Gestų kalbos vertėja Toma Matuliauskienė: „Toks ženklas reiškia žodį „Rokiškis.“ V. Bičiūnaitės nuotr.

Statistika

Rokiškio rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus duomenimis, rajone yra 16 neprigirdinčių ir kurčiųjų suaugusiųjų. Iš jų dirba tik vienas. Rokiškio mokyklose mokosi trys vaikai, turintys klausos sutrikimų. Dar du vaikai mokosi Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokykloje.

Iš viso Lietuvoje gyvena apie 6 tūkst. kurčiųjų bei neprigirdinčiųjų, jiems gelbsti 115 gestų kalbos vertėjų.

Dažniausiai dirba ne kabinete

Lietuvių gestų kalbos vertimo centro Panevėžio teritorinio skyriaus Rokiškio padalinio gestų kalbos vertėja Toma Matuliauskienė darbo kabinete J. Gruodžio g. 37 užsibūna retai, nors grafikas rodo, kad dirbama po keletą valandų kasdien. Jos pagalbos prireikia tiek klausos negalią turintiems žmonėms, tiek institucijoms. Darbo diena klostosi įvairiai – kai kurie vizitai būna suplanuoti, tačiau daugiausiai neplanuotų, tenka išvykti ir po darbo.

Iš jos aptarnaujamų žmonių penki yra nuolatiniai, jų amžius nuo 28 iki 45 metų. Kad reikia pagalbos, klientai praneša žinute, per „Skype“ programą arba tiesiog ateina į kabinetą. Ta pagalba labai įvairi. „Tenka ir vaiko dainas mamytei išversti, ir vykti į teismą, policiją, ligoninės priimamąjį, polikliniką ar elektroninių prekių parduotuvę, autobusų stotyje padėti nusipirkti bilietą, kai nėra tiesioginio maršruto. Pavyzdžiui, jeigu šeima turi girdintį vaiką, kartu dalyvauju tėvų susirinkimuose, mokyklos renginiuose – aš esu jų ausys“, – paaiškina Toma. Moksleiviams tokios paslaugos neprireikia, nes jie lanko specialiąsias mokyklas Panevėžyje, Kaune ir Vilniuje.

(Daugiau – šeštadienio „Gimtajame…“)

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: