Pro Rokiškį

Per Lietuvą, kaip ir kitas Europos valstybes, nuo 2013 m. driekiasi Šv. Jokūbo kelias, turintis keturias atšakas, pažymėtas specialiais ženklais: Žemaitijos/Karaliaučiaus, Šiaulių, Kauno ir Vilniaus. Rokiškis patenka į žaliąjį šv. Jokūbo žiedą, kuris vinguriuoja nuo Suvainiškio, pro Rokiškį, Utenos link ir taip alink Lietuvą.

Keliai žymimi tradicinėmis geltonomis krypties rodyklėmis bei kriauklėmis. Rokiškio rajono savivaldybės archyvo nuotr.

Camino Lituano

Apie Šv. Jokūbo kelią, jo svarbą ir objektus  pasakoja Rokiškio turizmo ir amatų informacijos centro turizmo vadybininkė Ingrida Kujelė ir specialistė Paulina Lašaitė.

Šv. Jokūbo kelias (isp. Camino de Santiago) – katalikų piligriminis kelias į Santiago de Compostelos katedrą Ispanijoje, kur, manoma, yra palaidotas apaštalas Jokūbas. Šis kelias žinomas nuo viduramžių, jam daugiau nei 1000 metų. Keliu laikomas visas piligrimo maršrutas į katedrą. 1993 m. Šv. Jokūbo kelias įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Camino Lituano – tai Šv. Jokūbo kelias per Lietuvą, piligriminis, turistinis, pažintinis maršrutas, prisijungiantis prie Europos šv. Jokūbo kelių. Camino Lituano, išvertus iš ispanų kalbos, reiškia kelią per Lietuvą arba lietuviškąjį kelią. Tai – ne tik maršrutas žemėlapyje. Tai gyvas socialinis, kultūrinis, ekonominis organizmas, kuris sėkmingai egzistuoja tik tada, jeigu juo eina piligrimai, įsijungia vietinė bendruomenė ir vietinis verslas.

Šios organizacijos tikslas – sukurti kokybišką ir įdomų šiuolaikinės piligrimystės kelią, kuris atspindėtų tradicinę Šv. Jokūbo kelio koncepciją ir filosofiją bei reprezentuotų Lietuvą, skatinti aktyvų gyvenimo būdą ir domėjimąsi Lietuvos istorija bei kultūra, pritraukti piligrimų iš užsienio, įtraukti kuo daugiau žmonių į Lietuvos, kaip turizmui patrauklios šalies, įvaizdžio formavimą bei skleisti piligrimystės idėjas ir tradicijas Lietuvoje.

Kas ir ką aplanko?

Camino Lituano keliu galima eiti vienam, galima keliauti kartu su draugais ar šeimos nariais. Norint leistis į kelią, nebūtina priklausyti kelionių grupei ar laukti leidimo. Kelias veikia ištisus metus, tereikia panorėti, pasiruošti ir keliauti. Pažymėtas, paruoštas kelionėms Camino Lituano Šiaulių kelias nuo Žagarės iki Seinų (Lenkija), žymimas Vilniaus kelias nuo Germaniškio iki Seinų (Lenkija) bei Karaliaučiaus kelias nuo Mažeikių iki Sovetsko (Rusijos Federacija).

Keliaujantieji Camino Lituano aplanko bažnyčias, koplyčias, šventvietes, piliakalnius, pažintinius takus, apžvalgos bokštus, archeologijos, gamtos paminklus, muziejus, dvarus, istorinio ir kultūrinio paveldo vietas. Keliai sužymėti (yra arba bus) tradicinėmis geltonomis krypties rodyklėmis bei kriauklėmis.

Suvainiškio Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia – viena iš 11-os Lietuvoje.

Konkretus maršrutas neparengtas

Rokiškio rajoną nuo Biržų Utenos link kerta vidaus kelias – Šv. Jokūbo kelio žiedas, jungiantis visas 11 Šv. Jokūbo bažnyčių Lietuvoje (Vilniuje, Švėkšnoje/Šilutės r., Onuškyje/Trakų r., Žiežmariuose/Kaišiadorių r., Jonavoje, Suvainiškyje/Rokiškio r., Punioje/Alytaus r., Kurtuvėnuose/Šiaulių r., Alantoje /Molėtų r., Joniškyje/Molėtų r., Rudiškiuose/Joniškio r.).

Konkretus maršrutas dar neparengtas. Tai – ilgas procesas ne tik fizine vaikščiojimo ir geriausio kelio ieškojimo prasme, bet ir reikalauja organizacinių aspektų derinimo plonybių. Šv. Jokūbo kelias turi vesti ne pagrindiniais keliais, vaizdingu maršrutu, pakeliui turi būti poilsio, nakvynės, maitinimo vietų. Nors žemėlapyje pažymėtas Šv. Jokūbo kelio žiedas, tačiau realus maršrutas nebuvo rengtas, t. y. tiesiog imta iš piešinio žemėlapyje sujungiant rajonų centrus ir įtraukiant visas 11 Šv. Jokūbo bažnyčių, viena jų – Suvainiškyje.

Kultūros piligrimų kelias

Katalikiškos piligrimystės vietų Rokiškio rajone nėra. Artimiausios Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčia Gulbinėnuose  (Pasvalio r.) ir Kvintiškių koplyčia Imbrade (Zarasų r.). Rokiškio rajono VVG yra sukūrusi Kultūros piligrimų kelią, kuris supažindina su ryškiausiais Rokiškio krašte gimusiais ar veikusiais dvasininkais, ypatingais paveldo objektais. Kartais organizuojamos pavienės žygeivių iniciatyvos. Piligrimystė yra vienas žmonių judėjimo būdų. Krikščionybėje ji vertinama kaip savanoriškas pasišventimo aktas. Piligrimų kelionės tikslas – šventa vieta ar šventas objektas. Tad tokiomis kelionėmis žygeivių iniciatyvas ne visada galima pavadinti.

Lietuvoje yra keturi tarptautiniai Šv. Jokūbo keliai. Rokiškio rajono savivaldybės archyvo nuotr.

Anykščiuose – išskirtinis objektas

Keliaudami po Lietuvą neretai kertame Anykščius. Čia „Šv. Jokūbo kelio šviesos“ bendruomenė siūlo stabtelėti. „Anykščiuose jus sužavės mėlynos ežerų akys ir atgaivins tyras Anykščių šilelio oras. Šis romantiškas miestas ne veltui yra Lietuvos literatūros lopšys, išauginęs tris literatūros ąžuolus – Antaną Baranauską, Antaną Vienuolį-Žukauską ir Joną Biliūną. Jo paunksnėje augo ir kiti rašytojai, poetai, menininkai bei mokslininkai. Ypač išskirtinė yra Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia, statyta 1899–1909 m., – ryškiausias Anykščių panoramos akcentas. Anykščių šventovė – aukščiausia Lietuvoje dvibokštė bažnyčia, jos bokštai siekia 79 m. Čia gausu meno paminklų: stiklo blokų vitražas „Šv. Matas“, granitinis vyskupo A. Baranausko biustas ir kt.“, – rašo bendruomenė.

Projektą iš dalies remia:

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: