Direktorė Elona Adomavičienė (dešinėje) ir Krizių centro socialinė darbuotoja Danguolė Kubilienė. V. Bičiūnaitės nuotr.

Įstaigos istorija paženklinta nuolatinėmis permainomis

Apie Obelių socialinių paslaugų namus (SPN) kalbamės su jų direktore Elona Adomavičiene. Kad būtų aiškiau, ji pradeda nuo pastato istorijos, kuri siekia 1959 m. Tuomet čia įsikūrė vaikų globos namai. Bėgant dešimtmečiams, keitėsi įstaigos pavadinimas ir pavaldumas. Vienoje pastato dalyje vaikai mokėsi, kitoje – gyveno.

2014 m. užgriuvo institucinės globos pertvarka, kurios tikslas – siekti, kad vaikas augtų biologinėje šeimoje arba bent jau įtėvių ar globėjų šeimose. Vaikų globos namuose jau 2000 m. vienos šeimos atžalos nebebūdavo išskirstomos ir gyveno šeimynomis.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. šiame pastate vaikų globos namų nebeliko. Tokią pertvarką obeliečiai įgyvendino pirmieji Panevėžio regione. Dabar vaikai gyvena šeimynomis bendruomeniniuose vaikų globos namuose. Jie įrengti individualiuose gyvenamuosiuose namuose. Vienas toks namas stovi Rokiškyje ir du – Obeliuose. Jie  pavaldūs Obelių SPN.

Vykstant pertvarkai, buvo aišku – reikia mąstyti, kokios naujos socialinės paslaugos bus teikiamos laisvose patalpose, kitaip tariant, teko įveiklinti pastatą.

Priklauso, bet dirba kitur

Dabar Obelių SPN sudaro devyni padaliniai. Tačiau ne visi fiziškai įsikūrę Obeliuose. Atskirą padalinį sudaro Šeimos ir vaiko gerovės skyriai. Jie veikia seniūnijose,  fiziškai tų darbuotojų ir paslaugų gavėjų šiame pastate nėra. Dirba 5 atvejo vadybininkai ir 13 socialinių darbuotojų, jų darbo vietos seniūnijose, tik Rokiškio miesto ir Rokiškio kaimiškosios seniūnijos socialiniai darbuotojai dirba rajono savivaldybės pastate. Paslaugas gauna apie 170 šeimų, kuriose auga daugiau kaip 300 vaikų. Anksčiau Šeimos ir vaiko gerovės skyrius priklausė Rokiškio socialinės paramos centrui.

2022 m. įkurtas Globos centras veikia Rokiškyje, Vytauto g. 25. Kadangi einama prie to, kad paslaugos vaikams ir šeimai būtų teikiamos vienoje institucijoje, darbuotojai į jį buvo perkelti iš Rokiškio socialinės paramos centro. Globos centre paslaugas teikia 3 budintys globėjai, trumpalaikę ir ilgalaikę globą galintis teikti globėjas. Jie dirba su šeimose ir šeimynose globojamais vaikais, teikia pagalbą globėjams, veda mokymus, ruošia naujus globėjus. Globos centras liko Rokiškio mieste, nes ten gyventojams lengviau, paprasčiau jį pasiekti, surasti.

Ilgiau čia gyvenančios moterys užsiaugina savų daržovių. Taip jų daržas atrodė gegužės pabaigoje

Po vienu stogu – socialinės paslaugos ir kultūra

„Gyvai“ Obelių SPN veikia Krizių centras, 25 vietas turintis Vaikų dienos centras, Savarankiško gyvenimo namai, teikiama palydėjimo paslauga ir gyvena ukrainiečiai (iš jų 16 – Obeliuose, 8 – Rokiškyje).

Taip pat veikia kultūros padalinys. Jis čia įsikūrė tuomet, kai buvo keičiamas rajono kultūros įstaigų pavaldumas (dabar jos pavaldžios Rokiškio kultūros centrui arba universaliems daugiafunkciams centrams). Tačiau Obelių kultūros darbuotojai pageidavo įsikurti Obelių SPN pastate, nes čia patogios ir erdvios patalpos. Jiems skirtas I aukštas, kuriame repetuoja meno kolektyvai ir kt.

Poilsio kambarys

Krizių centras ir savarankiško gyvenimo namai

2017 m. gegužę pradėjo veikti Krizių centras. Iš pradžių jis buvo skirtas moterims ir merginoms – besilaukiančioms, su vaikais, atėjusioms iš globos įstaigų, neturinčioms kur gyventi ir pan. Vien per pusmetį pagalba suteikta 11 mamų ir 27 jų vaikams. Kai 2020 m. pasikeitė įstaigos steigėjas (juo tapo savivaldybė), pradėtos priimti ir šeimos, nebūtinai tik mamos. Šįmet per penkis mėnesius pagalbą gavo 13 šeimų.

Į Krizių centrą nukreipia seniūnijos (soc. darbą su rizikos šeimomis dirbantys specialistai), Vaikų teisių specialistai, gali kreiptis ir pats žmogus. Čia įsikūrusiems  žmonėms stinga kasdienio gyvenimo įgūdžių. „Kokių? Nuo biudžeto planavimo iki elementarių dalykų – kaip pamaitinti ir numaudyti vaiką, pagaminti valgį. Būdavo atvejų, kai mama kūdikiui mišinėlį užpildavo šaltu vandeniu. Pas mus mokomasi gyventi. Kai kuriems tai neduota gamtos. Tokie žmonės dažnai neturi socialinių įgūdžių, todėl paskui juos seka paimtų greitųjų kreditų ir paskolų šleifas. Tai pažeidžiami žmonės, kurie neretai pakliūva į nepalankias situacijas su atitinkamomis pasekmėmis. Planuojam jų pasiekimus, atstovaujam, lydim. Pasitaiko ir vestuvių, ir skyrybų. Krizių centre gyventi nuolat neįmanoma. Kadangi šeimos čia atsiduria dėl socialinių įgūdžių stokos, tai užtrunka. Šeima išvyksta tuomet, kai joje atsiranda teigiamų pokyčių“, – pasakojo E. Adomavičienė. Ji atskleidė, jog pasitaikė ir kuriozinių situacijų: regis, šeima pasiekė teigiamų rezultatų ir yra išlydima gyventi savarankiškai, bet per savaitgalį „atšvenčia“ ir pirmadienį vadyba pradedama iš naujo.

Dėl to turėjo atsirasti kita paslauga – savarankiško gyvenimo namai. Tokie įkurti Obeliuose, jie priklauso Rokiškio socialinės paramos centrui. Bet bėda – moterys su vaikais negali gyventi įstaigoje, jei joje yra senyvų arba pataisos namuose buvusių žmonių. Todėl kilo poreikis moterims ir vaikams apsigyventi čia, socialinių paslaugų namuose. Jos prižiūrimos, kol augina vaikus. Galinčios savarankiškai gyventi, gyvena atskirai.

Tiek Krizių centre, tiek savarankiško gyvenimo namuose paslaugų gavėjų skaičius kinta, nes situacijos prognozuoti neįmanoma.

Virtuvėje savarankiškai gaminasi valgį.

Jaunuoliams ir vaikams

Obelių SPN teikiama palydėjimo paslauga jaunuoliams iki 24 metų. „Tai tarsi bendrabutis. Jis aktualus bendruomeninių vaikų namų auklėtiniams. Baigę mokyklą, jie išvažiuoja studijuoti, o kur grįžti per šventes ar atostogas? Kur jiems dėtis?“ – retoriškai klausė centro vadovė. Tokia galimybė jiems palengvina kelią į savarankišką gyvenimą.

Vaikų dienos centras atidarytas nuo 2021 m. sausio 1 d. Jame 25 vietos. Čia žaisdami, kurdami laiką leidžia mažieji lankytojai.

Projektą iš dalies remia:

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: