susipažinom su Vaida, susituokėm, pagalvojom, kad arba imamės ūkio, arba visai paliekam kaimą. Ir pasiėmėm didesnę dalį ūkio.
– Tai žemę turėjot ar pirkot?
Saulius: – Dalį turėjau, dalį pirkau, dalį nuomojamės iš valstybės – 25 metų ilgalaikė nuoma. Dar iš žmonių nuomojamės. Yra tokių žmonių, kurie turi žemės, bet jos nedirba, ji dirvonuoja – čia didžiausia bėda. Imi apleistas valdiškas žemes, kerti krūmus, paleidi gyvulius ir viskas susitvarko.
– Kiek dabar žemės turit?
Saulius: – Iš viso apie 95 ha.
– O gyvulių?
Saulius: – Dabar 56. Mėsiniai. Pieno kainos smunka, tai pieno ūkiai atrodo nebeperspektyvūs. O mėsinių galvijų rinka platesnė, gali ir užsieniui pasiūlyti, jeigu užsiveisi didesnę bandą. Pieno ūkiui reikia fermų, pastatų, didelių investicijų, jaunam žmogui sunkiau tuos pinigus paimti. O mėsiniams galvijams svarbu, kad būtų kur ganytis, kad būtų pastogė, šiaudų pakratyta. Tik ūkininkui, augintojui reikia „sportuoti“ kiekvieną dieną: eiti, eiti, eiti… Dabar kartais apie 40 tūkstančių žingsnių per dieną nueinam, ypač kai ganyklas reikia aptverti. Kai šienavimas, tai tą mėnesį daugiau traktoriuj prasėdi, bet tuomet stengies dideles statines vandens paruošt, ėdalo, kad tik kuo mažiau reiktų judėjimo. Tada jau visi keturi traktoriai paruošti, prie kurių sukabinti šienapjovė, vartytuvas, presas ir plėvelės vyniotuvas – paeiliui kuri ir važiuoji. Šiemet žolės buvo mažai, tai sunkiau, daugiau investicijų reikėjo, daugiau kuro išdeginta. Dabar, atrodo, drėgmės yra, o pavasarį nežinia kas bus. Jei nebus drėgmės, nebus ir žolės. Stengiamės šerti natūraliais pašarais, kad pievos būtų kuo natūralesnės.
Turim keletą veislinių limuzinų, mišrūnų angusų, „belgių“ karvių, bet jos kergiamos su angusų mišrūnais ir jų palikuonys jau būna geri. O gerumą matai pagal gyvulį, jo formą, raumeningumą. Stengsimės kada nors išsigryninti bandą, bet taip greitai nepavyksta – reikalauja didesnių investicijų.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“