Obelių bibliotekoje Danutė (trečia iš dešinės) kartu su bibliotekininkėmis pristatė naujas knygeles Obelių gimnazijos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriaus „Drugelių“ grupei. V. Bičiūnaitės

Lietuvoje – ketvirtą kartą, Rokiškyje – pirmą

Nuo 2019 metų VšĮ SOPA Lietuvoje organizuoja projektą „DUOday“. Šios iniciatyvos metu įmonės ir organizacijos visame pasaulyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas, darbo roles – „šešėliuoti“. „Duo“ lotynų kalboje reiškia „du“. Šią dieną tūkstančiai duetų, kuriuos sudaro neįgalieji ir įmonės darbuotojas, praleidžia kartu. Žmonės su negalia susipažįsta su įmone iš vidaus, išbando įprastas darbuotojų užduotis, dalyvauja susitikimuose, bendrauja su kolegomis. Ši iniciatyva nusižiūrėta iš Belgijos.

Šįmet gegužės 25 d. Lietuvoje jau ketvirtą kartą vyko „DUOday“. Jau žinoma ir sėkmės istorijų, kai „DUOday“ metu ,,pasimatavę“ pozicijas, žmonės pasilieka dirbti.

Per „DUOday“ neįgalusis visą darbo dieną praleidžia pasirinktoje organizacijoje: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu. Šiais metais siūlytos labai skirtingos profesijos bei rolės – nuo skambučių centro darbuotojų, bibliotekininkų, muziejaus darbuotojų, trenerių, švietimo įstaigos darbuotojų apskaitininkų, produktų komplektuotojų iki direktorių. Dalyvavo tokios organizacijos kaip „Swedbank“, „Yara Lietuva“, „Rimi Lietuva“, „Decathlon“, „Telia Lietuva“, „Biržų duona“, „Grūstė“, Lietuvos prezidentūra, Lietuvos oro uostai, Lietuvos paštas, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei daugelis kitų.

Matuotis profesiją pasiūlė apvalus skaičius darbdavių

Šiais metais iniciatyva, be Rokiškio, vyko dar septyniolikoje Lietuvos miestų. Mūsų rajonas šiame sąraše atsidūrė pirmą kartą – iniciatyvos ėmėsi Rokiškio socialinės paramos centras (SPC). Savo jėgas sujungė penkiolika žmonių su negalia atstovaujančios organizacijos ir dešimt darbdavių – nuo Rokiškio miesto iki Jūžintuose bei Obeliuose įsikūrusių įstaigų.

Vienai dienai priimti neįgaliuosius sutiko arba pasisiūlė tokios organizacijos kaip Rokiškio kūno kultūros ir sporto centras, „Rokiškio mėsinė“, Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos senelių globos namai, Krašto muziejus, Laisvės kovų istorijos muziejus Obeliuose, Juozo Keliuočio viešoji biblioteka, Obelių ir Antanašės filialai, Rokiškio baseinas, Kamajų Antano Strazdo gimnazija bei kiti.

Išbandyti ir šviesti

Jurgita Kuprytė, socialinės įdarbinimo agentūros SOPA, 2019 metais į Lietuvą atvežusios tarptautinę „DUOday“ iniciatyvą, vadovė pabrėžia, kad projektas turi du tikslus: „Žmonės su negalia skirtingose organizacijose gali nors vieną dieną išbandyti įvairias profesijas, taip pat šviečiame visuomenę, darbdavius apie žmonių su negalia gebėjimus, apie tai, kad jų daugiau galėtų dalyvauti darbo rinkoje.“

Iniciatyva sėkmingai įleido šaknis Lietuvoje, šiais metais visoje Lietuvoje darbavosi beveik 400 duetų. „Iš pradžių „DUOday“ aktyviau palaikė tarptautinės organizacijos Vilniuje, dabar įsitraukia vis daugiau darbdavių mažesniuose miesteliuose, lietuviško kapitalo bei valstybinių įmonių, – sako ji. – Tikime, kad ateityje tai virs žmonėms su negalia pritaikytomis darbo vietomis.“

Suka įdarbinimo link

Balandžio 1 d. Užimtumo tarnybos duomenimis, iš viso registruota per 12 tūkstančių šiuo metu nedirbančių žmonių su negalia. Lietuvos neįgaliųjų įdarbinimo skaičiai yra žemesni negu Europos Sąjungos šalių vidurkis, todėl „DUOday“ yra mūsų šaliai itin svarbi iniciatyva. Taip tvirtina Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Eglė Čaplikienė: „Džiaugiamės, kad šiais metais „DUOday“ iniciatyva plečiasi ir į kitus regionus, kad mažesnių miestų dalyviai gali išbandyti savo jėgas atviroje darbo rinkoje, susipažinti su skirtingomis profesijoms, o gal net įsidarbinti. Mūsų organizuojamų „Jokio skirtumo“ kontaktų mugių metu regionuose dažniausiai įvardijamas darbdavių trikdis, kodėl visgi nėra „jokio skirtumo“ įdarbinti darbuotoją su ar be negalios, yra nežinia, natūrali baimė. Ir „DUOday“ iniciatyva tą baimę pakeičia supratimu.“

Projektą iš dalies remia:

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: