– Ar laikas nors kiek pakeitė sentikių tradicijas?
– Mūsų tradicijos nė kiek nekinta. Nuo lapkričio 28 iki sausio 7 d. laikomės griežto pasninko. Jo metu trečiadieniais ir penktadieniais negalima valgyti žuvies. Apskritai pasninko metu daugiau laiko skiriama maisto ruošimui, nes verdamos košės, valgiai iš bulvių ir grybų. Sausio 6 d. mums Kūčios („Sočelnik“). Per jas būtina laikytis ypač griežto pasninko – galima valgyti tik kūčiukus su pasaldintu vandeniu, jį saldiname medumi. Taip pat pasigaminame kisieliaus iš avižų dribsnių.
Išlaikytos ir kalėdojimo tradicijos. Kalėdotojai (giedotojai) lanko namus tų sentikių, kurie kviečiasi. Kalėdotojai atneša šventę į namus. Kalėdojama vieną savaitę – nuo sausio 7 iki 14 d. Rokiškėnai lankosi ir kaimyniniuose Kupiškio bei Biržų rajonuose, nes ten vienkiemiuose gyvena mūsų tikėjimą išpažįstančių senyvų žmonių. Jų nedaug, tačiau jie nori išlaikyti senąsias tradicijas, todėl kviečiasi giedotojus.
– Didžiuosiuose prekybos centruose jau nuo lapkričio pradžios galima išvysti daugybę blizgučių, puošmenų ir kitokių šventinių atributų. Ar toks pasaulietinis prieššventinis šurmulys neišmuša iš Jums įprasto ritmo?
– Mano manymu, prekyba puošmenimis prasideda per anksti, bet mums ji netrukdo, nes būname susikaupę pasninkui. Eglutė nesusieta su mūsų tikėjimu, ją žmonės puošia sava nuožiūra. Ji svarbesnė sutinkant Senuosius Naujuosius metus, t. y. sausio 14 d. Bet įprastai ją papuošiame prieš sausio 1 d.
– Ko palinkėtumėte šv. Kalėdų proga?
– Tikintiesiems ir jų šeimoms linkiu stiprybės, sveikatos, tikėjimo.
– Dėkoju už pokalbį.
P. S. Kazkodel pamirsote pamineti, jog katalikai kaledavot irgi vaiksto. Ir pabandyk pasiulyti ko kito vietoj pinigu. Zvilgsniu suvalgis. Ir tai zinau is tokiu pat kaimyniu kaip ir jus.
Netiesa, kad be kvietimo nevažiuoja. Girdėjau, kad atvažiuoja ir nekviesti, kas kartais sukelia pensininkams ir šiaip mažai pasiturintiems žmonėms papildomų finansinių sunkumų.
Bonkei ant stalo pinigu uztenka, o giedotojam jau nera ka duot? O gal nematete kas buna parduotuvese per sventes? Pilnos tases ir dar trys vezimeliai prikimsti produktu. Bet o kaip gi finansiniai sunkumai kaip Jus issireiskete? Tam yra telefonas – paskambini ir atsisakai ir nereikes stoveti perkreiptu veidu tarpduri priimant atejusiuju giedotoju. Niekas ant keliu nemaldauja priimti. Visus metus tam yra pasiruosti, ne paskutine sekunde reikia uz pinigines griebtis. Pati tikiu Dievu ir giedotojus priimu ir neaimanuoju. Tikram tikinciajam tokiu klausimu kaip “ko cia atejote” nekyla. Siaip siulau pasidometi, kam ir kodel giedotojai vaiksto po namus ir juose gieda.
Gerbiamoji, nereikia pilti į vieną duobę riešutų ir pamazgų. Kalbu apie pensininkus ir bedarbius, kurie vos galą su galu suveda, o ne apie tuos, kurie su “pilnom tasem ir dar trys vezimeliais prikimstu produktu”. Pas juos greičiausiai be kvietimo ir nevažiuoja, o važiuoja pas tuos, kurie neturi drąsos atsisakyti.
Niekas nepades, jei liezuvio neturi atsisakyti. Tik pletkus uz akiu laidyti drasus. Geros dienos.
Labai ačiū už patarimą, būtinai perduosiu. Bet tai iš esmės nesprendžia problemos, jei viešai skelbiama, kad važiuojama tik pagal išankstinį susitarimą ir kvietimą, tai normalu tikėtis, kad jeigu žmogus neskambino ir nekvietė, tai pas jį niekas nevažiuos. O čia – chop – skambutis į duris, nelaukti sviečiai įsibrauna į namus net batų nenusiavę. Kaip į tai reguoti? Parapijiečių lankymas – tai svenkintinas dalykas, bet kažkodėl jis čia vyksta tokia formą, kai už apsilankymą reikia sumokėti, o ne įprastų metų metu.
Visose parapijose tas pats. Eina kiekvienais metais pagal ta pati sarasa, o mes jau tarpusavy susiskambiname, kad pasiruosti zvakes uzdegti. Nezinau apie kokius cia zmones kalbate, pas ka taip netiketai isibrove. Mes visi vieni kitus pazistame ir kiekvienais metais vaikstoma taip pat. Buna gi kad zmones viena karta pasikviecia, maloniai priima, o jau kai uzeina giedotojai kitais metais “o mes jusu nelaukeme”. Niekas po simta kartu neklaus “ar pas jus eiti siais metais, ar ne?”. Yra zmoniu kurie duru nedaro, taip demonstratyviai parodydami, kad nelaukiu jusu. O del batu tai… Nu tai kilimus susivyniokite, laikrascius patieskite. Zinote, nera lengvai is… Skaityti daugiau »
Nesupratau, kaip tai po šimtą kartų klausinėti, „ar pas jus eiti siais metais, ar ne?“? Jei žmogus neskambino ir nekvietė, reikškia niekas ten jūsų nelaukia, t.y. nevažiuoti.
Nesuprantu kodel vyksta gincas.Rasykite drasiai kas cia per kaimynas pas kuri nereikia eiti.Kam tos paslaptys.Jei tokia kose uzvirete.Kam reikia tas padarys isvadas ir neis sventint jo ikonu. Matyt katalikai daugiau ismano apie svetimos religijos tradicijas…
Ką jūs prisiknisot prie šitų staravieru,palikit juos ramibei.Žiurekit kiek vienas save,nepatenkintų buvo ir bus.Kamynas gal vaikšto po būtus ir tikrina kas kur kojas nenuvalo ar batų nenusiauna.
Tai tegu kunigui paskambina ir atsisako. Juk ne pirmus metus vaiksto, jei jau iskilo problema tokia. O kai neateona giedotojai, tai zyzia, ko nebuvote. Gal tik jusu tokia viena kaimynka nepatenkinta, visur kitur laukia giedotoju. As irgi ju laukia kiekvienais metais. Sventina ikona ir gyvenu su Dievo palaima. O kiek jau nepatenkintu kataliku del savo kunigo, tai ojoj istoriju prisiklausau. Ir pinigu duok ir tam, ir anam. Ir nera nei galo nei krasto. Gal is pradziu saviskius parapijiecius pamokykite o veliau i kita religija liezuvi kiskite.
Klausimas buvo labai paprastas ir aiškus – jeigu viešai skelbiama, kad giedoriai lanko (tik) tuos parapijiečius, kurie iš anksto kviečiasi, tai ko jie važiuoja pas tuos, kurie nekviečia ir jų nelaukia. Bet matyt čia atsakymo nebus.
Tai pasakykite pas ka nekviesti atvaziavo, pas tuos daugiau nebevaziuos. Stai jums paprastas atsakymas i Jusu paprasta klausima. Kodel kaimynui drasu pasakyti apie kazkokias tai nuoskaudas, o kaip kunigui – drasa isgaravo? Ar jie kazkokie taii kitokie zmones? Negraziai elgiasi musu sentike, oi negraziai. Skundziasi kaimynui o kunigas lieka kaltas. Pasakys ir niekas nebevaziuos. Anokia problema.
O jums neatrodo keista, kad reikia kažkur skambinti ir atsisakinėti paslaugos, kurios šiaip jau žmogus net nebuvo užsakęs.
Tai geriau butu viena karta atsisakyti, nei 100 skustis. Buna, kad kaimyne atsako uz kaimyne kuri gal ir nekviete. Pvz “uzeikite pas Stasia, ji kalbejo, kad noretu jus priimti”. Viena kitos nesuprato, o kunigas kaltas. Juk imanoma pasakyti “kunigeli, manes nebus namuose, neikite”, “kunigeli, siais metais blogai su finansais”. Pas katalikus pinigu suma yra nustatinejama, o pas sentikius kiek davete, tiek aciu. Jauciate skirtuma? Nera tarifu. Kas kaltas, kad zmogus atiduoda paskutinius pinigelius ir poto verkia, kad “apiplese” kunigas. Dar karta pakartosiu gerbiamasis, yra telefonai, galima pasakyti, kad siais metais negalite priimti ir pan. Niekas nebalados is metu i metus… Skaityti daugiau »
Mieloji, jūs ženkliai nesuprantate arnenorite suprasti keistos situacijos – patys sakote, kad važiuojate TIK pagal kvietimą, kitų neliečiate, o realiai važiuojate ir pas tuos, kurie jūsų nekvietė. Tai kodėl tas, kuris jūsų nekvietė, turi dabar skambinti ir sakyti papildomai, kad pas jį nevažiuotų. Keistas bendravimas, švelniai tariant.
As niekur nevaziuoju, as priimu giedotojus.
Tai paskelbkite viesai, pas ka ten taip niekviestai atvaziavo musu giedotojai? Ir dar karta kartoju, ar jus TIKRAI zinote, jog pas jusu pazistamus atvaziavo nekviesti? Gal taip tik jums pasake, jog nekviete?
Atsiprašau, neturėjau omeny jūs asmeniškai (nors keita, iš kur jūs tada žinote (pati rašėte) apie tai, kad važiuojama “kiekvienais metais pagal TA PATI SARASA”). O dėl giedorių apsilankymo, tai tikrai žinau, kad niekas jų nekvietė, ir taip vyksta toli gražu ne pirmą kartą. Kitaip nebučiau čia rašęs ir gaišęs laiko.
Nes jau nebe pirmus metus priimu ir aisku, bendrauju, todel zinau. Bet ir patirtis rodo kaip is metu i metus buna. Tada pone, jei jau taip realiai isejo, tegu zmogus paskambina ir atsisako. Dar karta kartoju, jei jau realiai taip atsitiko. Parasykite jus anonimiskai pirmininkei, jei pati jusu kaimyne bijo. Esame gi civilizuoti zmones. Kokiame cia bent mieste? Nes Rokiskenus sentikius beveik visus pazistu kurie priima ir nei vienas negirdejau kad skustusi. Gal kas is kaimu?
Dėkui už informaciją,aš perduosiu kad pas jusu kaimynė daugiau nebevažiuotu kaledavot.
Čia atsakimo gal ir nebus,nes rimti žmonės kreipiasi asmeniškai i kunigą.O bailiai tik sms per laikraštį moka parašyti,juokdaris.Ir dar isibrovimo atveju kaip jūs minejot yra kviečiama policija jei dar nežinojot.
Ir aš girdėjau ne kartą,kad nekviesti važiuoja,nors visur skelbiasi,kad važiuoja tik pagal kvietimą. Nors žmogus tikisi,kad jei neskambino ir nekvietė, kad jį paliks ramybėje. Kam tada apgaudinėti žmones ir sakyti,kad tie,kas nori kad juos aplankytų ,iš anksto skambintų. O jei nepakviestiems dar permažai sumokama jų akimis,tai dar kreivai žiūri. Tai ko tada išvis važiuoja? Pamenu, senesni žmonės sakydavo, kad už ačiū giedodavo.
Katalikai irgi uz aciu giedoja? Ir apie “kreivai ziuri” tai cia jusu kataliku kunigelis taip ziuri.
Skaitau ir stebiuosi. Kažkokia keista logika siūloma: skambinti šventikui ir sakyti, kad giedoriai nevažiuotų, nors interviu ir kitur viešai aiškiai pasakyta, kad giedoriai lankosi tik pagal išankstinį kvietimą. Čia jau panašu į psichologinę prievartą, o ne dvasios malonės suteikimą, nes smagiau skambinti ir kviesti, negu skambinti ir aiškintis ir sakyti, kad nevažiuotų.
Dievuleliau, tai ka cia taip giedoriai musu nuskriaude? Sakykite varda, pavarde ir jei taip atsitiko, jie kojos ten nebekels. Busiu misiose, perduosiu kad yra vienas nuskriaustasis gyvenimu ir nereikes kelti nepasitenkinimo. O gal Kaimynas realiai yra kunigo arba pirmininkes kaimyne? Kiek metu pas mane kaledoja, kiek pas kitus, niekad negirdejau kad pas kazka nekviesti ateitu. Matyt cia Kaimyno uztarejai atejo. Kaip tai katalikas Ąžuolas ir Skaitytojas gali zinoti ir girdeti tokias informacijas? Ar tik nebusite pati ta sentike, ar jos sunus, dukra? M? Geda. Baigiu sia diskusija. Nes “girdejau, kad ateina” tai ne argumentas tersti giedotojus.
Skaitau ir stebiuosi jūsų keistai logikai, žmogus turi skambinti ir sakyti, kad giedoriai nevažiuotų, nors jis jų ir nekvietė ir į jokį lankytinų asmenų sąrašą nebuvo užsirašęs. Kažkaip čia galai nesueina jūsų karalystėje.
Tai kartoju gal simtaji karta, viesinkite varda, pavarde. Kaip dabar atsirinkti is 40 ir daugiauu seimu pas ka taip nekviesti atvaziavo giedotojai?
Gerbiamieji, o kam jums dabar vardai ir adresai, šiemet traukinys jau nuvažiavo. Kitais metais tegu važiuoja griežtai pagal kvietusiųjų sąrašą, kaip viešai skelbiate, ir nebus tų ploblemų. Gražios dienos.
Jūsų pirmas komentaras buvo sausio 7 dieną,o kaledot pradėjo tik sausio 8.Tai kaip jie galėjo pas jus ir pas visus kitus užeiti nekviesti jei dar net nebuvo pradėja kaledavot.O problema esate tik jus vienas iš 50 žmonių.
Adresuokite ne man siuos zodzius. As tokia pat priiminetoja. As Priimu o ne kaledavoju. Geros dienos.